Reklama
Houfnice Dana

Houfnice Dana

Ze třinácté dělostřelecké brigády

„Jedna střela z Dany zabije vše živé v okruhu 200 metrů,” říká podpraporčík Petr Kollár z 13. dělostřelecké brigády v Jincích

Byl jste už v opravdovém boji?

Jen na cvičení v Kosovu, kde jsme trénovali potlačování davů a patrolování. České dělostřelectvo dostalo příležitost ukázat své schopnosti naposledy ve druhé světové válce.

Samohybná houfnice Dana vypadá děsivě. K čemu slouží?

Její primární použití je ničení jaderných prostředků nepřítele, jeho prvosledových jednotek, dělostřelectva, minometů, spojovacích uzlů a leteckých stanovišť.

Jak takové ničení probíhá?

Dana je vybavena automaticky nabíjeným dělem ráže 152 mm schopným vystřelit až čtyři rány za minutu. V případném konfliktu bychom s Danou přijeli na palebné postavení za frontou, zasypali nepřítele salvou granátů, podpořili naše mechanizované jednotky vpředu a opět se stáhli.

Jakou paseku udělá váš granát?

V poli udělá kráter o hloubce jeden metr a průměru pěti metrů. Je spočítáno, že tříštivě trhavý granát, který používáme nejčastěji, zabije vše živé v okruhu 200 metrů od epicentra zásahu. Zraňující účinek má v poloměru půl kilometru od místa dopadu.

Když vystřelíte, je to velká šlupka?

Když střílíme klasickou tříštivě trhavou střelou, je to hodně velká rána. Při střelbách musíme mít kukly nebo chrániče sluchu. Ale už jsme stříleli i dálkovými střelami,
a to mě brněly bubínky i přes kuklu.

Co Dana a jaderná munice?

Za studené války pro Danu v bývalém SSSR skutečně vyvinuli jaderné střelivo. K dispozici bylo vše od chemické až po biologickou munici. Ale myslím, že já tímto materiálem nikdy střílet nebudu.

Má v době inteligentních zbraní dělostřelectvo nějaký smysl?

I Američani vyrábějí houfnice a používají klasické dělostřelectvo. Nedávno vyvinuli munici, která má dostřel až 70 kilometrů. Všechno je otázka peněz, což se týká i vedení války. Na pár tanků je levnější poslat několik dělostřeleckých granátů řádově v ceně desítek tisíc korun než inteligentní laserem naváděnou střelu za pár milionů.

Jak daleko dostřelíte?

S dálkovou střelou je maximální tabulkový dostřel 20 200 metrů, s tříštivě trhavou střelou zasáhneme cíl vzdálený 18 500 metrů.

Jak se dozvíte, že jste neminuli?

Málokdy trefíme první ranou. To jde při nepřímé střelbě například přes kopec opravdu velmi těžko. Máme dělostřelecký průzkum, který sleduje dopadovou plochu. Úkolem průzkumu je spočítat vzdálenost dopadu naší střely od cíle a zadat nové prvky, které náš mířič nastaví. Bez prvků dělostřeleckého průzkumu ani střílet nemůžeme. Jsme jen součástí širšího, přesně fungujícího mechanismu. Průzkum zjistí cíl, velení rozhodne, zda má smysl se jím zabývat, pokud schválí, že ano, dají mi povel, my z vyčkávacího postavení vyjedeme do palebného, zamíříme, vystřelíme a zase odjedeme. Hotovo.

Jak je na tom Dana ve srovnání se zahraniční konkurencí?

Dana je zbraň vyvinutá na konci 70. let, kdy patřila k nejmodernějším ve své třídě. Když k nám po pádu železné opony přijeli důstojníci ze Západu, byli překvapení, jaké měla Dana vlastnosti. Byli rádi, že proti něčemu takovému nemuseli válčit. Ale dnes Dana už samozřejmě zaostává – a to nejen za Západem. Na Slovensku nedávno zavedli její modernizovanou verzi zvanou Zuzana s houfnicí ráže 155, kterou využívá celé NATO. Dany mají životnost do roku 2010 až 2012, takže se nějaké modernizaci nevyhneme ani my.

Dana evokuje nitroděložní tělíska stejného jména ze 70. let. Podle čeho dostala své jméno?

Dana byl krycí název. Oficiální zní samohybná kanonová houfnice vzor 77. Dana může být zkratkou pro dělo automaticky nabíjené, ale to je jen naše spekulace. Já a moje obsluha naší Daně říkáme Beruška.

Vypadá opravdu roztomile. Kolik litrů slupne na sto kilometrů?

Při provozu na veřejné komunikaci má průměrnou spotřebu nafty
60 až 65 litrů na 100 kilometrů. Ale v těžkém terénu po zapojení diferenciálu všech čtyř skupin může brát až 160 litrů na stovku. 

