Reklama
11 věcí, které už nezažíváme v letadle

Striptýz letušek, bar i piáno a dalších 9 věcí, co už nezažijeme v letadle

Letadla dneska chvílemi připomínají spíš dobytčáky. Hlavně aby bylo všechno co nejlevnější… Ale kdysi bylo krásně!

FBpoutani2_copy_copy_copy_copy

Podívejme se do zlaté éry osobní letecké přepravy, kdy na letišti nečekaly série důkladných bezpečnostních kontrol a dopravci nešetřili na každé položce. Cestující si proto doslova romazlovali. Kdyby jen tehdejší vysmátí cestující tušili, že se v pokročilém 21. století bude dokonce uvažovat o budgetových letadlech na stojáka.

1. Lůžková úprava

Na konci čtyřicátých let popisoval Boeing svého stratocruisera jako „kouzelný létající koberec“. Kromě úchvatně vybaveného ženského lounge měl taky sklápějící odpružené sedačky a každé sedadlo (tedy nejenom v 1. třídě) šlo upravit na celkem plnohodnotnou postel (viz. obrázek výše).

2. Pong

Vítejte na palubě Continental Airlines na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Část letadel tehdy měla takzvanou barovou úpravu se spoustou volného prostoru na procházení, dobře zásobeným barem, klasickými stolky s křesly a kromě možnosti sledovat filmy a televizní záznamy taky známou hru Pong v digitální verzi, což byla tehdy naprostá technologická špička.

3. Šampaňské pro každého

„Cestování pro aristokraty,“ s takovým heslem létaly na konci sedmdesátek Southern Airways. Všem cestujícím se dostalo péče jako v 1. třídě. Základem byl neustálý přísun luxusního alkoholu, asi aby si cestující nevšimli, že na relativně krátké vnitrostátní cestě po USA musejí někdy i třikrát přestupovat – jestli to teda ožralí vůbec zvládli. Až později se dopravce vytasil s více přímými lety a následně asi i ubral oblbováků.

4. Maso porcuje přímo šéfkuchař

maso

Na svých transatlantických letech nabízel Pan Am v 707 jídlo v prvotřídní restaurační kvalitě. Maso krájel přímo před zraky cestujících šéfkuchař.

5. Živá hudba

piano_lounge

V letech 1970 až 1974 byla součástí letů 747 American Airlines hudební lounge. Na elektrický klavír Wurlitzer tady hrával pianista hity jako Shine On Harvest Moon, a krátil tak někdy zdlouhavou cestu. Jen nás napadá, jak často musel nástroj do opravy, když si na něj podnapilí cestující v hudební extázi pokládali drinky.

6. Letušky v sexy kraťáskách

Na palubě to muselo dost harašit…

7. Čerstvé květiny na palubě

Mrkněte na tu neuvěřitelnou reklamu, inzerující Pan Am 707 Clipper jako linku budoucnosti, která je zcela bez vibrací. Proto taky mohly být na palubě čerstvé květiny, letušky dolévaly skleničky vína hezky plné a mezi opulentními chody jídla jste si mohli zahrát šachy. A kouření na palubě? Žádný problém, letušky mají zapalovač vždy po ruce.

8. Striptýz v průběhu letu

Kdo by se chtěl během šestihodinového letu dívat na letušky ve stále stejných uniformách? Braniff International přišel v roce 1965 s nápadem, který změnil každý let v módní přehlídku. Oslovili elitního modního návrháře Emilia Pucciho, aby vymyslel pro letušky praktické uniformy, které jdou postupně odstrojovat. Krásky přivítaly cestující v decentním outfitu, v dalším podávaly jídlo a na závěr se svlékly do sexy kalhotkové kreace, aby – jak říká reklama – „pomohly cestujícím cítit se uvolněně“. Manželky musely být trochu nervózní…

9.  Barvičky ve stylu „cha-cha-cha!“

Braniff byly prostě hip aerolinky. Kromě sexy módních přehlídek jste si taky užívali designu od architekta Alexandra Girarda. Ten rozzářil letadla originální paletou barev od metalicky růžové až k citronově žluté, k nim samozřejmě ladil i interiér a další doplňky. Duhové šílenství o sedmi různých vzorech tematicky ladilo k trasám do Brazílie, Peru nebo Mexika. Mimochodem, týpek namlouvající reklamu je naprosto sinatrovsky cool – „cha-cha-cha!“

10.  V každé řadě sedaček bylo okno

bez_okna

Velikost, tvar i umístění oken na letadle jsou důkladně navržené, aby byla zachována tvarová integrita stroje. Příliš velká okna by vyžadovala daleko větší nároky na tlak vzduchu v interiéru. Stejně tak okrouhlý tvar okýnek trpí méně únavou materiálu a trhlinami, navíc jejich vzdálenost musí udržovat stabilní proudění vzduchu kolem trupu. S okny na letadle se tedy nedá moc hýbat, ale s uspořádáním sedaček uvnitř ano.

Dříve počet řad sedaček kopíroval okénka, jenže pak se začal rozestup zmenšovat, aby se zvýšila kapacita. Za zlatých časů býval rozestup ve třídě Economy průměrně 86 cm, dneska je to o deset centimetrů méně. Jelikož je každá sedačka generátorem zisku, musí se jich prostě do letadla narvat co nejvíc. Proto se tak často stává, že vaše místo u okna… ehm… prostě žádné okno nemá. 

11. Číslo místa 22I

sedadla

V letadlech dneska nenajdete žádnou sedačku s označením I. Aeroabeceda má prostě řetězec „…HJK…“. Proč? Vysvětlení je prosté, za všechno můžou počítače. Když aerolinky začínaly využívat počítače, vyplynul problém s písmeny, které byly zaměnitelné s čísly. Digital Equipment Corporation byla první společnost, která ustanovila ‚zakázaná písmena‘ – například u automobilů šlo o písmena O, Q a S). Takový upravený alfanumerický systém se dneska nazývá DEC abeceda. Rezervační systém aerolinek byl jedním z prvních, kde jste se s ním mohli setkat.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Star Wars spacák, ze kterého už nemusíte nikdy vylézt

Star Wars spacák, ze kterého už nemusíte nikdy vylézt

Už je samotná myšlenka nositelného spacáku, tedy spacáku, ze kterého nemusíte vylézt, co je den dlouhý a normálně v něm ...

Číst více
Padnoucí džíny: Je to jen mýtus, nebo opravdu existují?

Padnoucí džíny: Je to jen mýtus, nebo opravdu existují?

Pilíř každého šatníku. Hodí se ke všemu. Nosit se dají na milion způsobů. Sluší skoro každému. Jen stačí ...

Číst více
Applisté posunuli svůj ujetý fetišismus zase o level výš

Applisté posunuli svůj ujetý fetišismus zase o level výš

Ani jsme nevědeli, že nový Mac má po vybalení z krabice nějakou specifickou vůni, ale asi ano. Nebo alespoň poblouznění fanoušci nakousnutého ...

Číst více
Nejbrutálnější baterka na světě potřebuje vodní chlazení

Nejbrutálnější baterka na světě potřebuje vodní chlazení

Samm Sheperd, známý internetový vynálezce a konstruktér, přišel s poněkud extrémní kapesní svítilnou. Tak ...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více