Vítáme čtenáře Men's Health

Vítáme čtenáře Men's Health

Jak zabránit úrazu podkolenní šlachy

Profesionální sportovec utrpí zranění nejpravděpodobněji při srážce, faulu, pádu nebo při jiné šlamastyce, kterou nemůže tak docela ovlivnit. Příležitostný sportovec si naproti tomu častěji ublíží vlastní vinou či blbostí následkem nerozcvičení, únavy, přecenění sil nebo svalové nerovnováhy. Vy ale můžete být v klidu – pomocí našeho tréninkového programu totiž ochráníte své tělo před pěti nejčastějšími sportovními úrazy.


Podkolenní šlacha

Nejde jen o to, abyste se ve sprše dokázali předklonit a zvednout ze země sprchový gel bez pokrčení nohou (a tím zároveň bez velmi riskantního vyšpulení zadku). Zkrácené podkolenní vazy omezují rozsah vašeho pohybu, a pokud nejsou dobře zahřáté nebo přivyklé intenzivní činnosti, mohou prasknout!

O důležitosti protahování a rozcvičky slýcháte neustále, už od tělocviku na základní škole. Protahování těsně před výkonem ale moc účinné není. Nejlepší rozcvičkou je lehce provádět pohyby, které budete dělat při samotném sportu. Špičkoví fotbalisté, kteří vydělávají miliony eur ročně, se nepouštějí do rozběhání a dalších cviků před zápasem jen tak pro nic za nic. Protahování má pak smysl až při uvolnění po výkonu, a hlavně když se dělá pravidelně. Jako sex.

Strečink by se měl provádět minimálně jednou denně, tři až pět dní v týdnu, nabádá tréninkový specialista Michael J. Alter, autor knihy Strečink  (www.grada.cz). Jako sex.

Chybné je protahování do krajní polohy za každou cenu a také notoricky známé ‚hmitání’, které se praktikovalo na školách. Při krátkodobém prudkém natažení má sval tendenci se zpevnit a protažení se bránit. Náš odborník doporučuje: „dvě až tři opakování cviku s výdrží v protažení po dobu 10 sekund, nebo jedno opakování každého cviku s dvaceti- až třicetisekundovou výdrží”.

Protahovanou partii těla co nejvíce uvolněte. Většího protažení dosáhnete při výdechu. Co se týče podkolenních šlach – lehněte si na záda, přitáhněte mírně pokrčenou nohu k tělu a pak ji propněte. Uvolněte se a s výdechem přitahujte nataženou nohu k obličeji.

Nesnažte se ale stát gymnastou přes noc. „Potíž je v tom, že chlapi někdy berou i protahování jako soutěž a přeženou to,” varuje Bob Anderson, bývalý poradce pro strečink basketbalového týmu L. A. Lakers a americké lyžařské reprezentace.

Pro zmírnění nepříjemného napětí pod koleny je vhodné zatnout a následně uvolnit čtyřhlavý stehenní sval (to je takový ten velký  čtyřhlavý sval na vašem stehně).


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více
Excelent Soldiers posunul hranice fyzikálních zákonů

Excelent Soldiers posunul hranice fyzikálních zákonů

Šestý ročník největšího freeskiingového závodu ve střední Evropě je za námi. Na Excelent Soldiers se mělo skákat kolem ...

Číst více

Nejnovější články

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více
Mají zvířata orgasmus?

Mají zvířata orgasmus?

Léňa nám poslala tenhle záludný dotaz a tak se naše zodpovědnice pořádně zapotila.

Číst více