Reklama
Život v zajetí fám

Život v zajetí fám

Redaktor Petr Bílek o nebezpečí slovních přízraků

Štvavá propaganda

„Jsi hajzl! A taky normální srab, kterej se nedokáže ani přiznat!“ řvala onehdy na mého kamaráda Pavla jeho přítelkyně. Tedy ona vlastně neřvala, ale měla velmi napjaté mimické svaly, zvýšený hlas a zvýrazňovala sykavky.
Prostě byla nepříjemná.

A důvod? Pavel se den před tím kvalitně bavil na večírku. Rozmlouval a tančil, bohatýrsky si připíjel a objímal se s muži i ženami. Z radosti si dokonce odložil i nějaký ten svršek. Jeho chování se zkrátka nedalo nic vytknout.

Já to vím, protože jsem tam byl. Na rozdíl od Pavlovy přítelkyně, která obdržela podrobné hlášení od kamarádek. Tedy ne od skutečných kamarádek, protože nic takového ženy nemají, ale od ,holek, co spolu mluví‘ (a jsou vždy připravené se pomlouvat). Ony samy se na večírku nudily. Jsou totiž velmi nudné, a žijí proto výhradně skrze příběhy jiných. Projevuje se to především produkcí zlých slov.

Jejich vyprávění bylo silně zabarvené přeháněním, pohoršováním a nepodloženými spekulacemi typu: „No a kdoví, jestli pak neodešel s…, bylo to opravdu už moc…, teda, je mi to blbý ti to říkat, ale… taková štětule… hele, a tobě nevadí, že on…“ Zkrátka provedly zákeřný posun, kterým se z popisu událostí rodí fámy, nepravdivé řeči, které jsou k nerozeznání od skutečnosti. Na rozdíl od lží nelze fámy snadno chytit a usvědčit. Na to příliš silně budí dojem skutečnosti. Jsou něco jako duch, fantom, zlý mrak, hrůza či tzv. seriózní novinář – bytosti a úkazy, které většinou škodí, mají konkrétní podobu, v literatuře se o nich píše a dokonce je prý už někdo viděl. Akorát že jsou vymyšlené.

Zaplacené příměří

Pavel to naštěstí odnesl jen dvěma dny napětí ve vztahu a hněv jeho přítelkyně se nakonec správně vytratil do prázdna. Je to totiž bytost na ženu poměrně rozumná. Ale jako státy někdy demonstrativně mobilizují a přesunují vojska, aniž by chtěly skutečně vést válku, tak ženy rády cvičně dusí a jsou nepříjemné.

Mimochodem, schopnost být nepříjemná se u žen vyvinula evolučně – muži, na které byly ženy v pravěku nepříjemné (např. odmítáním sexu), se v lovu i sběru více snažili, a tím celá tlupa získala vyšší šanci na přežití. Tedy, jestli to celé není zase nějaká fáma.

Jsou všude!

Na rozdíl od tzv. seriózních novinářů, které stejně nikdo nebere vážně, se fámám (a omylům a předsudkům) daří skvěle a citelně nám zasahují do života víc, než si myslíme. To, co děláme, jací jsme a co si myslíme, vnímají ostatní totiž úplně jinak než my. Pozvete například nějakou příjemnou kolegyni na oběd, a ona odmítne s tím, že se nechce dostat do řečí (slyšela totiž, že máte divnou pověst). Na jinou dívku se příjemně usmíváte, ale pak se dozvíte, že o vás prohlašuje: „Dyk na ženský furt divně čumí.“ Napíšete v práci někomu na ICQ, náhodou vás vidí šéf a seřve vás, že se pořád flákáte. Když mi byly čtyři roky, stál jsem na chodbě teplické školky. Učitelka se na mě najednou rozkřikla, co že si to dovoluju, takovou drzost. Dodnes nevím proč. Prostě ženská.

Fámy a předsudky jsou nebezpečné, protože jsou anonymní a nezachytitelné jako přízraky (a hezké ženy). Zaženete jednu a vynoří se další.

Proveďte si malé cvičení. Až vám zase někdo vmete do tváře ,zaručenou zprávu‘, podrobte ji zkoušce. Kdo to přesně zažil? Jak to ví? Z jakých zdrojů? Žádejte konkrétní jména a další údaje! Žádejte důkazy! Cvičení provádějte zejména na ženách, protože ty fámy milují, mnohem víc než vás a čokoládu dohromady. Zatímco vy totiž přemýšlíte, ženy hovoří.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Proč spolu lidé chodí? Zeptali jsme se jich a tohle nám řekli...

Proč spolu lidé chodí? Zeptali jsme se jich a tohle nám řekli...

Seděli jsme v jedné kavárně. Kolem nás samé dvojice. "Proč ty lidi vlastně jsou spolu?" ptali jsme se sami sebe a pak i jiných. A tohle ...

Číst více
Sex má spoustu chyb! Tady je 30 těch nejotravnějších

Sex má spoustu chyb! Tady je 30 těch nejotravnějších

Pohlavní styk není dokonale vyladěný stroj na radost, ale nespolehlivý, poruchový šmejd. Zde je výběr nepříjemností, ...

Číst více
13 dětských animáků zastavených v pikantní chvíli

13 dětských animáků zastavených v pikantní chvíli

Prý pořady pro děti! Tohle by měla vidět Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a začít rozdávat pokuty, stejně jako za ...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více