Reklama
Dívka z Maxima Cynthia Moura

Dívka z Maxima Cynthia Moura

 

Vám poví něco o významu barev

Schválně – kam se právě teď díváte modelce Cynthii Moura? Hlavně se nám nesnažte namluvit, že do očí… prohlížíte si, co má na sobě, že? Ne že bychom trpěli úchylkou na prádlo. Možná ale nevíte, jak moc záleží na jeho odstínu.

Majitelky erotického prádla nás vzrušují tajemně černou nebo vášnivě červenou barvou. Také návrháři interiérů vědí, že barvy přímo působí na naše city. Dokážou nás jimi povzbudit či uklidnit, rozveselit či roztesknit. Odhadnou, které tóny místnost pocitově proteplí nebo naopak ochladí, zvětší nebo zmenší. Poradí, jak vymalovat jídelnu, aby vám chutnalo, a ložnici, aby se vám dobře usínalo (a milovalo).

Prožívání barev ale ovlivňuje i naše založení. Extroverti milují ohnivé tóny rudé, oranžové a žluté, introverti naopak chladné tóny modré, fialové a šedé. Podle stratégů marketingu jsou barvy nejrychlejší metodou předávání významů. Umějí totiž přitáhnout pohled zákazníka a říct mu, co může od produktu čekat. Proč je třeba logo firmy Coca-Cola červené? Tato barva v nás evokuje sílu, agresivitu a vášeň. Červená je barvou ohně a krve. Je prokázáno, že pohled na červenou zrychluje člověku tep a celkově ho aktivizuje. Stejně jako nejoblíbenější globální nápoj s obsahem kofeinu.


Barvy jako symboly
Na rychlém rozpoznání významů barev často závisí naše přežití. Nevěříte? Zkuste si splést barvy na semaforu. A kvůli čemu mají někteří jedovatí živočichové tak výraznou žlutočernou kresbu? „Nedotýkej se mne!” varují barvou své okolí.

Podle britského psychologa Davida Fontany k nám barvy mluví symbolickým jazykem. Proč si třeba na svatbu bereme tmavý oblek, a na maškarní ples se naopak oblékáme do bláznivě barevného kostýmu? Barvy ale nefungují vždy stejně – pro různé kultury mají různé symbolické významy. Zatímco na Západě je barvou smrti a smutku černá, ve východní Asii je to bílá. Na Západě bílou obléká nevěsta na znamení radosti, nevinnosti a čistoty. Jako symbol čistoty také používáme bílou v nemocnicích. Jak se asi v takové nemocnici cítí Číňan, pro kterého je bílá barvou pohřebních průvodů?

Symbolický jazyk barev se dá podle Fontany pochopit sledováním jejich výskytu v přírodě. Dnes se ale tyto prastaré významy rychle stírají. Oblíbenost barev totiž ovlivňují módní návrháři, kteří ve svých kolekcích předurčují trendy na celé měsíce dopředu.

Kolik je vlastně barev?
Člověk je schopen rozlišit několik milionů odstínů, ale až do roku 1857 to lidé vlastně nepotřebovali. Britský student William Perkin tehdy vyrobil první syntetickou barvu, a ukončil tak monopol nudných přírodních odstínů. Svět se pak postupně rozzářil barvami. Dnešní počítače umějí vytvořit miliony odstínů, pro které nemá žádný lidský jazyk pojmenování. Nezbývá nám proto než popisovat je číselnými kódy.

Nemůžete se s partnerkou shodnout, jakou barvu auta si koupit nebo jak nechat vymalovat byt? Americký vědec Allan Peas tvrdí, že za to může biologie. Genetická informace pro čípky oční sítnice, kterými vidíme barvy, je uložena na chromozomu X. Ženy mají tyto chromozomy dva, takže mají víc čípků než muži. Tento rozdíl se projevuje ve způsobu, jakým ženy vnímají a popisují barvy. Muži hovoří o základních barvách, jako je červená, modrá či zelená, ale ženy mluví o smetanové, vodové, kaštanové, slézové či jablkově zelené.
Ještě větší rozdíly ve vnímání barev existují mezi člověkem a živočichy.

Zvířata vidí jinak
Zvířata nevidí ‚stejnýma očima’ jako my. Například oči psů a koček neobsahují čípky umožňující rozlišovat mezi barvami vyšších vlnových délek. Jinak řečeno to znamená, že naši domácí mazlíčci vidí pouze v odstínech žlutozelené a modrofialové – červená jim zůstává utajena. Některá zvířata mají naopak barevné vidění rozšířeno do oblastí, které nevidíme my. Jak asi vypadá svět očima hmyzu, vidícího v ultrafialových barvách? A jaké barvy znají hadi, kteří naopak vnímají spodní infračervené ‚tepelné’ pásmo? Člověk má tři druhy čípků, ale ptáci pět, což jim dovoluje mnohem jemnější rozlišení odstínů. Ptačí svět je tedy podstatně barevnější než ten náš.

Na barvách se neshodnou nejen lidé s ptáky, ale ani příslušníci různých národů. Kanadský antropolog Edward Sapir zjistil, že různé lidské kultury vnímají svět různým způsobem. Může za to jazyk, v němž jsme ‚uvězněni’ – to, co považujeme za reálný svět, je do značné míry jen výsledkem popisu. Žádné dva jazyky přitom nepopisují svět stejně, takže příslušníci různých národů vlastně žijí v rozdílných světech.

Rozdíly ve vidění i mezi národy
Jazykovým ‚filtrem’ je už naše slovní zásoba, která předurčuje naši citlivost k různým jevům. Na první pohled to možná vypadá jako prázdné filozofování. Zkuste si ale představit svět očima Eskymáka, jehož jazyk prý obsahuje termíny pro 17 různých odstínů bílé barvy, a naopak neobsahuje výrazy pro odstíny zelené. A co asi cítili Evropané, když díky zámořským objevům poprvé spatřili pomeranče? Evropské jazyky ještě tehdy pro oranžovou barvu neměly žádný výraz. Ten byl odvozen až později z indického jazyka sánskrtu, ve kterém se pomerančům říká naranga.


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Páteční gify - zázrak moderní medicíny

Páteční gify - zázrak moderní medicíny

Venku zase přituhuje, a tak je tu další preventivní dávka naší meducíny, aby vás nesklátila nějaká zákeřná ...

Číst více
Takhle se pařilo na Maxim party s osmou Holkou od vedle

Takhle se pařilo na Maxim party s osmou Holkou od vedle

Jak už jste asi postřehli, Denisa, osmá Holka od vedle, už okupuje naší novou obálku a letošní Maxim party už je taky minulostí.

Číst více
Typologie zadnic: podrobili jsme ženská pozadí přísnému rozboru a kritice!

Typologie zadnic: podrobili jsme ženská pozadí přísnému rozboru a kritice!

Tímto článkem bychom chtěli otevřít širokou veřejnou diskuzi. Těšíme se taky na vaše postřehy podpořené hlubokou životní ...

Číst více
Názorná ukázka, proč je striptýz ve vaně fakt blbej nápad

Názorná ukázka, proč je striptýz ve vaně fakt blbej nápad

Některé ženy mají velký problém působit sexy a tak si berou na pomoc podvazky a korzet. Když se k tomu přidá ještě svůdný taneček, ...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více