David Bowie

Triumfální návrat rockového vévody

<p>David Bowie se vrátil po deseti letech. Nikdo ho nečekal, natož v takové formě</p>

V době, kdy na síť leaknou alba, která ještě skoro ani nebyla nahraná, se zdá téměř neskutečné, jak se Bowieho týmu podařilo utajit nahrávání nového materiálu. Fór je, že i když neofiko informace kolovala po diskuzních fórech, nikdo jí nevěřil. "Ten už je v důchodu, na detoxikačních čajíčcích, možná tak singl nebo nějakou kolaboraci, ale celou desku?"

První ochutnávka, unavená balada Where Are We Now?, přitom klamala tělem. Bowie totiž nepřichystal žádnou šansoniérskou selanku, ale nejenergičtější záležitost, jakou si lze od něho vůbec představit. Berlínský místopis v textu písničky lecos naznačoval a potvrdil to cover, který vtipně aktualizuje obal desky Heroes - první z trojice nahrávek z Bowieho berlínského tvůrčího vrcholu na konci sedmdesátek. Výsledná kolekce čtrnácti songů však funguje i bez sentimentu a romantizujícího ohlížení -  narozdíl od jeho trochu přestárlých desek z přelomu tisíciletí. Tohle je Rocky 6, kde Balboa zbuší mlaďochy, a vy mu to uvěříte.

David-Bowie-The-Next-Day1

Bowie měl vždycky problém se svojí minulostí. Snad proto neustále unikal, měnil tvůrčí identity i styly. V osmdesátých letech stvořil svým typickým způsobem odosobnělou popstar a jakoby mimochodem se jí skutečně stal. Moc dlouho mu to nevydrželo a celou následující dekádu se snažil trochu křečovitě získat zpátky svůj dřívější kredit. Smířit se s vlastní hudební minulostí se mu ale povedlo až teď. 

Nahrával se starou osvědčenou partou muzikantů v čele s producentem Tony Viscontim. The Next Day je místem, kde se potkávají Ziggy Stardust, Thin White Duke i filozofující neoklasický Bowie, a to tak, že nejde o stylové cvičení ani neškodné retro. 

Kdo chce chytlavé kousky, najde jich minimálně pět. Singlovku Stars (Are Out Tonight) bych se nebál zařadit mezi nejvýraznější pecky Bowieho kariéry a těžko letos bude hledat ve svém žánru konkurenci.  Má parádní riff i velkolepé aranžmá, které skvěle korunuje přesný Bowieho vokál. Jednoduchý a přitom mnohoznačný text v prvním plánu ironizuje mediální realitu hvězd a celebrit, ale vlastně jí taky skládá hold. Paranoidní podtón i skeptičtější styl Bowieho intonace v každém dalším refrénu posouvá skladbu s postupem času blíže k sarkasmu! Geniální, tak jako celá první polovina desky. Ta druhá je už jen hodně silná, ale zase skvěle dotváří obraz desky. Jestli je rock mrtvý, tak pak je Bowie ta nejlepší zombie, jakou jsme si mohli přát. 

PS: Vévoda kolem desky vytrvale mlčí a vzkázal, že turné nebude. Nechme ho odpočívat, třeba ještě překvapí nějakým The Day After The Next Day. 

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

V polských Katowicích můžete každoročně uprostřed léta slyšet mimořádnou koncentraci kvality, počínaje rockem a konče okrajovými ...

Číst více
FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

Tady je nezkrácená verze rozhovoru z listopadového Maximu a k tomu balík hudby a videí...

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více