Steroidy – zhouba, nebo záchrana?

Steroidy – zhouba, nebo záchrana?

Stojí světové rekordy za všechna ta obří mužská ňadra?

Někteří profesionální sportovci dnes spíš než jako lidé vypadají kolikrát jako X-Meni – běžně zvedají 250 kilo jednou rukou a lámou desítky let staré rekordy. Někdo nad tím mávne rukou, že sport byl vždy jen o zábavě a o penězích, jiní v tom spatřují dost alarmující trend. Ještě před 25 lety byl v americké NFL jeden hráč s váhou nad 150 kilo, loni už jich bylo 403.


Zarytí odpůrci používání steroidů existují i mezi vrcholovými sportovci. Když se například hráč americké Major Baseball League Frank Robinson dozvěděl, že byl jeho spoluhráč, pálkař Rafael Palmeiro pozitivně testován na steroidy, začal se snažit o to, aby byl Palmeirův rekord (3020 zásahů a 569 homerunů) vymazán z oficiálních statistik.


Celá debata o steroidech je dnes tak hlavně o tom, zda díky nim získávají jejich uživatelé výhodu nad ostatními sportovci, anebo je naopak berou proto, že to tak dělají ‚všichni’, a oni se jen snaží dosáhnout ‚rovných šancí’?


Ke druhé možnosti se kloní například Charlie Francis, bývalý trenér kanadského sprintera Bena Johnsona: „Steroidy jsou dnes ve sportu všude. Stačí, aby se proslechlo, že je někdo začal brát, a vrhnou se na ně všichni ze strachu, aby je někdo výkonnostně nepředběhl.”


Samozřejmě existují ještě další, podstatnější otázky. Čím a jak steroidy svým uživatelům škodí? Pro jaký sport se vlastně hodí? A nejsme náhodou už dost dospělí na to, abychom si opatřili dostatek informací a pak se na vlastní odpovědnost rozhodli, jak si nimi (a se sebou samými) naložíme?

 

A co si o tom myslí:

Bode Miller (americký lyžař, dvojnásobný stříbrný medalista ze zimní olympiády 2002)


„Já si myslím, že lidi by měli mít šanci dělat to, co sami chtějí. V životě je spousta situací, kdy si nejsme rovni. A sport není o ničem jiném. Někdo zvítězí, někdo prohraje. Pokud bychom chtěli, aby všichni měli rovné šance a startovní pozici, museli bychom doping včetně steroidů povolit všem.”


Lukáš Pollert (olympijský vítěz v kanoistice a lékař v Ústřední vojenské nemocnici)


„S Millerem naprosto souhlasím. Uživatelé by ale měli vědět, jaké je nebezpečí při užívání steroidů. Stejně jako to víme o nikotinu, alkoholu, cholesterolu, což jsou látky již ve společnosti naprosto tolerované. Novináři a sponzoři zbytečně nadhodnocují medaile z OH nebo z mistrovství světa. Doping je pak pro slabší jedince snadnou pomocí k dosažení téhle nesmyslné mety. Osobně vím, že steroidy užívají zaměstnanci různých ochranek, policie a armády. Zatím jsem se setkal s pár případy nežádoucích účinků anabolik. Zatím.”

 

MUDr. Jan Hnízdil (Psychosomatická klinika Praha, specialista na rehabilitaci a léčbu bolesti, poruchy pohybového aparátu, sportovní zátěže a doping)


„Obrovská fyzická i psychická zátěž, která je předpokladem dosažení úspěchu ve vrcholovém sportu, je pro zdraví sportovce tak nebezpečná, že podávání malých dávek anabolických steroidů může mít určitý ochranný a preventivní význam. Neznamená to ovšem, že bych souhlasil s podáváním anabolik za účelem zvýšení sportovního výkonu. To, co zdraví sportovce poškozuje především, je samotný vrcholový sport, a tolik medializovaný problém anabolik je spíše okrajovou záležitostí. Skutečné nebezpečí však nepředstavují steroidy ani tak pro vrcholové sportovce, kteří mají kvalitní realizační týmy lékařů a biochemiků, ale pro návštěvníky fitcenter a posiloven, kteří je konzumují zcela nekontrolovaně, v problematické kvalitě a ve vysokých dávkách. To je ovšem stav, který je zcela mimo zájem antidopingových orgánů.”

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více
Excelent Soldiers posunul hranice fyzikálních zákonů

Excelent Soldiers posunul hranice fyzikálních zákonů

Šestý ročník největšího freeskiingového závodu ve střední Evropě je za námi. Na Excelent Soldiers se mělo skákat kolem ...

Číst více

Nejnovější články

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Holky z Instagramu - Daniella Chavez

Holky z Instagramu - Daniella Chavez

Chilská modelka a playmate Daniella vešla ve známost hlavně tím, že tvrdila, že byla tajnou milenkou Cristiana Ronalda.

Číst více
Kam doktor nemůže, tam pošle páteční gify

Kam doktor nemůže, tam pošle páteční gify

Dneska vám je servírujeme trochu později, než obvykle, ale to neznamená, že by snad měly být méně účinné. Ba právě naopak, po ...

Číst více
VIDEO: Další epický skok ze střechy, tentokrát rovnou do přístavu

VIDEO: Další epický skok ze střechy, tentokrát rovnou do přístavu

Magora, který vystupuje na Youtube pod přezdívkou 8Booth jsme vám ukazovali už nedávno, ale teď prostě musíme znovu.

Číst více