Steroidy – zhouba, nebo záchrana?

Steroidy – zhouba, nebo záchrana?

Stojí světové rekordy za všechna ta obří mužská ňadra?

Někteří profesionální sportovci dnes spíš než jako lidé vypadají kolikrát jako X-Meni – běžně zvedají 250 kilo jednou rukou a lámou desítky let staré rekordy. Někdo nad tím mávne rukou, že sport byl vždy jen o zábavě a o penězích, jiní v tom spatřují dost alarmující trend. Ještě před 25 lety byl v americké NFL jeden hráč s váhou nad 150 kilo, loni už jich bylo 403.


Zarytí odpůrci používání steroidů existují i mezi vrcholovými sportovci. Když se například hráč americké Major Baseball League Frank Robinson dozvěděl, že byl jeho spoluhráč, pálkař Rafael Palmeiro pozitivně testován na steroidy, začal se snažit o to, aby byl Palmeirův rekord (3020 zásahů a 569 homerunů) vymazán z oficiálních statistik.


Celá debata o steroidech je dnes tak hlavně o tom, zda díky nim získávají jejich uživatelé výhodu nad ostatními sportovci, anebo je naopak berou proto, že to tak dělají ‚všichni’, a oni se jen snaží dosáhnout ‚rovných šancí’?


Ke druhé možnosti se kloní například Charlie Francis, bývalý trenér kanadského sprintera Bena Johnsona: „Steroidy jsou dnes ve sportu všude. Stačí, aby se proslechlo, že je někdo začal brát, a vrhnou se na ně všichni ze strachu, aby je někdo výkonnostně nepředběhl.”


Samozřejmě existují ještě další, podstatnější otázky. Čím a jak steroidy svým uživatelům škodí? Pro jaký sport se vlastně hodí? A nejsme náhodou už dost dospělí na to, abychom si opatřili dostatek informací a pak se na vlastní odpovědnost rozhodli, jak si nimi (a se sebou samými) naložíme?

 

A co si o tom myslí:

Bode Miller (americký lyžař, dvojnásobný stříbrný medalista ze zimní olympiády 2002)


„Já si myslím, že lidi by měli mít šanci dělat to, co sami chtějí. V životě je spousta situací, kdy si nejsme rovni. A sport není o ničem jiném. Někdo zvítězí, někdo prohraje. Pokud bychom chtěli, aby všichni měli rovné šance a startovní pozici, museli bychom doping včetně steroidů povolit všem.”


Lukáš Pollert (olympijský vítěz v kanoistice a lékař v Ústřední vojenské nemocnici)


„S Millerem naprosto souhlasím. Uživatelé by ale měli vědět, jaké je nebezpečí při užívání steroidů. Stejně jako to víme o nikotinu, alkoholu, cholesterolu, což jsou látky již ve společnosti naprosto tolerované. Novináři a sponzoři zbytečně nadhodnocují medaile z OH nebo z mistrovství světa. Doping je pak pro slabší jedince snadnou pomocí k dosažení téhle nesmyslné mety. Osobně vím, že steroidy užívají zaměstnanci různých ochranek, policie a armády. Zatím jsem se setkal s pár případy nežádoucích účinků anabolik. Zatím.”

 

MUDr. Jan Hnízdil (Psychosomatická klinika Praha, specialista na rehabilitaci a léčbu bolesti, poruchy pohybového aparátu, sportovní zátěže a doping)


„Obrovská fyzická i psychická zátěž, která je předpokladem dosažení úspěchu ve vrcholovém sportu, je pro zdraví sportovce tak nebezpečná, že podávání malých dávek anabolických steroidů může mít určitý ochranný a preventivní význam. Neznamená to ovšem, že bych souhlasil s podáváním anabolik za účelem zvýšení sportovního výkonu. To, co zdraví sportovce poškozuje především, je samotný vrcholový sport, a tolik medializovaný problém anabolik je spíše okrajovou záležitostí. Skutečné nebezpečí však nepředstavují steroidy ani tak pro vrcholové sportovce, kteří mají kvalitní realizační týmy lékařů a biochemiků, ale pro návštěvníky fitcenter a posiloven, kteří je konzumují zcela nekontrolovaně, v problematické kvalitě a ve vysokých dávkách. To je ovšem stav, který je zcela mimo zájem antidopingových orgánů.”

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

Chystáte se už delší dobu něco udělat se svou kondicí, ale stále se nemůžete odhodlat? Nebo vás cvičení ve fitku neláká? ...

Číst více
Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více