Jak by dopadl přímý souboj Dany s tankem? Čistě teoreticky…

V Libyi, která má Dany ve výzbroji, udělali experiment Dana vs. americký tank Abrams. Když to do něj napálili z Dany, ukázalo se, že by jeho posádka přežila, ale tank by ztratil bojeschopnost. I když myslím, že kdyby Dana vypálila kumulativní střelu, zpacifikovala by i posádku.

Dana by zřejmě dopadla hůř, že?

Dana je pancéřovaná proti střelám z ručních zbraní a střepinám z granátů. Přímý zásah od tanku by nepřežila. Ale uvědomte si, že není určena k přímému boji, ale k dělostřelecké podpoře vlastních jednotek. Její výhodou je pohyblivost. Vzpomeňte si na dělostřelecké přípravy z druhé světové války, kdy děla zasypávala protivníkovy linie deset dní v kuse. Nic takového dnes neplatí. Nás protivníkovi prozradí už první výstřel. Existuje technika, která na základě sledování vypálené střely určí místo, z nějž bylo vystřeleno. Jakmile vypálíme, musíme své postavení okamžitě vyklidit, protože by na nás do pěti minut přiletěl pozdrav. Osud iráckých baterií v Perském zálivu ukázal, co čeká dělostřelectvo, které zůstane na místě.

Kdybyste si mohl práci vybrat dnes, bylo by to opět ‚ke kanonu’?

Samozřejmě! Dělostřelec jsem už čtyři roky. A kdo je víc!

 

 

KDE SE VZALA>

Samohybnou kanonovou houfnici Danu vyvinuli v podniku ZŤS (Závody ťažkého strojárstva) v polovině 70. let. Zatímco většina konkurence ve světě vsadila na pásový podvozek, Dana dostala upravený kolový podvozek z Tatry 815. Výsledkem byl levný stroj schopný rychlejšího pohybu po veřejných komunikacích. Kromě ČR Danu využívá Slovensko, Polsko a Libye.

 

VÝZBROJ>

Hlaveň houfnice ráže 152?mm je vybavena dvojitou úsťovou brzdou, brzdovratným zařízením a hydraulickým nabíjecím zařízením. Automat vystřelí čtyři střely za minutu. Při ručním nabíjení se rychlost snižuje na polovinu. Dana pojme 60 kusů dělené munice, která se kompletuje v hlavni těsně před vystřelením. Samotný výstřel se aktivuje pedálem nebo ruční pákou. Jeden dělostřelecký granát váží 43 kilogramů, Dana ho vystřelí do vzdálenosti 18 kilometrů. K vlastní obraně posádky slouží 12,7mm kulomet se 300 náboji ovládaný nabíječem, pancéřovka RPG–75 se čtyřmi náboji a samopal.

 

PODVOZEK A MOTOR>

Rychlostí až 80 km/h (25 km/h v terénu) se Dana pohybuje díky vznětovému, vzduchem chlazenému dvanáctiválci tatra o výkonu 360 koní. Pět set litrů nafty mu v průměru vystačí na 600 kilometrů. V nouzi se spokojí i s alternativním palivem. Řiditelné jsou obě přední nápravy opatřené hydraulickým posilovačem. Dana má systém centrálního huštění kol pro snadnější pohyb v terénu.

 

POSÁDKA>

Danu obsluhuje pět osob. Vepředu v kabině sedí řidič s velitelem, z pancéřové nástavby operují nabíječ, časovač a mířič. Velitel Petr Kollár (na fotce vpravo) funguje i jako spojař, který předává úkoly od nadřízeného své podřízené obsluze. Řidič se v palebném postavení stará o stabilizaci Dany výsuvnými podpěrami, pouští tlak do otočné nástavby a dbá, aby otáčky motoru neklesly pod 1100 ot./m. Jinak Dana nevystřelí. Mířič nastavuje na dělostřeleckém dalekohledu prvky od velitele. Především na něm záleží úspěšnost akce. Časovač časuje zapalovače na dělostřeleckých granátech a nabíječ se stará o náplně granátů.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Podívejte se, jak vypadá výbuch atomovky vystřelené z děla

Podívejte se, jak vypadá výbuch atomovky vystřelené z děla

Atomové dělo zní sice jako dost sebevražedný vynález, ale v nejchladnějším období studené války fakt existovalo - a takovou ...

Číst více
Hit letošních vánoc: hračkárna pro velký kluky

Hit letošních vánoc: hračkárna pro velký kluky

MAXIM získal od Ježíška tipy na dárky pro opravdové chlapy. Praktický dárek prostě nepotěší.

Číst více
VIDEO: Turecká F16 proletí extrémně nízko nad hlavami diváků

VIDEO: Turecká F16 proletí extrémně nízko nad hlavami diváků

Pilot chtěl zřejmě nebohým pozemšťanům trochu vyfénovat účesy.

Číst více
VIDEO: Norská vojenská jednotka předvádí dokonale synchronizovanou choreografii

VIDEO: Norská vojenská jednotka předvádí dokonale synchronizovanou choreografii

Norská královská garda je jedno tělo, jedna duše. Co všechno asi tak dělají spolu?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více