Reklama
Tomáš Slavík...

Tomáš Slavík...

... je mistr světa ve 4X

Brněnský patriot Tomáš Slavík (22), kterého jste během letošního světového poháru ve Fourcrossu na horských kolech potkávali i na maxim.cz, vyhrál mistrovství světa v kanadském Mont Sainte Anne!

Celou sezonu se ve světovém poháru vozil za nepřekonatelným Australanem Jaredem Gravesem. Nikdy se mu nepodařilo odstartovat tak rychle jako jemu. V seriálu na něj proto zbylo ‚jenom’ stříbro. Ale mistrovství světa v sobotu 4. září 2010 mělo všechno změnit.

Tomáš do finále nastupuje vedle neporazitelného rivala Gravese, dvojnásobného mistra světa Michala Prokopa a Švýcara Rogera Rinderknechta. Startovní zařízení padá a dopředu jde Graves první jako vždycky.

Za ním Slavík, Prokop a Švýcar v těsném závěsu. Ženou se z kopce po dráze s umělým osvětlením. Kamery je sledují. Diváci řvou. Graves drží pozici. Za ním dupou dva české národní dresy s tříbarevnou trikolorou. Dvě pravotočivé zatáčky, roleta se skoky, Graves pořád první. Technická pasáž nic nemění. Obrovský, patnáctimetrový skok není pro Gravese problém. Graves přistává čistě, Slavík tahá řidítka, Prokop až skoro moc, takže dosedá na zem až za dopadem, ale drží se. Blesky fotoaparátů všechny oslňují. Další dva skoky, za nimi pravá a Graves si již jede pro jasné zlato. Velký skok, Graves volí průjezd po kamenech, Slavík najíždí do delší, ale rychlejší klopené zatáčky. Využívá veškeré rychlosti a síly v nohách, rve to dopředu, Graves už vidí cíl a jede rychle. Na jistotu. V klopénce se Slavík katapultuje vpřed, bojuje a dostává se před Gravese zpomaleného kameny, překvapeného, že se mohlo něco takového stát.

Do cíle zbývá poslední zatáčka. Předposlední skok. Tomáš dupe. Poslední skok. Graves dotírá, ale Tomáš je rváč. Šlape a proletí cílovou bránou. Je mistr světa. Gratulující týmový kolega ho sestřelí z kola, ale teď už je to jedno. Tomáš má titul! Graves je druhý a Prokop bere bronz.

„Je to něco neuvěřitelnýho, ten trikot je prostě jinej, cítím se v něm jako ve snu. Je to můj největší úspěch, největší den mojí kariéry,” řekl na tiskové konferenci. „Každou jízdu jsem píchnul, ale vždy jsem dokázal dojet a postoupit. Jediná jízda bez problému byla ta finálová. Jared mi to v poslední zatáčce strašně otevřel, podjel jsem ho a sprintoval do cíle. Byl to neuvěřitelnej pocit...”

Pokořený mistr světa z loňského roku se vůbec netajil zklamáním. „Potřeboval jsem si pojistit vnitřek zatáčky po kamenech, zatímco Slavík volil rychlejší klopénku a dostal se přímo před mě,” napsal Jared Graves na svém facebooku. „Stříbro na mistrovství světa je pořád dost dobrý výsledek. Ale po tom všem tréninku, který mi pomohl jezdit rychleji než kdy předtím, je to pořádné zklamání.”

Tomáš titul oslavil koncertem amerických skatepunkerů Pennywise, kteří se postarali o afterparty. Kapela pak čerstvého mistra světa utopila Jackem Danielsem ve svém karavanu. „Konec už si ani nepamatuji,“ řekl Tomáš, kterému v bajkerské komunitě nikdo neřekne jinak než Datel. K přezdívce přišel před třinácti lety, kdy to při závodech ve Švýcarsku ‚nadatloval’ hlavou do stromu.


Na neskutečnou finálovou jízdu se podívejte zde:
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

Chystáte se už delší dobu něco udělat se svou kondicí, ale stále se nemůžete odhodlat? Nebo vás cvičení ve fitku neláká? ...

Číst více
Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více