Reklama
TEST: Google Play už prodává a streamuje hudbu. Srovnáváme s konkurencí!

TEST: Google Play už prodává a streamuje hudbu. Srovnáváme s konkurencí!

Už chybí jen Spotify a nabídka hudebních online služeb bude v Česku prakticky kompletní. Hudba od Googlu se povedla.

Velká knihovna, jednoduchá a účelná obsluha, volitelná kvalita a dost příjemné ceny předplatného i stahování. Deezer, Rdio i iTunes se musejí dost strachovat, protože se mezi ně tlačí nabušený soupeř. Kostrbatý domácí pokus MusicJet pomalu ztrácí smysl. Google se totiž dohodl s OSA, takže v jeho databázi více jak 18 milionů skladeb najdete už při spuštění i slušný výběr domácí muziky. A pokud tam nenajdete svoje oblíbence, můžete si je nahrát z vlastního disku do cloudu. 

Srovnání při používání na počítači vychází dost podobně. Nebudeme řešit iTunes, protože ty skórují hlavně skvělou integrací na jablečných strojích a i přes přidání rádií jde primárně o stahovací obchod. Navíc Google Play na iPhony ani iPady nedostanete, takže předplatné pro jablíčkáře nedává moc smysl.

Cena:

Google Play je nejlevnější. Měsíční neomezené předplatné vyjde na 149 Kč, momentálně zaváděcích 129 korun. Plný Deezer vyjde na 7 euro a Rdio pak na 180 Kč. Počítáme jen předplatné na počítač i mobilní zařízení. Jet Music vyjde taky na 149 Kč, ale jeho uživatelský komfort i knihovna ostatním nekonkurují (pokud si nefrčíte na česko-slovenském popu a bizárech).

Jestli chcete  muziku koupit a poslouchat neomezeně offline, tak i tady Google potěšil. Většina desek (jsou v solidní kvalitě mp3 320 kbps) vyjde maximálně na 120 Kč, včetně zahraničních novinek, což je méně než na iTunes. Vydřiduši jako Bontonline.cz to můžou rovnou zabalit a na české speciality už je tady přívětivý Supraphonline.cz.

Audio kvalita:

S přimhouřením ucha může google-hudbu zkousnout i audiofil. Do uší pouští nejvyšší možnou mp3 kvalitu 320 kbps. Deezer a Rdio kvalitu negarantují a bitrate u nich dost kolísá (je maximálně 320kbps), navíc ani neuvádějí přesné technické informace o kodecích. Music Jet jede pouze na 160 kbps.

Googlu používá při streamování zastaralý formát mp3. Pro stejnou audio kvalitu potřebuje vyšší bitrate než novější a pokročilejší kodeky, což může vadit, když jste na cestách a streamujete do telefonu na omezeném datovém tarifu nebo slabším signálu - jedno album spotřebuje klidně 150 MB dat. Deezer i Rdio jsou při provozu na cestách méně žraví. Google naštěstí umožňuje v Android aplikaci nižší nastavení kvality, čímž stlačíte spotřebu dat zhruba na polovinu.

Snimek_obrazovky_2013-10-01_v_19.10.00

Prostředí:

Deezeru se často vyčítá, že je přeplácaný, Rdio naopak chválí pro krásně čistou a přehlednou webovou i mobilní aplikaci. Google jde cestou jednoduchosti, ale pohyb v některých menu je na dotykových zařízeních stejně ještě trochu kostrbatý a často dost chybí řazení a filtrování podle různých parametrů (co třeba rok vydání nebo vydavatelství?).

Řazení skladeb i vytváření playlistů je přehledné, ale naštve třeba zmatek v menu Alba u každého interpreta - nezobrazují se totiž jen řadové desky nebo EPčka, ale i každý singl nebo kompilace, kde je třeba jen jedna jeho písnička. A teď se v tom prohrabujte, když není možnost nijak mezi deskami řadit nebo filtrovat! Pro příklad - M.I.A. natočila zatím tři desky, přesto je u ní v albech 45 položek. Zbytečný bordel!

Knihovny:

Řešit marketingová čísla - jestli má jeden 18 milionů skladeb a druhý 20, fakt nemá smysl. Mainstreamu najdete u všech stejně (a jak je známo, třeba Beatles nemá nikdo), takže se chleba láme u okrajovější muziky. Tady nám přišel Google nejpoctivější, protože má nasmlouvaných fakt hodně menších vydavatelství a distribucí. Hledali jsme hlavně indie rock, noise, alternativní metal, klasický hip-hop, elektroniku a sedmdesátkové úchylárny - u spousty kapel jsme našli celou diskografii, což je fajn. Ale tady musí každý pohledat a porovnat sám. A mají i Včelku Máju - ve čtyřech verzích!

Snimek_obrazovky_2013-10-01_v_19.07.06_copy

Synchronizace:

Do cloudu můžete nahrát až 20 tisíc vlastních písniček, které vám v knihovně Googlu chybí. Větší číslo (25 tisíc) umožňuje jen iTunes Match, který si za to ale řekne o 25 dolarů ročně (nemá totiž předplatné). Při bězných českých rychlostech uploadu ale budete svoji hudební knihovnu uploadovat tak měsíc v kuse.

V mobilech si můžete skladby předstáhnout do mezipaměti, abyste se vyhli výpadkům v místech se špatným signálem. Funguje to spolehlivě - testováno v metru.

Rádia a playlisty:

Google umí všechno, co soupeři. Má žánrová rádia, sdílené skladby i playlisty a hraje taky podle oblíbeného interpreta. Postupem času se učí, aby sestavil rádio na míru. Jeho doporučení i přehrávané skladby podle interpretů nám seděly nejvíc - narozdíl třeba od Deezeru má užší rozptyl a necpe mezi alternativním kapely mainstreamové průjmy.  

Snimek_obrazovky_2013-10-01_v_19.07.54

Prodej vlastní hudby:

Google českým interpretům nabízí možnost svou hudbu prodávat přes platformu Artist Hub. Funguje to tak, že si vytvoří svou stránku na Google Play (Google si za to účtuje zřizovací poplatek 25 USD), nahrají svou muziku (ve formátech WAW nebo FLAC) a určí si cenové podmínky (muzika se dá nabízet i zdarma). Z utržených peněz si pak Google strhne 30%, zbylá částka putuje hudebníkovi.

Kolik dostávají hudebníci za streaming svých skladeb, řeší tenhle super článek.

A co bordel zdarma?

Jasně, že známe "študáckou" alternativu Grooveshark, kde tvoří knihovnu uživatelé svou uploadovanou muzikou. Proto je tam taky pěkný bordel, ale zase je to zadara. Bohužel názor, že je hudba sdílený "veřejný majetek" a muzikanti se mají živit jen koncertováním (a z desek ať klidně nic nemaj), říkají většinou borci, co navštívili koncert naposledy někdy před uherským rokem - a to se tam ještě protáhli zadním vchodem. Museli zkrátka něčím vystřídat už dávno neplatnou výmluvu "desky nekupuju, jsou strašně předražený!"

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

V polských Katowicích můžete každoročně uprostřed léta slyšet mimořádnou koncentraci kvality, počínaje rockem a konče okrajovými ...

Číst více
FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

Tady je nezkrácená verze rozhovoru z listopadového Maximu a k tomu balík hudby a videí...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více