Reklama
Transformers 2

Transformers 2

Star Wars jsou proti nim komorní drama

Verdikt:
O hodně víc všeho, co z prvních Transformerů dělalo nejlepší, nejnabušenější a nejhloupější letní trhák sezóny. Bay umí kočičkopejskovské dorty jako nikdo jiný a robožrouti se po tomhle nášupu jenom oblíznou.

Přesycení smyslových orgánů? Nejlepší triky všech dob? Překombinovaná letní blbina? Od všeho trochu, a ještě mnohem víc! Za 200 milionů natočil Bay film, který z Lucasových Star Wars dělá komorní drama.

Vyrazili jsme na vůbec první evropskou předpremiéru Transformers: Pomsta poražených

Druzí Transformeři razí heslo větší, lepší a hlasitější snad nejdůsledněji ze všech sequelů za poslední dekádu. Nejenže Bay zvládnul do plus mínus stejné stopáže nastrkat dvakrát tolik dějové omáčky, je tu i dvakrát, ale mnohem spíš třikrát tolik robotů. A všichni se mlatí po hlavě způsobem, který bere dech. Už úvodní scéna, odehrávající se v Šanghaji, vám vyvrátí čelist z pantů a donutí pochybovat o již tak nafouklém rozpočtu. Transformers 2 jsou jedna velká akční scéna. Nezačíná, nekončí, jen se rozjíždí do čím dál tím větších otáček.

Mírový stav trvá zhruba dvacet minut, to když Sam (Shia LaBeouf) odjede na vysokou, jen aby zjistil, že ho osud a scenáristé stejně nenechají v klidu šprtat astronomii. Poté co dá naštvaný Sam Optimovi košem, naservíruje režisér zásadní zvrat. Ale to, co by před dvěma roky v prvním filmu fungovalo jako vrátka k finální bitce, je tu pouze předehrou před největší galaktickou megaválkou, kterou kdy filmové publikum zažilo. Poražení Decepticoni z jedničky tahají z rukávu trumfy, pod jejichž vahou se láme Paříž, bortí pyramidy i veškerá dosud známá triková tabu. Bay je megaloman, splašené děcko a génius v jedné osobě. Podobná kombinace se ale málokdy obejde bez skřípotu, takže i když jsou Transformeři nekompromisní letní podívanou, občasné škubnutí vodítkem by jim možná neškodilo.

Těch stopadesát minut je v nejlepším slova smyslu vyčerpávajících. Neustálý útok na smysly dává zapomenout na to, že Bay nasazuje doslova tucty nových robotů, aniž by měl potřebu je představit nebo vysvětlit jejich funkci v příběhu. Na hrací ploše se mu navíc nakupí tolik postav, že je musí schovávat na dlouhé desítky minut tzv. "do šuplíku" a pak je znovu nečekaně vytahovat (vždy tak deset minut poté, co si uvědomíte, že někam záhadně zmizely), když si to chatrná zápletka vyžádá.

V rozšiřování mytologie postupuje systematičtěji než kolega McG ve čtvrtém Terminátorovi, ale také s vědomím, že ve světě morfujících hraček, které mají tentokrát mnohem víc prostoru než jejich lidští kamarádi, mu projde úplně COKOLIV. A netkví to jen v původu celé série, Bay prostě svůj film táhne kupředu s tak odzbrojující bezelstností, ať už jde o koláže vojenských útoků, kýčovitou romantiku mezi Shiou a Megan nebo infantilní alotria robodvojčat, že mu tu občasnou absenci míry a dobrého vkusu odpustíte tváří v tvář dalšímu deathmatchi, ve kterém Optimus krájí na nudličky dva nebo tři Decepticony a Bumblebee trhá nepřátele na kusy. Na Megan Fox už nikdo nekouká, protože roboti jsou mnohem víc sexy. První film vypadá oproti sequelu doslova ušláple, ale prolíná víc žánrů a je přístupnější. Pomsta poražených nabízí o poznání temnější a frenetičtější akčňák, v němž je sice láska, čest a přátelství nad všechno ostatní, ale pusinkování musí počkat do chvíle, než se usadí prach na troskách a padlých.

Až se usadí prach ve vašem kině, možná zjistíte, že Transformeři jsou pořád stejně hloupí a bezhlaví jako předloni. Zároveň ale neztratili chuť poctivého popcornu a skočili do naprosto odlišné váhové kategorie. Dokonce se obávám, že v ní nenajdou soupeře. Na tiskovce po skončení projekce bych se Baye zeptal na tisíc věcí: jak proboha dokázal za "pouhých" dvě stě milionů natočit tohle, proč mu ten scénář drží pod rukama na dobré slovo a proč si půlku těch robotů nenechal na další díly, místo aby jimi diváka neúprosně zasypával. Jenže ve chvíli, kdy vylezete ze sálu, vám najednou dojde, že otázky jsou zbytečné. Je jedno, jak to udělal. Hlavně když to udělá znovu!

V době předražených rádoby blockbusterů (Quantum of Solace stálo o 40 milionů víc než tohle? Kurz libry je vražedný, ale pořád to zní jako tunel) a comicsů sekaných podle jednoho a téhož mustru jsou druzí Transformeři zjevením, které zabetonuje všechna zklamání. Filmem, jenž lze obdivovat i nenávidět s respektem, stejně jako jeho režiséra. Michael Bay spojil velkofilmový look Pearl Harboru, poetiku Indiana Jonese a přihlouplé hračkářské univerzum způsobem, který je těžko uvěřitelný a ještě hůře napodobitelný. Odpůrcům jedničky ukazuje prostředníček, jejím fanouškům pro změnu dokazuje, že je možné znovu vstoupit do stejné řeky a namočit se od hlavy k patě do audiovizuální kanonády, ze které vám budou trčet chloupky po celém těle ještě týden po zhlédnutí. Ať už stojíte na jakékoliv straně pomyslné barikády, připravte první signální na plný frontální útok, protože to, co je v ukázkách a na plakátech. je pouze slabý předkrm. Až uvidíte Fallena v akci, budete vědět, o čem mluvím. A také pochopíte, že některé duševní a fyzické pochody jsou jednoduše nesdělitelné...


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více