Reklama
Plastová Anna

Plastová Anna

 

67 procent plastu má v prsou Anna Taverner. A co ještě o plastech víme?

FILM ROZPÁLIL DIVÁKY
Když v roce 1863 smíchal Angličan Alexander Parkes nitrocelulózu s kafrem, vyrobil celuloid. Ten nejdříve nahradil slonovinu při výrobě kulečníkových koulí a pak se z něj začaly dělat límečky, hřebeny a pravítka. Ale hlavně proslul jako materiál prvních filmů. Raný celuloid byl velmi hořlavý. Vzrušující filmový zážitek tak často končíval neméně vzrušujícím útěkem z hořícího biografu.

HEZKÝ OHNÍČEK…
Průměrné auto dnes obsahuje sto kilogramů umělých hmot, což je desetkrát víc než v roce 1970. Pokud to s ním někam napálíte a uhoříte, výrazně tím znečistíte přírodu. Spalováním plastů totiž vznikají dioxiny. Tyhle extrémně jedovaté a rakovinotvorné látky putují potravním řetězcem a hromadí se v tukových tkáních.

SMRTÍCÍ MIKROTEN
Na světě se každý rok vyrobí 900 miliard mikrotenových sáčků – 150 kusů na každého člověka na Zemi. Zabíjejí statisíce ryb, želv a mořských ptáků, které je žerou, protože jim připomínají medúzy. V žaludku jednoho mrtvého plejtváka se našlo 800 kilogramů mikrotenu.

FLÍSKA Z FLAŠKY
Zelení aktivisté tvrdí, že vratné skleněné lahve jsou ekologičtější než nevratné PET. Opak je ale pravdou – nemusejí se totiž vozit zpátky do továrny a vymývat. Vítězství PET lahví na českém trhu každý rok ušetří asi 35 000 tun nafty. Z jejich recyklátu se dělají třeba fleecové bundy, náplň do spacáků nebo elektroizolace.

TISÍCILETÝ ŠKŮDCE
Igelitový pytlík se v přírodě rozpadá asi sto let, PET flaška přežije až tisíc let. Vědci proto vymýšlejí materiály se zkrácenou životností. Některé britské obchodní řetězce už používají tašky z ekologického plastu na bázi škrobu, který se po vyhození na skládku rozloží během pár týdnů na neškodné látky.

NYLONOVÝ VĚK

Vzrušují vás ženy v podvazcích a punčochách? Tuhle sexy módu rozjel nylon, který se poprvé objevil na trhu 15. května 1940 jako náhrada drahého hedvábí. První den se jen v New Yorku prodaly čtyři miliony párů nylonových punčoch. Ženy, na které se nedostalo, si prý vzadu na lýtka kreslily punčochový šev opálenou sirkou.

OD KOJIDLA PO URNU

Každý Čech produkuje ročně 250 kg odpadu. Plast z něj tvoří 13 %, tedy 33 kg. Průměrný Čech tak za život vyhodí asi 2300 kg plastů. Jeho život přitom začíná plastovou kojeneckou lahví a končí v plastové urně.

ZA MŘÍŽE KVŮLI IGELITU
Ulice rozvojových zemí, které nikdy neviděly popelnice, natož odvoz odpadu, jsou totálně zaneřáděné stohy roztrhaných igelitových tašek. V Bangladéši jsou igelitky od roku 2002 dokonce zakázány – zanášely totiž koryta řek a při monzunových deštích způsobovaly ničivé záplavy. Za jejich používání tu hrozí pokuta v přepočtu 250 Kč. Indický stát Himáčalpradéš jde v prevenci ještě dále – trestá tento ‚zločin’ až sedmi lety vězení.

BLONDÝNA & BAKELIT
Elektronickou revoluci, díky níž si dnes můžete hledat na internetu další fotky Anny Taverner, rozjel v roce 1909 objev Belgičana Hendrika Baekelanda. Bakelit, který pojmenoval sám po sobě, moc dobře izoloval. Díky tomu byl skvělým materiálem na výrobu vypínačů, zásuvek, telefonů a rozhlasových přijímačů.

SILIKÓNY, VOLE
Průkopnicemi v používání silikonu byly japonské prostitutky. Už na konci druhé světové války si ho nechaly v příslušných partích vstřikovat pod kůži, aby ulovily co nejvíce amerických vojáků. Počátkem šedesátých let od nich tuto metodu převzaly v Las Vegas a San Franciscu topless tanečnice. Pak následovaly záněty, infekce, mastektomie…


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Krása nepřímé úměry - Velká prsa, malá trička

Krása nepřímé úměry - Velká prsa, malá trička

Tyhle holky úplně neodhadly velikost svých prsou. Nebo velikost triček a podprsenek? Nebo to taky, a to asi nejspíš, dělají schválně.

Číst více
GALERIE: Ukážeme vám, proč jsme fanoušky upnutých legín

GALERIE: Ukážeme vám, proč jsme fanoušky upnutých legín

Legíny jsou moc pěkný vynález. Čím upnutější, tím samozřejmě lepší. Taky tedy záleží na tom, co ty ...

Číst více
Páteční gify by probudily i mrtvého

Páteční gify by probudily i mrtvého

Nekromancie nepatří jen na stránky fantasy knížek a do podobně střižených filmů. Proslýchá se, že mrtvé dokáží oživit i ...

Číst více
GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

Ne, tyhle holky se nespotí, ani když do toho budou šlapat hlava nehlava. Ale mohly by ofouknout, tak bacha.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více