Reklama
Závod X-Alps v plném proudu

Závod X-Alps v plném proudu

Přinášíme reportáže z extrémní sportovní události!

21.7.2009

Ráno se oproti včerejšímu dni závodníci probudili do docela pěkného dne. Tenká vrstva oblačnosti se pomalu začala rozpouštět a situace dávala tušit, že dnes se poletí. Po rychlé, ale vydatné snídani se Honza spolu se slovenským závodníkem Péterem Vrabcem vydali urychleně na cestu. Vpřed je hnalo vědomí, že většina závodníků už je také na cestě a že podle jednoho z pravidel závodu nastává po prvních 72 hodinách vyřazování posledního závodníka. Další vyřazování pak probíhá každých 48 hodin až do chvíle, než poslední ze závodníků dosáhne otočného bodu Mont Blanc.Toto všemi nenáviděné pravidlo žene závodníky neuvěřitelným tempem vpřed. Oproti minulým ročníkům většina závodníků střídá rychlou chůzi s během a nikomu v této chvíli není jasné, jak dlouho toto tempo můžou vydržet. Už teď je ale zřejmé, že letošní závod bude tím nejtěžším v historii tohoto zápolení, takže určitě nebude nouze o různá překvapení.

Ve vedení závodu je momentálně Toma Coconea, který se proslavil, svým neuvěřitelným běžeckým výkonem již na minulém závodě v roce 2007. Toma většinu závodu uběhl a dlouho to vypadalo, že celý závod vyhraje. Organizátoři ho dokonce podezírali, že na padáku snad ani neumí létat, ale tuto domněnku vyvrátil svým bravurním přistáním na molo v Monaku. Před zahájením letošního zápolení prohlašoval, že tentokrát by chtěl více létat a méně chodit či běhat, ale jak je vidět z jeho tracklocku, toto prohlášení se mu moc nedaří plnit. Jeho taktika je jasná. Jakmile není stoprocentní letové počasí, vypouští namáhavou chůzi na místa, odkud by se dalo odstartovat a raději neustále běží cestou s co nejmenším možným převýšením. Zatím se zdá, že mu tato taktika vychází a je jasné, že dneska již zdolá 3. otočný bod Grossglockner.

Za Coconeou je hned několik výborných letců, kteří dobře znají místní podmínky. Christian Maurer, Martin Muller, Alex Hofer či Vincent Sprungli, u kterých se dá předpokládat, že vývoj závodu určitě ovlivní. Nesmíme zapomenout ani na velice šikovného Honzu Rejmanka. Američan českého původu byl velkým překvapením minulého ročníku, kdy po velkých zdravotních problémech na začátku závodu dohnal neuvěřitelnou ztrátu a na konci skončil na skvělém šestém místě. Honzovou předností je veliké nadání pro létání a znalosti meteorologie.

Zbytek startovního pole, ve kterém je i náš team, se pohybuje s nevýraznými rozestupy neustále směrem ke Grossglockneru. Všichni se snaží co nejvíce uletět, takže pořadí na jednotlivých příčkách se neustále mění. Vzhledem k tomu, že počasí po vydatných deštích není ideální pro dlouhé lety, je velice obtížné správně zvolit, jestli pochodovat údolími, nebo několik hodin stoupat do vysokých nadmořských výšek a pokusit se ještě něco uletět, než se setmí a let již nebude možný.

Po setmění však nic nekončí. Závodníci se po lehké večeři opět vydávají na úmornou cestu a pochodují mnohdy ještě dlouho po půlnoci. Od prvního dne mají snad všichni puchýře a začínají se projevovat i první vážnější bolesti. Nejčastěji jsou to úpony achillových šlach, bolesti kyčlí, kolen a holeních kostí. Doufáme, že tyto problémy postihnou Honzu co nejpozději a v co nejmenší míře, aby nám mohl ukázat všechno co v něm je.

Večerní update:

Podle předpovědi počasí čekal dnes závodníky letový den. Ihned po ranní hygieně v nejbližším potoce a snídani skládající se především z ovesného musli, kakaového Lipánka, banánu a kávy se Honza vydal na pochod, aby nastoupal do místa odkud by se dalo odstartovat. Čekal ho výšlap po Edelweiss strasse.
Jedno z pravidel hovoří o tom, že závodníci nesmí k pochodu používat dálnice a tunely, které spojují jednotlivá údolí. Doprovodné vozidlo se supporterem (David Bzirský) tedy normálně pokračuje dál, avšak závodník musí tunel obejít. Toto pravidlo se stalo osudným dvěma závodníkům, kteří si zřejmě neuvědomili, že ač velice krátký, tunel Hochtor spojuje údolí Ferleitental a Molltal. Slovenský závodník Péter Vrabec a Ital Leone Antonio Pascale tímto tunelem prošli a dostali tak od rozhodčích šestihodinovou penalizaci. Tato skutečnost a ještě zhoršující se zdravotní stav vlivem obrovského vyčerpání natolik zlomila psychiku Itala, že v 16:29 ze závodu odstoupil. Dalším smolařem letošního závodu je Christian Amon (AUT), který musel ze závodu odstoupit pro obrovské problémy s achillovou šlachou.

Jakmile se Honza vydrápal nad již zmiňovaný tunel, rozhodl se zde odstartovat. Nepříjemná bolest Honzovy pravé nohy od puchýře na patě mu momentálně stěžuje chůzi, takže je důležité neudělat žádný zbytečný krok navíc. Po vydařeném startu ze zasněženého úžlabí Hochtoru Honza pokračoval směrem ke Grossglockneru, který musí závodníci projít nebo obletět tak, že protnou šestikilometrovou kružnici se středem na vrcholu. Termika v těchto místech a v dobu Honzova průletu bohužel nebyla tak silná, takže Honza byl nucen přistát na travnatém svahu nad Karl-Volkert Haus a s padákem v ruce vystoupal ještě několik desítek metrů, aby si byl jist, že tuto kružnici opravdu protnul. (Závodníci mají tyto údaje uloženy v GPSce.) Potom už Honza neváhal, znovu odstartoval a pokračoval údolím Molltal směrem na Lienz. Podmínky pro let nebyly zcela ideální, místy se začaly tvořit bouřkové mraky, které nakonec donutily Honzu přistát nedaleko městečka Stampfen a odtud pokračoval dál již pěšky. Honza pochodoval přes jemu dobře známý Lienz, ve kterém se každoročně odehrává závod Dolomittenmann a ve kterém získal mnoho pěkných umístění. Z Lienzu se pak vydal směrem na Sillian, který leží na rakousko-italských hranicích, a po dlouhé noční chůzi nakonec skončil kousek před ním. Jelikož se blížil den prvního vyřazování posledního závodníka a nervozita vrcholila, byl naplánován budíček na šestou ranní. Těsně před usnutím ještě proběhla kontrola pozic ostatních závodníků. Nikomu z přítomných není jasné, jak se Christianu Mauerovi mohlo podařit uletět neuvěřitelných 130 km, ale je vidět, že dobře zná místní podmínky a že je to opravdu „Pan Pilot“!
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

Chystáte se už delší dobu něco udělat se svou kondicí, ale stále se nemůžete odhodlat? Nebo vás cvičení ve fitku neláká? ...

Číst více
Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více