Reklama
Ryba smrdí od matky. Co vyčtete z chování její mámy?

Ryba smrdí od matky. Co vyčtete z chování její mámy?

Ženy nejsou replikanti, nesou si genetické břímě. Stanou se z nich časem jejich vlastní matky?

Pokud jde o fyzický vzhled, měli byste si matku své přítelkyně pečlivě prostudovat. S velkou pravděpodobností totiž bude časem mladší z obou žen opravdu vypadat právě tak jako ta starší. Studie například naznačují, že sklon k nadváze a obezitě se dědí po linii stejného pohlaví. Dcera je tedy tlustá po matce, zatímco vy jste krásně rostlý po otci. Způsob života, stravování a tělesný pohyb sice dokážou mnohé, vždy ale vzniknou jen variace na dané téma. Jestliže ovšem máte rádi překvapení a nesnášíte, když vám někdo prozradí konec, tak se její matce pochopitelně vyhýbejte.
   
Matka však dceři nepředá jenom hardware, ale i software. A ten, jak ví každý uživatel Windows, je nesmírně záludná záležitost. V případě žen se nás dotýká navíc podstatněji než jenom vzhled, neboť před ním nestačí zavřít oči. Významnou součástí softwaru jsou tzv. role – soubory pravidel a hodnot, které nám všem usnadňují život, napovídají nám, co máme v určitých situacích dělat a říkat, ale také nás zavazují k určitému chování. Role je vlastně soubor toho, co se od nás očekává. Rolí hrajeme velké množství, například roli řidiče, nešukajícího kamaráda nebo postavy v davu. Role se v průběhu života učíme, a to včetně těch ‚velkých‘ rolí: osvojujeme si i roli chlapa nebo roli ženy, které na první pohled vypadají, že jsou v našem systému natvrdo vypálené.
   
Toto tvrzení podporují výzkumy antropoložky Margaret Meadové, prováděné na Nové Guineji. Z její analýzy způsobu života kmenů Arapešů, Mundrugumorů a Čambulijů vyplývá, že mužská nebo ženská role jsou podmíněné nikoli tím, co má člověk mezi nohama, ale kulturně. Dospělý Arapeš připomíná z pohledu naší kultury spíš ženu – je zjemnělý a pečuje o děti. Naproti tomu Mundrugumorové obojího pohlaví se blíží našemu mužskému typu – jsou průbojní a asertivní.
   
Prvním a podstatným tvůrcem světa ženy a ženské role je matka. Výrazně ovlivňuje její charakter i vztahy k mužům, tedy i k vám. Ovlivňování dcery matkou má přes výraznou softwarovou povahu podle nejnovějších výzkumů i hardwarový základ, způsobený kolísající hladinou mužského hormonu testosteronu u matek v závislosti na pohlaví dítěte. Po porodu matky holčiček nechávají miminka ležet a nereagují na jejich hlasové projevy, zatímco matky chlapců je častěji zvedají a podporují k větší interakci. Matky chlapců a dcer reagují zcela odlišně na videonahrávky dětí, které provádějí potenciálně nebezpečnou činnost. Matky malých synů reagují na videonahrávku povzbuzováním (vyšší hladina testosteronu), zatímco u matek holčiček je pravděpodobnější, že nahrávku rovnou vypnou (nižší hladina).

shutterstock_74106664
   
Důležitým parametrem, který ženy často přejímají od svých matek, je vztah k otci, a přes něj i vztah k partnerovi. Když otce vnímá matka negativně („je to cholerik/blbec/zbabělec…“), dcera s ní nejspíš bude držet basu. Vám pak běda, jakmile byste se nějakým rysem začal jejímu otci podobat! Okamžitě vás hodí do jednoho pytle.
   
Ovšem ani když matka vnímá otce pozitivně, nemáte vyhráno. Ženy totiž sice přejímají pojetí ženské role od matky, ale proměňují jej podle dobové nálady. Některé tradiční postoje se v něm značně rozvolňují. Jestliže matka přijímá stereotyp pasivní ženy v domácnosti, může dcera úplně vyznávat samostatnost a ráznost. Zatímco je tak pro matku otec zodpovědný, ohleduplný a starostlivý, dcera označuje soužití matky s otcem za nepřijatelné, protože jej považuje za projev, který naznačuje závislost, neschopnost a nesamostatnost. Pro vás to znamená, že šéfem určitě nebudete vy, což na druhou stranu může být pohodlnější. Pozor také na efekt ‚svíčkové báby‘: dívky z velmi chaotického a promiskuitního rodinného prostředí bývají konzervativní až prudérní.

Jednou z oblastí, kdy ženy velmi silně přejímají (tradiční) představy od matky, je oblast rodiny a mateřství. Mladé ženy si prostě přejí partnera, svatbu a děti jak ze šestákového románu. Vy se rozhodně nenechte zmást jejími siláckými řečmi. Stereotyp moderní ženy, která nad partnera a děti klade seberealizaci a kariéru, je spíše póza, jejíž udržování činí ženám značné přemáhání. Matka může na dceru (= vaši přítelkyni) působit také přímo. Když potenciální tchyni nesednete, bude svou dceru štvát proti vám. Známe dokonce případ, kdy babička přiměla matku, aby nechala malého syna psychiatricky vyšetřit na homosexualitu, protože potomek si (z čisté sympatie) rád lehal do postele spíš k tatínkovi než k matce. Síla vlivu matky na dceru ovšem závisí na jejich vzájemné komunikaci.
   
Otázka zní: raději nevědět, neznat její matku, nebo poznat, a připravit se na nejhorší?

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Jak poznat lačnou holku? Tady je 53 věcí, podle kterých ji hned odhalíte

Jak poznat lačnou holku? Tady je 53 věcí, podle kterých ji hned odhalíte

Podle těchto znamení poznáte, že miluje sex. A někdy byste to do ní ani neřekl! Inu, tichá voda břehy mele…

Číst více
Šmajchlování: Jak často to děláme, kdy nejvíc a jak tomu říkáme?

Šmajchlování: Jak často to děláme, kdy nejvíc a jak tomu říkáme?

V tomto článku jsme pro sex použili výrazy z drsné hovorové mluvy. Ale pozor - text je přísně odborný!

Číst více
POLÍZANICE! Zeptali jsme se žen, jak správně lízat. K čemu jsme došli?

POLÍZANICE! Zeptali jsme se žen, jak správně lízat. K čemu jsme došli?

Zeptali jsme se na to čtyř žen, ale dvakrát moudří z toho nejsme. Každá to totiž chce jinak. Ale co - zmrzliny jsou taky stovky druhů a každý ma nejraději tu...

Číst více
Naivní očekávání - dej si facku, odhoď je a začni od konce

Naivní očekávání - dej si facku, odhoď je a začni od konce

Čekáte, že zrovna váš život bude originální? Marně!

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více