Reklama

ROZHOVOR s Pavlem Němcem o metalu a Zmatlíkové: "Ona je zlo v pozadí"

ROZHOVOR s Pavlem Němcem o metalu a Zmatlíkové: "Ona je zlo v pozadí"

Populární dětská ilustrátorka by byla skvělou autorkou obalů metalových alb, napadlo dlouholetého redaktora Maxima Pavla Němce. Jeho galerie se skvěle uchytila a protože nám přijde parádní, dali jsme s ním krátký pokec, který se nakonec zajímavě protáhnul.

pavel_nemec
Kdo čte delší dobu Maxim, určitě zná jeho Metalové okénko i spoustu textů, i díky kterým jsme dnes i zítra bezesporu nejkvalitnějším a nejzábavnějším čtením s gulama v našem kvadrantu. Vsazení podivně mrtvolných obrázků Heleny Zmatlíkové do světa metalu pojal Pavel Němec jako malý internetový vtípek. A najednou je ho všude plno a dostal se i na zahraniční weby jako MetalsucksFearnet, Deathmetal.orgMetal Injection nebo prestižní hudební blog Brooklyn Vegan.

S členem známé a mimořádně plodné grey-metalové kapely Umbrtka jsme zabrousili až k ledním medvědům nebo Tarzanovi.

Proč Zmatlíková a metal?

Inu, proč ne? Ale mám-li to rozvést, minulý týden se na české homepage Googlu objevil doodle k jejím nedožitým devadesátinámNa Facebooku jsem utrousil:

„Při pohledu na dnešní logo Googlu jsem chtěl zavzpomínat, jaký dojem na mě vždy činily ilustrace Heleny Zmatlíkové. Ale on už to za mě hezky napsal pan H. P. Lovecraft: ‘A ty tváře! To už nebylo jen umělecké ztvárnění, bylo to peklo samo, nezpochybnitelné a průzračně zjevné. (...) Chladně a cynicky zobrazovala nějaký pevný, jasně stanovený svět hrůzy s vnitřními zákonitostmi, který se jí zjevoval zcela srozumitelně, neomylně a úplně. Bůh ví, jaký svět to byl nebo odkud se vzaly ty zrůdné bytosti, plížící se, přebíhající či krčící se na scénách jejích obrazů...‘“

Šlo o poupravenou citaci z povídky Pickmanův model. Strhla se debata, která s přispěním mého drahého přítele, akademického malíře a pedagoga Lukáše Kudrny, došla k myšlence, že by paní Zmatlíková mohla vyrobit obal pro příští album našeho (víceméně) metalového projektu Umbrtka. Tedy kdyby nebyla osm let po smrti. Vzápětí jsem zadal její jméno do images.google.com – a v záblesku jasnozřivosti mi došlo, že ona už řadu zlometalových obalů nevědomky vyrobila. Spojením dvou zel v tomto případě vzniklo něco dobrého.

Vyrůstal jsi na Zmatlíkové ilustracích?

Ono před nimi nebylo úniku, jmenovitě Děti z Bullerbynu s jejími ilustracemi tehdy postihly snad každého. Ale pod "vyrůstat na něčem" si přece jen představím něco, co člověk sám, fascinovaně a opakovaně vyhledává. Takových nezmatlíkovských vizuálních podnětů bylo naštěstí dost. Namátkou rytiny ve verneovkách, Čtyřlístek, Neználek na Měsíci s Malákovými ilustracemi, lebka se svítícíma očima v Kráse nesmírné, Rex Star (ve skutečnosti přejmenovaný Flash Gordon) ve svázaných starých ročnících Ohníčku, francouzští ilustrátoři jako Sempé (Mikulášovy patálie) nebo Uderzo (Asterix vycházel v Sedmičce (pionýrů)), poté Lips Tullian, 3 x Kája Saudek, Kometa (obzvlášť mi utkvěl skvělý Mr. Sweet: Manhattanský detektiv), ale také Spider-Man, kterého tu vydával Semic-Slovart od roku 1991. A obrázky v Ikarii. A samozřejmě Zdeněk Burian; nejen dinosauři, nýbrž třeba i ilustrace k sešitovému vydání Tarzana. Famózní byly sci-fi komiksy v ABC, hlavně ty kreslené Františkem Kobíkem. O Vzpouře mozků se asi netřeba rozepisovat a obálka ABC speciál 85 ve mně i po těch letech vzbuzuje mimořádně silné emoce. To je to, na čem jsem mimo jiné vyrůstal a co jsem znal nazpaměť. Zmatlíková byla spíše tušeným, byť neustále přítomným zlem v pozadí.

