Lyže: Půjčit, nebo koupit?

Lyže: Půjčit, nebo koupit?

Skluznicový guru Michal Frosch nám vysvětlil, co letos na svahu letí

Nedělej Zagorku a řekni: Vyplatí se lyže koupit, nebo půjčit?
Vyplatí se najít si stálou holku, nebo ne? Kdo si lyži koupí, tak ví, na čem jede. Časem ale lyže stárne, ztrácí hodnotu, musí se servisovat, a to něco stojí. Když si lyži půjčíš v kvalitním testcentru, máš na výběr vždy z nejnovějších modelů. Musíš ale počítat s tím, že za týden utratíš tři tisíce. Já mám navíc problém, než si na půjčenou lyži zvyknu. První den jenom testuju, co mi dovolí, takže den vlastně ztratím.

Co se na lyžích dá ještě vůbec zlepšovat?
Jedna z novinek je například technologie Rocker. Na rozdíl od klasického profilu Camber, což je prohnutí do oblouku, jsou u rockeru ještě navíc špičky a patky ohnuté nahoru. Zlepšuje to začátek krájení oblouku a lyže též lépe pluje v hlubokém sněhu. Elan má zase technologii Amphibio: lyže nejsou rovné, ale trošku do vrtule (levá a pravá je jiná), opět pro lepší vedení oblouku. Všichni se navíc snaží vyrobit co nejuniverzálnější lyži, na krátký i dlouhý oblouk, na sjezdovku i do prašanu.

Jak široké jsou trend?
Obecně se lyže rozšiřují, aby se lépe jezdilo na firnu nebo v měkkém sněhu. Spousta lidí jede lyžovat poprvé v březnu, kdy jsou odpoledne na svahu sračky.

A další trendy?
Od superkraťasů na carving, kdy jsi škrtal pinďourem o sníh, se lidi vracejí k delším lyžím. Krátké lyže se prostě okoukaly a dlouhé dovolují jezdit rychleji.

Co samotná konstrukce?
U Völklu je například návrat ke klasické sendvičové lyži.

Co je sendvičová lyže?
Je to lyže s jádrem složeným z (dřevěných) vrstev. Jiná je konstrukce capová. V ní je pěnové nebo dřevěné jádro jednovrstvé.

Mají lyže pro světový pohár něco společného se stejně vypadajícími lyžemi, které koupíš na krámě?
Málo. Na závodních je jiné dřevo, jiná skluznice a jiná technologie. Design je ale stejný, aby měl chlap pocit, že je stejně dobrý jako jeho hrdinové, jako je Didier Cuche nebo kdysi Hermann Maier.

Závodní se dělají na míru?
Dělá se to tak, že firma třeba udělá dvacet párů závodních lyží. V závodním týmu je pak jasně daná hierarchie, kdo si první vybírá lyže. Jednička lyže otestuje a vybere si dva nejlepší páry. Pak nastoupí dvojka a z osmnácti párů si vybere lyže pro sebe. A tak dál.

Kolik mě budou stát opravdu závodní lyže, když si je nechám udělat?
Kolem šedesáti tisíc.

Jak dlouho vydrží lyže?
Drahá vydrží mnohem míň než laciná. Průměrná životnost se uvádí zhruba tři až pět let.
Lyže se časem tzv. vypráská. Tuhost ve zkrutu už není taková.

Co děláš s neprodanými lyžemi?
Spalujeme je v pardubickém krematoriu. Poznáš to podle černého, mastného kouře. Ne, vážně: podle mě má každá lyže svého kupce, záleží na ceně.

Od kolika peněz se dá pořídit férová lyže?
Od nějakých 15 tisíc korun s vázáním. Levnější budou mít pěnové jádro, ne dřevěné. Taková lyže víc vibruje a snadněji se může prošlápnout.

Ale viděl jsem lyži za šest tisíc, kde bylo napsáno „wood core“, tedy dřevěné jádro?
To je jen trik. Dřevo tam spočívá v tom, že pěnovým jádrem probíhá dřevěná špejlička.

Proč už nejsou průhledné skluznice, ale jen černé?
Protože průhledné nejsou tak rychlé. Grafit je prostě nejlepší.

Jak často servisovat lyže?
Když chceš mít špičkové lyže, musíš nabrousit hrany, přejet skluznici a navoskovat každý den. Třetí den už poznáš, že lyže drží méně. Na ledu jsou hrany dost hotové už za den. Není tedy blbost si nechat servisovat lyže po třech dnech ježdění. Ale málokdo to dělá. Stojí to prachy.

Kupují si ženy lyže samy?
Ženy jsou dnes emancipovanější, takže si přijdou vybrat samy. Málokdy si je ale koupí bez toho, aniž by jim to posvětil chlap. Prodavač jim odborně poradí. Ony ale vezmou toho svého ‚odborníka‘, který lyžuje pět let a za život vyzkoušel už dvoje lyže, takže všemu rozumí. Ten sem přijde a praví: „Tohle je dobrý, to si kup.“ V tom zase ženy tolik emancipované nejsou.

Kupují ženám lyže muži?
Ano. Ale téměř vždycky lacinější, než kupují sobě.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

4 otázky, které vás dostanou do životní formy

Chystáte se už delší dobu něco udělat se svou kondicí, ale stále se nemůžete odhodlat? Nebo vás cvičení ve fitku neláká? ...

Číst více
Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Fotosoutěž Red Bull Illume ovládl i Čech Dan Vojtěch

Prestižní soutěž o nejlepší sportovní a dobrodružné fotky zná vítěze pro rok 2016. V jedné z kategorií vyhrál i Čech ...

Číst více
EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

EVLS Prague Showdown – svaly v hlavní roli

Na přelomu září a srpna se v Tipsport areně v Praze sešli příznivci posilování, vypracovaných svalů, zdravého životního stylu...

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více