Reklama
Podepište aktivistkám kalhotky

Podepište aktivistkám kalhotky

 

Každý máme svou úchylku. Jim bychom ale petici podškrábli bez váhání.

Ivan Brezina bombarduje česká média články o tom, že s životním prostředím je všechno v pořádku. Snažil jsem se ho sice uhlídat, ale stačil den mého volna a... (Pavel Vondráček, šéfredaktor)

Před několika lety Kjótský protokol o omezení vypouštění skleníkových plynů, které údajně způsobují globální oteplování. Navzdory zelené propagandě není přitom tenhle dokument založen na ‚prokázaných faktech’. Že za oteplování může člověk, je jen hypotéza vycházející z nepřesných počítačových modelů. Dalším mýtem je, že o nutnosti omezit skleníkové plyny panuje ‚vědecká shoda’: v roce 1998 podepsalo 19 700 amerických vědců petici*, ve které Kjótský protokol odmítli.

Americký komentátor Jeff Jacoby nazval Kjóto drastickým řešením problému, který neexistuje. Oteplování totiž nepřinese jen problémy, ale i výhody. Řada rostlin lépe roste v teplejším podnebí s vyšším obsahem oxidu uhličitého, takže se zvýší produkce potravin. Na oteplování vydělají i obyvatelé severu, kde budou kratší a mírnější zimy.

Následky Kjótského protokolu budou naproti tomu nedozírné – ekonomiky se zpomalí, energie podraží až o polovinu, zaniknou statisíce pracovních míst a za omezování skleníkových plynů se každý rok zbytečně vyhodí 150 miliard dolarů. Už za půlku této částky by bylo možno zajistit všem obyvatelům třetího světa pitnou vodu, zdravotní péči a vzdělání. Každý rok by to zachránilo několik milionů lidských životů. Bojovníci proti chiméře oteplování tak mají na svědomí humanitární katastrofu.

Kjótský protokol vychází ze závěrů Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC). Ten o oteplování pravidelně publikuje vědeckou zprávu a z ní vycházející zjednodušený souhrn, určený politikům. Jak souhrn vzniká? Britský vědec Keith Shine v prosinci 1995 řekl: „Sepsali jsme pracovní verzi a politici ji pak řádek po řádku procházeli a měnili její vyznění.”

To, co následovalo, připomíná špatnou detektivku. V říjnu 1995 dokončili politici souhrn pro rok 1996. Zhruba v té době byla také dopsána zpráva, která prošla běžnou recenzí: vědci prověřovali, jestli je v souladu s aktuálním stavem poznání. V červnu 1996 ale vyšel v americkém deníku Wall Street Journal článek profesora Fredericka Seitze, někdejšího prezidenta Národní akademie věd USA. Odstartoval jeden z největších vědeckých skandálů 20. století.

Seitz si ve zprávě IPCC všiml čtyřiceti dodatečných změn*, které recenzenti neautorizovali. „Zpráva není tím, za co se vydává – není to verze schválená vědci uvedenými na titulu. Za šedesát let své vědecké kariéry jsem se nesetkal s více znepokojující korupcí oponentního řízení,” varoval Seitz. Ukázalo se, že hlavní editor, americký klimatolog Benjamin Santer, ze zprávy potají vypustil klíčové sdělení, podle něhož zatím žádná vědecká studie nepodala důkaz, že za oteplování může produkce skleníkových plynů. Naopak do ní vložil formulaci se zcela opačným významem: „Studie naznačují, že na globální klima mají vliv lidské aktivity.”

Santer se k manipulaci přiznal. Řekl, že jednal na žádost politiků a ekologických organizací, které prý chtěly, aby „složitým vědeckým myšlenkám porozuměli i laici”. Později se ukázalo, že změny udělal na příkaz předsedy IPCC Johna Houghtona. Vědecký časopis Nature odhalil, že Houghton jednal na objednávku úředníků ministerstva zahraničí USA, kteří požadovali ‚úpravu’ zprávy tak, aby potvrzovala závěry ze souhrnu. Stopa vedla k sekretáři Timothymu Wirthovi, který už v roce 1990 prohlásil: Musíme se ‚svézt’ na tématu globálního oteplování. I v případě, že je ta teorie špatná, totiž díky ní můžeme udělat dobré věci pro ekologickou politiku.”

IPCC tedy závěry vědců přizpůsobil politické objednávce politiků – nikoli naopak. Proč ale k této manipulaci vůbec došlo? Podle klimatologa Freda Singera bylo už
v polovině 90. let jasné, že satelitní měření nepotvrzují předpovědi počítačových modelů IPCC, podle nichž se mělo začít silně oteplovat. Politici ale potřebovali důvod pro chystanou akci. Klimatickou změnu bylo proto nutné vykreslit jako mnohem závažnější, než dovolovala naměřená data.

Tajný zásah do textu, který prošel oponenturou, je porušením základních etických principů vědecké práce. Právě na zprávu IPCC se přitom odvolávají plánovači OSN jako na „politicky neutrální přehled současného stavu poznání klimatické vědy”. Právě na jejím základě byl v prosinci 1997 dojednán Kjótský protokol. Dohoda o nesmírně nákladném omezování vypouštění skleníkových plynů, která negativně ovlivní naše životy a způsobí nedozírné ekonomické škody, je tedy založena na podvodu.

IPCC dnes globální oteplování označuje za „potenciálně největší ekologickou hrozbu, se kterou je lidstvo konfrontováno”. Varuje, že do roku 2100 se teplota zvýší až o 5,8 °C, že roztají ledovce a že mořská hladina stoupne až o jeden metr. Věříte už jednou usvědčeným podvodníkům?

* Text petice a seznam signatářů jsou na adrese www.oism.org/pproject/Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

GALERIE: Zlaté pravidlo dámských šatů - Čím užší, tím lepší

GALERIE: Zlaté pravidlo dámských šatů - Čím užší, tím lepší

Upřímně, v ženské módě se moc nevyznáme, ale i tak víme, že s materiálem by se mělo co nejvíce šetřit.

Číst více
Krása nepřímé úměry - Velká prsa, malá trička

Krása nepřímé úměry - Velká prsa, malá trička

Tyhle holky úplně neodhadly velikost svých prsou. Nebo velikost triček a podprsenek? Nebo to taky, a to asi nejspíš, dělají schválně.

Číst více
GALERIE: Ukážeme vám, proč jsme fanoušky upnutých legín

GALERIE: Ukážeme vám, proč jsme fanoušky upnutých legín

Legíny jsou moc pěkný vynález. Čím upnutější, tím samozřejmě lepší. Taky tedy záleží na tom, co ty ...

Číst více
Páteční gify by probudily i mrtvého

Páteční gify by probudily i mrtvého

Nekromancie nepatří jen na stránky fantasy knížek a do podobně střižených filmů. Proslýchá se, že mrtvé dokáží oživit i ...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

Ne, tyhle holky se nespotí, ani když do toho budou šlapat hlava nehlava. Ale mohly by ofouknout, tak bacha.

Číst více
Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více