abc

Čím to, že Zmatlíkové ilustrace působí tak jak působí?

To ta jejich hrozivá úhlednost. To, jak jsou současně schematické a přepečlivoučké. Ta jejich kašírovaná usměvavost, ty neustále se opakující neživotné výrazy… Zmatlíkové postavy medle namnoze působí jako démonické entity, které se pouze snaží vydávat za skutečné lidi, přičemž své role hrají s děsivou, ale také děsivě nedostačující úporností. Často používaný bílý podklad pak nezemskou hrůzu ještě umocňuje; vidíme ta falešná jsoucna neukotvená v čase a prostoru, vznášející se v prázdnotě, odkud k nám mají jaksi blíže, než kdyby se musela vytrhnout ze složitějšího kontextu. Blíže a ještě blíže… až se jednoho dne můžete sami probudit z těžkých snů s obří hlavou, svítícíma očima a zmatlíkovským úsměvem na rtech, jako další šťastné "dítě" z jejích ilustrací. Za něco tak otřesného jí právem náleží ona metalová galerie coby pomsta i pocta. Pomcta?

metal1

Jak jsi vybíral desky do kompilace? Spíše si k obrázkům vymýšlel "hudbu" nebo naopak?

Jména alb mi sama naskakovala k obrázkům. Ono se od Zmatlíkové zase tolik ilustrací na internetu najít nedá – a co jsem nevyužil, toho se rychle chopili další tvůrci.

Galerie se začala dost rychle šířit internetem. Co sis z toho odnesl?

Je zajímavé sledovat, jak internet něco schvátí, aby to už nikdy nenavrátil. Jak se i respektované zahraniční weby spokojí s nějakou variací na "zdroj: internet". Na druhou stranu ovšemže i to, jak se tu teď díky paní Zmatlíkové můžu vykecávat a s minimálním úsilím vytvářet ukázkovýtl;dr (too long, didn't read, pozn.) text na webu Maxima. Vůbec je milé, jak taková blbost, jež člověka napadne během chvíle a kterou během dalších dvou chvil realizuje, může mít výrazně větší dopad než něco, s čím se rozvážně patlá. Před pár týdny jsme například s již zmíněnou kapelou zveřejnili blackmetalovou skladbu, k níž jsem sestříhal klip z krátkých filmů nedoceněného a nejen u nás takřka neznámého sovětského/ruského umělce Vladimira Michajloviče Kobrina. Práce s tím bylo řádově více, pan Morbivod se s tím také něco naskřehotal, Kobrin by si navíc zasloužil přinejmenším stejný věhlas jako Zmatlíková, a přece to dosáhne k řádově menšímu počtu lidí. Jistě, nic z toho není překvapením, ale viděno takhle zblízka je to věru názornější.

Když jsme u coverů, jaká kapela u tebe v tomhle ohledu vede?

Kdybys měl na mysli covery ve smyslu coververze, řekl bych ti, že to by bylo na samostatný článek a alespoň letmo bych zmínil starý hit Umbrtky Šedesátiny, původně Patnáctiny od LuŠtěLy, původně Kanikuly od Code Red. Procpal bych sem i dvojnásobný cover/mashup s názvem Kraftvarg, který (trochu podobně jako kombinace Zmatlíkové s metalem) s prachmatickou nevkusnou hravostí spojuje Burzum a Kraftwerk.

