Reklama
Jan Strmiska v rozhovoru s Mackie Messerem

Electroswing: Ostřejší než nůž

Máme pro vás kompletní rozhovor s DJ Mackie Messerem, průkopníkem electroswingu v Česku.

Electroswing je housově energický taneční trend, o kterém píšeme v dubnovém Maximu. Pokud jste ještě nezašli na  žádnou akci, kde se hraje, měli byste vědět, že je tam vždycky spousta holek hledajících tanečníky! 

Nezkrácený rozhovor z dubnového Maxima:

Electroswing? co to sakra je?

Swing byl popová hudba ze 30. let na kterou chodili lidi tančit a bavit se. Dnes prožívá neskutečný návrat, míchá se do ní elektronika a mladí na ni paří jak vzteklí. Je fajn, že se s žánrem vrací i trend stylizovaného oblékání.

Říkal jsi, že to funguje producentsky. Někdo si zadá hudbu a jiný zahraje.

Tak to už funguje dlouho. V Balkánské hudbě udělal obrovský úspěch Shantel, což byl downtempový DJ, který se jmenuje Stefan Hantel. Jeho maminka pocházela z rumunsko-ukrajinské Bukoviny a on žije v Německu. První desku dokonce ani netvoří jeho produkce, jen vybral své oblíbené balkánské kapely, k tomu pár remixů, a na světě byla kompilace Bucovina Club (2003), která měla obrovský úspěch. Další věci už si vymyslel sám, najal si muzikanty a jezdili po koncertech. A dokonce fungovali i tak, že v klubech kde měli méně peněz, tam přijel jen se dvěma, třemi muzikanty. Tam kde měli víc peněz, tam přivezl celý band. A všechno to byli dobří muzikanti, autentičtí. Cikáni zahrají cokoliv a hlavně s takovým tím svým drivem. On byl ten disciplinovaný, který přijel a měl všechno vymyšlené. Oni už tam byli nastoupení, odehráli, co on chtěl a on byl za velkou hvězdu. Funguje mu to stále.

Byl jsi někdy na trubkovém festivalu Guča?

Nebyl. Ale hodně lidí mě upozorňovalo: Bacha, tam se ti asi nebude líbit, je to strašný maso - 50 tisíc lidí, kteří skáčou s vlajkama, hodně nacionální a má to úplně fotbalovou atmosféru. Děsivý binec a strašlivá pijatyka. Týden jsou lidi opilí v bahně. Nám připadá divné, že jdou lidi na dechovku s národními vlajkami. Je to vlastně stejná masová zábava jako třeba Rock For People.

A hraješ stějně v malých i velkých klubech?

Mám raději menší místa. Když jsem naposledy hrál na akci Bizzare Carnival v MeetFactory a procházel celý dům a všechny akce, které tam současně běžely, uvědomil jsem si, že tam jde především o pestrost. Zrovna tam jsem začínal s půlhodinou balkánu. Balkánská a cikánská muzika je mi hodně blízká. Posledni dva roky hrávám s Mariem Bihárim, což je cikánský akordeonista. Ve Factory se mnou hrál zase Michal Šmíd z Neočekávaného dýchánku, Ahmed má hlad a dalších českých balkánských kapel. Často se mnou hrává taky František Tomášek (F.T.A.). Všechno jsou to kluci, kteří jsou hudebně vzdělaní. František přednáší hudbu, skladbu a má rád hudební pestrost. Bavíme se třeba o Sepultuře o metalu a za chvíli se můžeme hádat která Piazzolova skladba je nejlepší. Máme rádi stejně tak argentinské tango. Máme rádi hudbu, ne žánr. A k té velikosti... když už jdu na velký festival, tak vždycky skončím v nějakém malém stanu kde mě to baví nejvíc.

Mě teď koncert Parova Stelara v Drážďanech taky neoslovil.

Já tomu ale rozumím. Musí to mít jiná pravidla hry, když je to takovýhle mainstream. Ale to nejsou pravidla, pro které by mě bavila hudba.

Čím je výjimečný Parov Stelar?

Jeho výjimečnost spočívá v tom, že je nejpopulárnější, nejen tady v Česku. Ale třeba v Anglii nebo Francii mají mnohem raději Caravan Palace. A ti mi přijdou i mnohem muzikálnější. Je to víc nadžezlé. Netlačí tolik na lidi jako taková ta Stelarova německá dýza. Ale já jsem rád, že se to lidem líbí a že mu to funguje, protože on bude spokojený, lidi po koncertě spokojený, méně frustrace ve veřejné dopravě… Ostatně swingovou muziku ve 30. až 50. letech dělali všichni s tím, že chtěli mít úspěch. Nikdo to nedělal proto, že bude tvořit hudbu pro kámoše v kuchyni. Byl to pop. Jen ta populární hudba tehdy vypadala jinak, měla jiné možnosti a společenské postavení. Dnes je to normální průmysl volnočasových aktivit.

NEZKRÁCENÝ ROZHOVOR S PAROVEM STELAREM ZDE 

Konzumace zábavy?

