Reklama
David Bowie

Triumfální návrat rockového vévody

<p>David Bowie se vrátil po deseti letech. Nikdo ho nečekal, natož v takové formě</p>

V době, kdy na síť leaknou alba, která ještě skoro ani nebyla nahraná, se zdá téměř neskutečné, jak se Bowieho týmu podařilo utajit nahrávání nového materiálu. Fór je, že i když neofiko informace kolovala po diskuzních fórech, nikdo jí nevěřil. "Ten už je v důchodu, na detoxikačních čajíčcích, možná tak singl nebo nějakou kolaboraci, ale celou desku?"

První ochutnávka, unavená balada Where Are We Now?, přitom klamala tělem. Bowie totiž nepřichystal žádnou šansoniérskou selanku, ale nejenergičtější záležitost, jakou si lze od něho vůbec představit. Berlínský místopis v textu písničky lecos naznačoval a potvrdil to cover, který vtipně aktualizuje obal desky Heroes - první z trojice nahrávek z Bowieho berlínského tvůrčího vrcholu na konci sedmdesátek. Výsledná kolekce čtrnácti songů však funguje i bez sentimentu a romantizujícího ohlížení -  narozdíl od jeho trochu přestárlých desek z přelomu tisíciletí. Tohle je Rocky 6, kde Balboa zbuší mlaďochy, a vy mu to uvěříte.

David-Bowie-The-Next-Day1

Bowie měl vždycky problém se svojí minulostí. Snad proto neustále unikal, měnil tvůrčí identity i styly. V osmdesátých letech stvořil svým typickým způsobem odosobnělou popstar a jakoby mimochodem se jí skutečně stal. Moc dlouho mu to nevydrželo a celou následující dekádu se snažil trochu křečovitě získat zpátky svůj dřívější kredit. Smířit se s vlastní hudební minulostí se mu ale povedlo až teď. 

Nahrával se starou osvědčenou partou muzikantů v čele s producentem Tony Viscontim. The Next Day je místem, kde se potkávají Ziggy Stardust, Thin White Duke i filozofující neoklasický Bowie, a to tak, že nejde o stylové cvičení ani neškodné retro. 

Kdo chce chytlavé kousky, najde jich minimálně pět. Singlovku Stars (Are Out Tonight) bych se nebál zařadit mezi nejvýraznější pecky Bowieho kariéry a těžko letos bude hledat ve svém žánru konkurenci.  Má parádní riff i velkolepé aranžmá, které skvěle korunuje přesný Bowieho vokál. Jednoduchý a přitom mnohoznačný text v prvním plánu ironizuje mediální realitu hvězd a celebrit, ale vlastně jí taky skládá hold. Paranoidní podtón i skeptičtější styl Bowieho intonace v každém dalším refrénu posouvá skladbu s postupem času blíže k sarkasmu! Geniální, tak jako celá první polovina desky. Ta druhá je už jen hodně silná, ale zase skvěle dotváří obraz desky. Jestli je rock mrtvý, tak pak je Bowie ta nejlepší zombie, jakou jsme si mohli přát. 

PS: Vévoda kolem desky vytrvale mlčí a vzkázal, že turné nebude. Nechme ho odpočívat, třeba ještě překvapí nějakým The Day After The Next Day. 

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

V polských Katowicích můžete každoročně uprostřed léta slyšet mimořádnou koncentraci kvality, počínaje rockem a konče okrajovými ...

Číst více
FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

Tady je nezkrácená verze rozhovoru z listopadového Maximu a k tomu balík hudby a videí...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více