Ale ty se asi ptáš spíš na obaly metalových alb, což? To by bylo rovněž na delší text, nicméně zkusím to v rychlé zkratce. Mezi nejlepší se pro mě řadí staré nahrávky Master’s Hammer. Nejen obaly, ale také logo, fotky kapely a celková grafika jsou skvostné, na čemž má zřejmě lví podíl Franta Štorm, dnes jak známo úspěšný písmolijec. Rituál, Jilemnický okultista (zátiší s publikací Riegrova turistická stezka!), ale i další jejich nahrávky jsou pravými klenoty už na pohled. Zrovna tak mi přijde nedostižný minimalismus raných Darkthrone. Obal alba A Blaze in the Northern Sky stejně jako obaly následujících nahrávek (Under a Funeral Moon, Transilvanian Hunger, Panzerfaust) dokonale vyjadřuje, že se na tom severním nebi objevilo něco zvláštně jiného, nového, obnaženého na dřeň. Obecně mám rád jednoduchá, nepřeplácaná řešení, jen po paměti třeba Enslaved – Frost, Opeth – Morningrise, Agalloch – The Mantle, Paysage d’Hiver – Paysage d’Hiver. I vkusně využitý obraz potěší (Anathema – The Silent Enigma, Bathory – Hammerheart, Reverend Bizarre – In the Rectory of the Bizarre Reverend, Drudkh – Blood in Our Wells). Nemohu nezmínit základní blackmetalové ikony Venom – Black Metal a Bathory – Bathory, koneckonců i Sodom – In the Sign of Evil. Nebo první dvě alba Burzum (Burzum a Det som engang var), která jsou kouzelná už tím, že mladý Varg jejich obaly kultovně opajcoval z manuálu k Dungeons & Dragons

metal4

Mírně odhlédnuto od blacku: takoví ti oblíbení metaloví výtvarníci jako Andreas Marschall mě popravdě nikdy nevzali za srdce, byť jsou to třeba šikulové. Když už, mám slabost pro trochu upřímného osmdesátkového neumětelství, jako na obalu (mimochodem geniálního) alba Crystal Logic od Manilla Road. Nebo ještě lépe na obalu Heavy Load – Death or Glory. To je nepřekonatelně epické: nesmyslně vysvalený severský válečník versus zlý lední medvěd.

Kdybys měl doporučit metalovému začátečníkovi, co z výběru si poslechnout, jaká deska by to byla?

Darkthrone – Goatlord. Jednak z jisté poťouchlosti, protože to není zrovna stravitelné sousto. Jednak proto, že to album, resp. demo, má zajímavou historii, která dobře ilustruje, co se na norské scéně počátkem 90. let dělo. Ale asi hlavně z té poťouchlosti.

metal6

Co si myslíš, že by na takový mashup řekla Zmatlíková?

Možná by ji to nadchlo, začala by přijímat nabídky od kapel, příští rok by přijela na festival Phantoms of Pilsen a v božkovské hospodě Pod Kopcem by se nechávala zvát na panáky od pravověrných metalistů, přičemž by si podupávala do rytmů linoucích se ze sálu. Možná ne. Kdo ví… 

Výběr z dalších coverů:

metal3

metal5

metal2

metal7

metal8

metal10

metal11

metal12

metal13

metal15

metal16

Kompletní komentovaná galerie včetně několika kousků od dalších tvůrců visí na FB.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

V polských Katowicích můžete každoročně uprostřed léta slyšet mimořádnou koncentraci kvality, počínaje rockem a konče okrajovými ...

Číst více
FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

Tady je nezkrácená verze rozhovoru z listopadového Maximu a k tomu balík hudby a videí...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více