Reklama
Naivní očekávání - dej si facku, odhoď je a začni od konce

Naivní očekávání - dej si facku, odhoď je a začni od konce

Čekáte, že zrovna váš život bude originální? Marně!

Rozumné by bylo ženě hned zkraje říci: Asi měsíc a půl bychom spolu mohli uspokojivě šukat. Jestli ti nevadí, že mě pak budou zajímat i jiné (tedy ne že by mě nezajímaly i teď) a že s nimi budu taky spát, mohli bychom spolu vydržet klidně i pár let. To bychom ale museli mít výrazné společné zájmy, třeba francouzskou literaturu, horolezectví, golf nebo biochemii. Jinak si po pár týdnech, až si navzájem převyprávíme svůj život, nebudeme mít moc co říct. Takže možná bude lepší, když spolu budeme tak dva měsíce a pak se zase rozejdeme. Občasné after party se pochopitelně nebráním."


Nepřekvapí, že by na takové oznámení reagovala žena uražením, zlostí nebo jiným negativně laděným projevem. Ženy si totiž berou věci zbytečně osobně. Přesto je zvláštní, že my jim nikdy nic takového neřekneme. Důvod je v obou případech stejný: máme příliš rádi svoje naivní očekávání, že "to dopadne dobře". Bojíme se otevřených konců. Ale takové konce jsou – nemáme nad nimi téměř žádnou moc. Zákeřnost naší naděje je v tom, že vlastně vůbec nevíme, co konkrétně očekáváme. Zamilovaný člověk si většinou budoucnost tzv. maluje. Potíž je ale v tom, že ty malby jsou jen velmi neurčité mazanice, vyjadřující jakýsi vágní ‚dobrý‘ pocit. Není divu, že se nic takového nikdy nedostaví: život je (bez drog) příliš věcný a konkrétní.

Běžného omylu se dopouštíme také tehdy, když tvrdíme, že s nějakou ženou "k sobě patříme", že "do sebe zapadáme"či že "jsme se našli". Očekávat dokonalou vzájemnou kompatibilitu je totéž jako čekat, že když rozhodíte hrst písku, vytvoří se z něj na chodníku nápis ‚Sparta!‘. Lidé se v drobnostech velmi liší a udržet je v jedné kleci vyžaduje značnou práci, disciplínu, skromnost a chovatelské ústupky. Tedy také schopnost odhazovat vlastní očekávání.
   
Neměl by ale vzniknout mylný dojem, že jsme kdovíjak jedineční. Na tomto omylu právě stojí naše očekávání, že právě nám vztah dopadne ‚dobře‘ a že naše přítelkyně nám, na rozdíl od ostatních, nezahýbají. Vztahy se odehrávají podle scénářů, kterých je pouze několik málo. Jeden z nich může vypadat například takto: jsou spolu rok, on si jí je už jistý, už se nesnaží a má rád své vyjeté koleje, ona mezitím pozná jiného chlapa. Rozejde se s tím původním, který je zasažen a dělá scény. Ona chvíli žije s novým a zajímavým a poznává, že může mít i další.

Nebo jiný scénář: Jsou spolu pět let a zavedli si již pevný stereotyp. Jeden nebo oba ale chtějí něco trochu jiného. Vnucuje se rozhodnutí: buď spolu po těch letech zůstat a mít spolu dítě, nebo se rozejít. Ani na jednu možnost však žádný z nich nemá odvahu, a stereotyp pokračuje, s vlnkami nastupujících a odeznívajících krizí. Zkuste na svých vztazích a na vztazích kamarádů vysledovat opakující se scénáře. Určitě budete překvapeni, jak málo jich je a jak se navzájem podobají.

Nejde jen o vztahy se ženami. Celý život se odehrává podle některého ze sady několika scénářů. A dynamiku mu dodává většinou samospád. Ještě někdy v osmnácti pevně věříme, že náš život bude jiný než život ostatních. Ale on je pak vlastně úplně stejný. Důvodem je právě ten samospád. Jdeme nebo nejdeme na školu, pak nastoupíme do nějakého zaměstnání, které není ani nijak vynikající, ani úplně špatné. Případně založíme firmu, což vyžaduje spoustu času a práce, firmě se daří nebo ne, musíme zvládat každodenní provoz. Říkáme ženám podobné věci, ony nám také říkají podobné věci, máme podobné zájmy jako ostatní, průběhy vztahu, jak již bylo řečeno, jsou taky podobné, a konec je v zásadě už úplně stejný. Možná to ani vlastně není vícero scénářů, ale jenom jeden.

