Reklama
Angela Taylor

Angela Taylor

Tuhle kritiku jsme si sami objednali. Je to levnější než…

„Snad všichni šéfredaktoři odmítají články, které se jim z těch či oněch důvodů do jejich novin nebo časopisu nehodí,” napsal známý anarchista Ondřej Slačálek. Pro Maxim to neplatí. Slačálka a jeho kolegu Houdka jsme požádali, aby napsali text, který podle nich Maxim neotiskne. Tady ho máte. Konečně se dozvíte, jak váš oblíbený časopis ubližuje ženám, v tomhle případě Angele Taylor. Příště: Jak vyléčit králíka postiženého myxomatózou       

Sto roků za opicemi – tak pozadu jsou čeští muži ve vztazích k ženám. Pokud jste se osypali, je tenhle článek přesně pro vás.
Jeden by si skoro pomyslel, že to je spiknutí: kouknu na televizi a vidím ženy jako pacientky, sekretářky… pasivní oběti. A chlapy jako politiky, ředitele, doktory… aktivní a mocné. Otevřu Maxim a vidím frajery, kteří se dokážou vypořádat s každou situací. Čtu rozumy, které ti vtipní a chytří muži vypouštějí na každém kroku.
A ženy? Jsou krásné, sexy, ve spodním prádle. Jsou to objekty se stejnou funkcí jako auta na další stránce. Pokud něco říkají, tak popisují, jak to mají rády.
Říká se tomu genderové stereotypy. Média (hlavně časopisy pro muže) přisuzují jednotlivým pohlavím určité vlastnosti a vzorce chování. Z časopisů se pak tyhle stereotypy dostávají do našeho myšlení, protože média nás ovlivňují – jen se rozhlédněte, kolik zbytečností jste si koupili proto, že o nich psali v Maximu.
Holčičkám patří růžová barva, chlapečkům modrá. A pak už to jede: klukům auta, holkám panenky, ženám šminky a sexy prádlo, chlapům pivo a auťáky. Jsou ale všechny ženy pasivní nány, kterými má smysl se zabývat jen pro jejich tělesné křivky?Jsou všichni chlapi aktivní frajeři, válcující svět? Určitě ne. Ale úspěšná žena znamená v Maximu ,štíhlá žena s mírami 90-60-90, co se nechá fotit nahoře bez’. Ostatní ženy jsou mimo jeho optiku. Vědkyně, která má dvacet patentů, ale nenosí výstřih až k pasu, ani šampionka kickboxu s malými prsy a velkým zadkem se na jeho stránkách neobjeví. Existují vůbec, když se o nich nepíše?
Časopisy pro muže se zajímají jen o krásné, štíhlé modelky. Posilují vědomí, že hodnota ženy začíná a končí u jejího vzhledu. K čemu by byla, pokud by se nenechala očumovat? K čemu je holce ve spodním prádle mozek? Když se na ni podíváme, máme stejně krev úplně jinde a žádné ,rozumy’ slyšet nechceme.
Na pány se přitom takové nároky nekladou. Můžete mít panděro a prosvítající pleš, ale pokud uděláte dost velkou pitomost (třeba si na náklaďák namontujete raketový motor), jsou stránky Maxima vaše. To, jak vypadáte, není důležité. Jste přece chlapi! Říká se tomu ,dvojí standardy’.
Projděte se po ulici. Jak to, že většina žen nevypadá jako ty z Maxima? Z mužských časopisů je vyloučena skoro celá ženská polovina populace. Co tedy tyhle obyčejné ženy dělají? Část se snaží vejít do obrazu, který o nich mužské a ženské časopisy vytvářejí. Vy pak radši utíkáte do bezpečí baru, protože na ty pleťové masky, depilace a fňukání nemáte náladu. Připitomělé nány z nich udělaly časopisy, jako je Maxim.
Část žen se trápí, že se té počítačové dokonalosti nikdy nepřiblíží. Další část ji dokáže částečně ignorovat, zbytek proti ní bojuje. Těm se říká feministky. Nejsou to mužatky připravené ufiknout vám koule (i když byste si to za své kecy zasloužili), ale docela chytré holky. Říkají věci, které by byly užitečné i vám, jen kdybyste jim naslouchali.
Přiznejte si to: role tvrďáka, co si ví se vším rady, je někdy otravná. Řídit svět, domácnost a auto je nuda. Stejně tak je někdy otravné být kasičkou, alias živitelem rodiny, navigátorem, co nikdy nezabloudí, silákem, co nebrečí, svůdcem, co neselže…
Ženy jsou na tom stejně. Role uťápnuté, švitořící a věčně dobře vypadající ženy (milenky, chůvy a uklízečky) taky není nic moc. Kdybyste na sebe vzali to, co na nich necháváte ležet, do měsíce byste se zhroutili. Pravidelně luxuje 6 % českých mužů, nakupují 4 % mužů, nádobí  pravidelně myjí 3 % mužů…
Jasně, vy máte na práci důležitější věci. Vést, ovládat, řídit. Měli jste na to hezkých pár století a nedopadlo to nijak slavně. Nemyslím tím Margaret Thatcherovou. Ale já ještě nevysvětlil pojem gender… Má podobný význam jako pohlaví, ale nesouvisí s fyzickou stránkou věci (ano, teď mám na mysli melounky a broskvičky). Gender jsou neviditelné role, které by podle společnosti měli ,správní’ muži a ,správné’ ženy hrát. Margaret je nehrála. I bez pindíka měla mužský gender.


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Krása nepřímé úměry - Velká prsa, malá trička

Krása nepřímé úměry - Velká prsa, malá trička

Tyhle holky úplně neodhadly velikost svých prsou. Nebo velikost triček a podprsenek? Nebo to taky, a to asi nejspíš, dělají schválně.

Číst více
GALERIE: Ukážeme vám, proč jsme fanoušky upnutých legín

GALERIE: Ukážeme vám, proč jsme fanoušky upnutých legín

Legíny jsou moc pěkný vynález. Čím upnutější, tím samozřejmě lepší. Taky tedy záleží na tom, co ty ...

Číst více
Páteční gify by probudily i mrtvého

Páteční gify by probudily i mrtvého

Nekromancie nepatří jen na stránky fantasy knížek a do podobně střižených filmů. Proslýchá se, že mrtvé dokáží oživit i ...

Číst více
GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

Ne, tyhle holky se nespotí, ani když do toho budou šlapat hlava nehlava. Ale mohly by ofouknout, tak bacha.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více