Ano, lidé mají tolik volného času jako dosud nikdy. A proto je hudba často jen další věcí, kterou zabíjíme čas.

Souvisí swing s krizí? Poprvé vznikl během krize 30. let, teď je takzvaná krize zpátky….

V Bratislavě to mají dokonce na jedné akci ve sloganu. "Je tu opět krize, je tedy čas na radostný swing!" Tahle retrovlna se ale myslím dala předvídat. Je to transformace boomu z world music a je to normální vývoj populární hudby.

swing_holky

Zažije electroswing takový boom jako třeba dubstep?

Nemyslím si. Má jiné podhoubí, dubstep je víc o elektronice a mnoho dubstepových producentů už použilo retro zvuky.

Původní swingové tančírny byly elegantní záležitost?

Ilegální parížské tančírny za druhé světové války, to rozhodně nebyla žádná elegance. Byla to podzemní věc. Navíc se v tom projevoval vzdor. Němci swing zakázali, protože to byla vulgární odporná negerská hudba. V nacistickém Německu byli i piráti. Parta mladých lidí, kteří si říkali pirátská jednotka a hodně z nich mělo rádo i swing. V různých městech různé jednotky a byla to v podstatě opozice vůči HitlerJugend. HitlerJugend od nich dostávali strašnou čočku. Hodně z nich skončilo hodně špatně, velká část byla popravena. Rizika byla obrovská. Přeci jen dělat protinacistický odboj v centru dění je něco jiného než třeba na místech, kde dávaly lišky dobrou noc. Těchto lidí si hodně vážím.

A tady v tom všichni vidí eleganci s buřinkama!

I v Americe byly swingové tančírny pro chudší. Ale to jen proto, že ti chudší se chtěli vyrovnat bohatým. Hvězdy swingu ale rozhodně nebyli žádní chudáci. Ve své době to byli velice bohatí a společensky respektovaní lidé. Z tohoto období je můj největší guru Charlie Chaplin. Největší chudák, kruté dětství, sociálně na nejspodnějším patře a zemřel jako multimilionář a legenda. A přitom zůstal lidský. Myslím, že zůstat lidský je tak obdivuhodná věc, že by se měla vyučovat.

Jak chodí lidé oblečení do tančíren?

Lidé mají představu, nebo si vezmou jen bílou košili a motýlka. Prostě so voháknou trochu jinak než běžně. Už ale nedorazí na akci jako Rock For People. Ale kdyby byl na RFP swingový stan, určitě by to bylo jinak.

Co bude dál?

Minulý měsíc byla v Londýně pokřtěná electrobluesová kompilace. Producenti kteří dělají electroswing, mají nastavené určité postupy a ví jak s tím pracovat. Jen teď přelepili nálepku a jede se dál. Ostatně v Londýně už vaří electroswing sedm, osm let opravdu intenzivně. Potřebuje se to někam vyvíjet. Ostatně už před pěti lety jsem četl v Economistu, že je v Detroitu nějaká parta DJů, kteří dělají bluesové diskotéky. Ale samozřejmě je to spíš neveselá hudba, nebude to asi takový boom, na který bys mohl šílet v tanci, ale je to další retronávrat. Ostatně tango taky není nic veselýho a electrotango je velmi úspěšné. 

Mění se poměr electra a swingu?

Mainstreem je dýza. Jak jsem říkal, německý disko s odérem swingu, to se nedá nic dělat. Ale díky tomu se obrovskému množství lidí otevřou dveře dál. A za to je třeba být vděčný.

Když do tančírny přijdu sám, budu za trotla?

Naopak, tady je vždy obrovské množství holek, které hledají tanečníky. Rozhodně chodí víc holek! Ideální seznamovací místo. Ale párové tance jsou fyzicky velmi náročné. Nemůžeš chtít po někom, kdo o tom četl dvakrát v novinách, aby to tu vydržel celý večer. Snažíme se to elegantně vybalancovat pro všechny.

Jsi selektor nebo DJ?

Já jsem spíš selektor. To je z reggae... člověk, který vybírá desky a vytváří náladu večera. 

Kdo je Mackie Messer?

mackie

Martin je selektor se dvěma vlastními pořady na Radiu 1. Je hudebním producentem, produkoval tour Věry Bílé, Karla Kryla a stovky dalších koncertů. Založil a pořádá tančírnu Swing Imperium na Nové scéně Národního divadla. Používá několik hudebních identit: především Gadjo.cz a DJ Mackie Messer.

Aktuální termíny a místa jeho parties najdete na http://www.gadjo.cz a taky na jeho facebookových fanstránkách.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

OFF FESTIVAL: Kousek za hranicemi letos opět čeká kvalita, kterou v Česku nenajdete!

V polských Katowicích můžete každoročně uprostřed léta slyšet mimořádnou koncentraci kvality, počínaje rockem a konče okrajovými ...

Číst více
FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

FOOTWORK: Všechno, co byste měli vědět o nejzajímavějším tanečním šílenství současnosti!

Tady je nezkrácená verze rozhovoru z listopadového Maximu a k tomu balík hudby a videí...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více