Ve vlastním životě předpokládáme a očekáváme, že bude jiný než ostatní, že bude jedinečný. A že možná ani neskončí. Ale on je pak zaměnitelný jak Baťovy cvičky. Je ovšem zvláštní, že v záležitostech jiných než vlastní život doufáme v pravý opak. Když ceny akcií rostou, očekáváme, že budou růst dál, že se křivka ceny jednoduše prodlouží z minulosti do budoucnosti. Když padne v ruletě třikrát černá, očekáváme, že určitě padne červená. Panikaříme, když teplota na zemi stoupá, protože očekáváme, že by měla být stejná. Vlastně když se ve fungování světa cokoli změní, s pobouřením si stěžujeme: „Tohle ale dříve nebylo!“ Jenže cena akcií v minulosti nic neznamená pro jejich budoucí cenu a černá nebo červená při ruletě padají pořád se stejnou pravděpodobností. Teplota na planetě se měnila a mění. Například dinosaurům připadalo normální mnohem větší teplo, hladina moří vyšší o víc než sto metrů než dnes a póly bez ledovců. Ve středověku bylo o dost tepleji než nyní, od 14. do konce 19. století zase víc zima. A proč by taky měl svět být stejný? Jenom proto, že my to očekáváme? Bude nám lépe, když budeme žít bez naděje a beze strachu a necháme věcem, na které nemáme vliv, volný průběh.

To ‚beze strachu‘ je důležité. Protože nestačí jen očekávání obrátit a myslet si, že všechno dopadne špatně. To by byl smutný život. Navíc negativní očekávání mají tu vlastnost, že se ráda naplňují. Když si budete myslet, že svou dívku nudíte a že vám dá stejně kopačky, tak to téměř na sto procent udělá. Právě kvůli vašemu postoji.

A očekávání týkající se vlastního života? Ta jsou k ničemu bez práce s nejistým výsledkem. Na přepsání vlastního scénáře je třeba obrovské úsilí a odvaha k rozhodnutí. Kolik jste ale učinili nebo v okolí zažili opravdových rozhodnutí? Tedy těch, která nejsou jen reakcí a důsledkem, ale která jsou čistým zlomem a skokem do neznáma, čistou vůlí? Vsadíme se, že minimálně. Bez opravdových rozhodnutí ale budeme hrát jenom ty milionkrát ohrané, pořád stejné kusy. Není lepší vytvořit si úplně vlastní scénář a podle něj žít? Začněme od konce, ten je daný!

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Jak poznat lačnou holku? Tady je 53 věcí, podle kterých ji hned odhalíte

Jak poznat lačnou holku? Tady je 53 věcí, podle kterých ji hned odhalíte

Podle těchto znamení poznáte, že miluje sex. A někdy byste to do ní ani neřekl! Inu, tichá voda břehy mele…

Číst více
Šmajchlování: Jak často to děláme, kdy nejvíc a jak tomu říkáme?

Šmajchlování: Jak často to děláme, kdy nejvíc a jak tomu říkáme?

V tomto článku jsme pro sex použili výrazy z drsné hovorové mluvy. Ale pozor - text je přísně odborný!

Číst více
POLÍZANICE! Zeptali jsme se žen, jak správně lízat. K čemu jsme došli?

POLÍZANICE! Zeptali jsme se žen, jak správně lízat. K čemu jsme došli?

Zeptali jsme se na to čtyř žen, ale dvakrát moudří z toho nejsme. Každá to totiž chce jinak. Ale co - zmrzliny jsou taky stovky druhů a každý ma nejraději tu...

Číst více
Naivní očekávání - dej si facku, odhoď je a začni od konce

Naivní očekávání - dej si facku, odhoď je a začni od konce

Čekáte, že zrovna váš život bude originální? Marně!

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více