Víno roku

Víno roku

Jak hipíci z Kalifornie vytřeli francouzům zrak

Bottle Shock, USA, 2008

Verdikt
Film, po kterém budete mít žízeň. Když ji uhasíte, můžete film, který má do Bokovky daleko, pustit z hlavy.

RECENZE PREMIERE
Minimálně od Bokovky víme, že na kalifornských vinicích se rodí hrozny, ze kterých tamní dokážou vyrobit lahodná vína. Viděli jsme, že tam vinařské řemeslo berou velmi vážně, a potvrdili jsme si, že stejně jako filmy o sportu nejsou vlastně o sportu, nevyprávějí ani filmy o víně jenom o kvašení hroznů a lahvování, ale především o lidech.


Jemná vinařská retro komedie funguje navíc jako milá lekce z dějin vinařství. Vypráví totiž o přelomové ‚slepé‘ ochutnávce vín, při které odborníci srovnávali kvality vybraných kalifornských a francouzských lahví. Jak to tehdy v roce 1976 dopadlo, není žádné tajemství, takže o výsledek testu se u filmu třást nebudete. To zajímavé je, co při tom všichni zúčastnění prožijí a jak je ta událost změní. A to – na rozdíl od tematicky i žánrově příbuzné Bokovky, která dokázala chytnout za srdce i pivaře a abstinenty – zase taková bomba není. Upjatý Brit žijící v Paříži, jemuž už v žilách spíš než anglická krev koluje bordeaux a který si celou tu soutěž vymyslí, je sice zábavnou postavou, kterou Alan Rickman zahrál jako elegantního umanutce s nádherným jemným sarkasmem, ale jeho ‚cesta‘ by stačila sotva na povídku. Podobně je na tom příběh otce a syna. Junior má život na háku, pohuluje, děvkaří, žije bezstarostný život člověka bez ambicí, zatímco jeho otec se lopotí, aby z kalifornské hlíny vydupal svůj sen o úspěšném vinařství. Je to prototyp poctivého chlapa, kterému se ovšem nedaří. K produkci vína upíná všechny své naděje… Protipólem jeho nezvedeného syna je svědomitý dříč mexického původu. A pak je tu ještě sympatická blonďatá krasavice, pohodová hospodská a jeden vtipný Američan v Paříži.

Nejen výsledkem degustace, ale ani tím, jakými cestami se odvíjejí jejich příběhy, Víno roku nepřekvapí. Poctivá dřina je odměněna, hříšníci pochopí, že by měli zamakat, a je konec. Televizní profesionál Randall Miller ale dokázal na plátno dostat příjemnou letní atmosféru zaprášených cest, sluncem vyhřátých hroznů a jednomu se vyloženě sbíhají sliny. Alespoň jako oslava kalifornského chardonnay tedy Víno roku funguje spolehlivě.

Francková Ilona


Režie: Randall Miller
Hrají: Bill Pullman, Alan Rickman, Chris Pine, Freddy Rodríguez, Rachael Taylor, Dennis Farina, Miguel Sandoval, Eliza Dushku, Bradley Whitford
Scénář: Jody Savin, Randall Miller, Ross Schwartz
Kamera: Mike Ozier
Hudba: Mark Adler
Distribuce: Palace Pictures

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více