Reklama
Vítáme čtenáře Men's Health

Vítáme čtenáře Men's Health

Jak zabránit úrazu podkolenní šlachy

Profesionální sportovec utrpí zranění nejpravděpodobněji při srážce, faulu, pádu nebo při jiné šlamastyce, kterou nemůže tak docela ovlivnit. Příležitostný sportovec si naproti tomu častěji ublíží vlastní vinou či blbostí následkem nerozcvičení, únavy, přecenění sil nebo svalové nerovnováhy. Vy ale můžete být v klidu – pomocí našeho tréninkového programu totiž ochráníte své tělo před pěti nejčastějšími sportovními úrazy.


Podkolenní šlacha

Nejde jen o to, abyste se ve sprše dokázali předklonit a zvednout ze země sprchový gel bez pokrčení nohou (a tím zároveň bez velmi riskantního vyšpulení zadku). Zkrácené podkolenní vazy omezují rozsah vašeho pohybu, a pokud nejsou dobře zahřáté nebo přivyklé intenzivní činnosti, mohou prasknout!

O důležitosti protahování a rozcvičky slýcháte neustále, už od tělocviku na základní škole. Protahování těsně před výkonem ale moc účinné není. Nejlepší rozcvičkou je lehce provádět pohyby, které budete dělat při samotném sportu. Špičkoví fotbalisté, kteří vydělávají miliony eur ročně, se nepouštějí do rozběhání a dalších cviků před zápasem jen tak pro nic za nic. Protahování má pak smysl až při uvolnění po výkonu, a hlavně když se dělá pravidelně. Jako sex.

Strečink by se měl provádět minimálně jednou denně, tři až pět dní v týdnu, nabádá tréninkový specialista Michael J. Alter, autor knihy Strečink  (www.grada.cz). Jako sex.

Chybné je protahování do krajní polohy za každou cenu a také notoricky známé ‚hmitání’, které se praktikovalo na školách. Při krátkodobém prudkém natažení má sval tendenci se zpevnit a protažení se bránit. Náš odborník doporučuje: „dvě až tři opakování cviku s výdrží v protažení po dobu 10 sekund, nebo jedno opakování každého cviku s dvaceti- až třicetisekundovou výdrží”.

Protahovanou partii těla co nejvíce uvolněte. Většího protažení dosáhnete při výdechu. Co se týče podkolenních šlach – lehněte si na záda, přitáhněte mírně pokrčenou nohu k tělu a pak ji propněte. Uvolněte se a s výdechem přitahujte nataženou nohu k obličeji.

Nesnažte se ale stát gymnastou přes noc. „Potíž je v tom, že chlapi někdy berou i protahování jako soutěž a přeženou to,” varuje Bob Anderson, bývalý poradce pro strečink basketbalového týmu L. A. Lakers a americké lyžařské reprezentace.

Pro zmírnění nepříjemného napětí pod koleny je vhodné zatnout a následně uvolnit čtyřhlavý stehenní sval (to je takový ten velký  čtyřhlavý sval na vašem stehně).


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

Chystáte se už delší dobu něco udělat se svou kondicí, ale stále se nemůžete odhodlat? Nebo vás cvičení ve fitku neláká? ...

Číst více
Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více