Reklama
Trailer: Láska v hrobě

Trailer: Láska v hrobě

Jedete do Varů nebo žijete v Praze? Neprošvihněte drsný český dokument!

Ozdobou mimosoutěžní sekce na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary je nový dokument režiséra Davida Vondráčka Láska v hrobě. Vondráček proslul především dokumenty o poválečném vraždění sudetských Němců jako Zabíjení po česku (za který obdržel cenu Franze Werfela za lidská práva) nebo Řekni, kde ti mrtví jsou. Tentokrát přichází s časosběrným dokumentárním filmem, který vypráví o silném vztahu mezi bezdomovci žijícími na strašnickém hřbitově - a který by nezapadl ani na Festivalu otrlého diváka. Naturalisticky zachycený život lidí na dně opravdu není pro slabé povahy. Ti ostatní by ho ale neměli prošvihnout.

Ve Varech bude Láska v hrobě promítána dvakrát: ve středu 6. července v 18:30 a ve čtvrtek 7. července v 15:30, pokaždé v Kinosále B.
Pražáci si mohou počkat až na projekci, jež proběhne v kině Světozor 11. července ve 20:30 a která bude doplněna o debatu se samotným režisérem.

Láska v hrobě - oficiální trailer:


Chcete vědět víc? Přečtěte si následující ukázku z rozhovoru s Davidem Vondráčkem, který jsme přinesli červnovém čísle MAXIMa.

Dokument o bezdomovcích, to nezní zrovna jako trhák. Proč by měli lidi Lásku v hrobě vidět?
Protože každý ve svém vztahu prožívá téma lásky, a nám se ho povedlo zachytit v supermezní podobě. Je to Romeo a Julie mezi hroby. A možná ještě nikde nebylo tak ostře zobrazený, jak se lidi v době blízkýho konce biologizují, až jim jde jenom o šukání, chcaní, sraní, chlast, o tu absolutní živočišnost, jaké je druh homo sapiens sapiens schopný. Na natáčení jsme nedostali grant, protože podle státního fondu nějaký bezdomáči nikoho nezajímají, jenže tohle není dokument o bezdomovectví, ale naturalistický film o životě a smrti. Oni nechápali, že to půjde až takhle nadoraz. Podle mě nejde o nekonzumní záležitost pro hrstku diváků. Ten příběh je silný, a i měšťák se rád podívá na brutální neštěstí z bizarního světa.

Tak popořadě. Jak se tenhle projekt vlastně zrodil?
Někdy před pěti lety jsem si při procházce po Olšanech všiml, že přímo naproti strašnickému krematoriu jsou zdi hřbitova, který neznám. Přeskočil jsem zeď a zjistil, že je to německý evangelický hřbitov zrušený v pětačtyřicátým. Kolem se tyčí pseudomrakodrapy, kde bydlí hlavně noví Rusové. A hned pod nimi leží tohle zapomenutý místo, kde je sice hrobka Moritze Gröbeho, po němž se jmenuje Grébovka, ale který tenkrát bylo v dezolátním stavu a plný otevřených hrobů. Koukám, že je tam rozvěšený prádlo, a z jedný hrobky slyším rádio. Jdu po zvuku, a tam stojí opřený o rakev Honza.

Tedy ‚Romeo‘ z ústřední dvojice.
Jan Bouška, dneska je mu 53. A jeho ‚Julie‘, která tam s ním žila, se jmenovala Jana Chochlačová. Té když jsem se ptal na věk, tak říkala, že je stejně stará jako ten frajer na křížích. Třiatřicet jí bylo.

Tenkrát tam ale nežili sami…
Patřili do tamější komunity asi deseti bezdomovců. Farář církve husitské, která tam má kapli, je toleroval, protože se trochu starali o to, aby se na hřbitově nekradlo. Natočil jsem o tom reportáž pro Na vlastní oči, ale byla to jenom prvoplánová publicistika bez větší hloubky. Říkal jsem si – sakra, to je přece téma s přesahem, jak jsou v tom zvláštním prostředí a mají tu osobitou filozofii. Nikdo z nich totiž nechtěl žádnou pomoc, doktora, nic. Oni se prostě chtějí uchlastat. Žít nonstop, dokud to jde.

Měl jsi od začátku jasno v tom, co chceš vlastně natočit?
Nejdřív mi přišlo zajímavý sledovat příběh každýho z nich a dát to do kontrastu s tou vyšší vrstvou, co na ně kouká shora. Postavit to na životním stylu tří čtyř partiček v hrobech plus tří čtyř domácností, který tam zrovna stěhujou myčky. Už jsem si dokonce našel dvě ruské zbohatlické rodiny, ale čím dál víc se mi začala jevit lepší love story Jany s Honzou. Opustil jsem myšlenku sociálního kontrastu, a i když jsem potom točil celou komunitu, postupně jsem se soustředil hlavně na tyhle dva.

Co jsi musel vypustit?
Vypadl třeba příběh bezdomovce, který byl bývalý vrchní z hospody U Synagogy a který se nakonec uchlastal k smrti. Ten o berlích zase dělal inženýra na ropovodu Družba. Vrátil se domů, manželka měla v jeho baráku chlapíka, tak všechno prochlastal.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více