Reklama
Odřeniny neřeším, ušetřím za kéry

Odřeniny neřeším, ušetřím za kéry

...říká severočeský biker Kuba Fišer

Jaké jsou trendy ochrany v tak extrémním sportu jako je sjezd na horských kolech?
Poslední dobou je to hroznej cirkus. Někteří jezdí obalení plastem jako Robocopové, jiní jako poloviční Robocopové a jiní tak, jak je stvořila příroda. Poslední dva roky hodně frčí leatt brace – ochrana krční páteře, jakou mají závodníci ve formuli nebo MotoGP. Ale třeba mně se s tím fakt jezdí blbě. Sám jezdím jen v helmě, rukavicích a chráničích kolen. Když si vemu vestu, tak se mi špatně hýbe a většinou se spíš rozbiju. Stejně mi příjde, že když už si dáš velkou mordu, při níž se má co zlomit, prostředky ti nepomůžou. A běžné odřeniny neřeším, aspoň ušetřím za kéry :)

Poraď, jak se zbavím strachu skočit drop? Třeba jen jeden a půl metrů vysoký – jak mám sakra skočit, když nevidím za hranu?

Rozhodně se nesnažte skákat podobné věci, dokud si na kole nebudete stoprocentně jistí. Začněte seskokem z vyšších obrubníků a pomalu přidávejte výšku. Strach je hrozná svině. Většinou víte co a jak udělat, ale jakmile se vám do toho připlete strach, jste v háji. Přijedete na hranu skoku a místo toho, abyste to v klidu odlepil, přibrzdíte, to vás rozhodí, a jdete na držku. Moje rada? Skočte si něco menšího, zvedněte si sebevědomí a pak do toho jděte na sto procent.

Jaká místa považuješ momentálně za nejlepší v ČR pro jízdu z kopce?

Míst v ČR na ježdění je hrozně moc. Člověk jen nesmí být línej. Mám ale asi čtyři oblíbený lokality. Když si chci jet odpočinout od civilizace a všech problémů, vyrazím směr bikepark na Dolní Moravě (www.freestyle-dm.cz). Jsou tam fajn lidi, vlek za slušný prachy a na výběr máš FR/DH/4X/DJ. Když chci jet potrénovat sjezd, tak určitě pojedu do Špindlu (www.skiareal.cz), kde Michal Maroši na začátku sezóny postavil skvělou, novou trať. Ve Špindlu je navíc perfektní zázemí a dobrá lanovka. Na freeride rád jezdím do Kraslic a Nejdku, kde jsou dlouhý traily, nádherná příroda a klid. Nejradši jezdím tady u nás v Děčině, kde si stavím vlastní traily. Škoda je, že toho víc nevzniká např. na Ještědu nad Liberce, kde je velký potenciál, ale za málo muziky chtějí docela dost peněz. No 30 km od Děčína je Komáří Vížka nad obcí Krupka, z níž vede jedna z nejlepších sjezdových tratí.

Prozradíš čtenáčům pár tipů na tajné bajkové traily u vás na severu?
U nás na severu máme jeden kopec vedle druhého. Pro mě je freeride o tom, že vezmu kolo se zdvihama 150 mm vepředu i vzadu, hodím pití do batohu a jdu si hledat vlastní cesty. Tady v okolí Děčína jich už pár mám. Můžeš si tu namotat i 70 km po lese, užiješ si zábavu na prvosjezdech a poznáš skvělou krajinu. Ale skvělé kopce jsou i třeba v okolí Kraslic na Karlovarsku. U nás bych vám osobně doporučil vyjet nahoru na Sněžník a kroužit po vršcích směrem na Teplice. Pokud budete tápat, nějaký domorodec vám určitě rád ukáže směr. Pak je tu třeba kopec, kde stojí vysílač Bukovka, ze kterýho vede super dlouhá trať.

A kdybychom si chtěli udělat výlet za hranice?

Určitě bych doporučil Schladming, kde je super sjezdová trať, která ale vede jen z půlky kopce. Pokud se rozhodnete pustit to úplně z vrchu, připravte se na minimálně dvacetikilometrový sjezd, což je pro netrénované tělo pořádný náklad. Hodně Čechů ráda jezdí do bajkparků v Leogangu (www.bikepark-leogang.com) a v Saalbachu (www.bikecircus.at). Já objíždím spíš střediska, kde se pořádají světové poháry. Doporučit můžu Maribor ve Slovinsku, kam je to z Prahy cca 1200 km. Mají tam obrovský kopec, z nějž vede snad milion cestiček pro kola.

Na jakém kole jezdíš?
Dlouho jsem jezdil jihoafrickou značku Morewood, ale pro letošek jsem dostal nabídku od dovozce kanadské garážovky Cove. To kolo mě hrozně chytlo. Sice to není nějakej lehounkej drobeček, ale o to víc se na něj můžeš spolehnout.

Kubovo video ze Sněžníku

Snowhill FR from Jakub Fiser on Vimeo.JAKUB KUBAJSZ FIŠER

Jakub Fišer je asi nejznámější český biker z Děčína. Nikdo mu ale neřekne jinak než Kubajsz. Je mu 22 a na kole jezdí vážně od svých 15 let. Začal relativně pozdě, ale o to víc se svůj handicap snažil dohnat. K dosažení výsledků mu hodně pomohly MRSN Campy pořádané českým předním freeriderem a spolupracovníkem redakce MAXIM Michalem Marošim. Na posledních třech již Kubajsz sám vyučoval. Před dvěma lety ho ale postihlo zranění, které ho na celou sezonu zastavilo. „Takže mi zas všichni utekli,” říká Kubajsz o scéně, která jde neustále dopředu. Kubajsz díky zranění zjistil, že mountain biking není jen o sezení v sedle a šlapání, ale o velké komunitě, na níž se dá koukat i z odstupu. Dneska pro lidi s podobnými zájmy připravuje jeden z nejzábavnějších bajkových webů v Česku. Je ve spojení s jezdci, hodně fotí, točí a stříhá a dělá svému sportu slušnou reklamu. To ale neznamená, že by zlenivěl. Uvidíte ho snad na každém závodě českého poháru a občas si střihne nějakou akci v zahraničí. „Jako např. mistrovství světa v Livignu v roce 2005,” vzpomíná.
Podívejte se na jeho web na www.kubajsz.com


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

Chystáte se už delší dobu něco udělat se svou kondicí, ale stále se nemůžete odhodlat? Nebo vás cvičení ve fitku neláká? ...

Číst více
Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více