Sedm životů

Sedm životů

Postavu Mirka Dušína hraje Will Smith

Seven Pounds, USA, 2008

Verdikt:

Přítulné a dojemné, ale zároveň hnusně vypočítavé a nekonečně dlouhé drásání srdečního svalu. 

RECENZE PREMIERE

Ben Thomas (Smith) pracuje na berňáku. Chodí po městě s vizitkou a účetní knihou, má ztrhaný výraz, a nikdo ho u svých dveří nevidí rád. „Máte spoustu dluhů, ale jste dobrý člověk, takže vám je odpustíme.“ Juchů? Ani postavy, ani divák zpočátku nevědí, co si o tajemném chlápkovi v saku myslet. Na mobilu má tisíc nepřijatých hovorů od svého bratra, v nemocnici i doma drží ochrannou ruku nad na smrt nemocnou Emily a ve volném čase nadává dobrosrdečnému slepci na jakési tísňové lince.

Roztomile poškozený charakter a jeho studie v podání osvědčené dvojky Will Smith/Gabriele Muccino, která vyprodukovala sympatické Štěstí na dosah, ze začátku vypadají slibně, ale je to hlavně proto, že režisér Muccino chodí kolem horké kaše a místo odkrývání pravého smyslu dušínovských ambic hlavního hrdiny se raději zapomíná v melancholicky rozostřených, světlem zalitých záběrech.

Zhruba v půlce se ale rozhodne zaútočit kromě srdečních svalů i na šedou kůru mozkovou a začne sdělovat nějaké ty hlubší myšlenky. A v tu chvíli to začne s filmem jít nebezpečně z kopce.
Stačí jeden jediný flashback, aby se morální poselství snímku vyjevilo v celé svojí nahotě, stejně jako závěrečná pointa. Zbylých čtyřicet minut už není důležité jestli a jak, ale kdy a proč. Právě na poslední otázku bohužel Muccino odpověď nenašel. Jednoduše přimaluje Smithovi nad hlavu svatozář a nechá ho plynule přejít od zadumané polohy do křečovitě vypjaté, ve které jeho herecké schopnosti marně lapají po dechu. Rosario Dawson ve vedlejší roli sice zachraňuje, co se dá, ale i ona je pouze bezmocnou figurkou v příběhu, který by shodili ze stolu i autoři Esmeraldy. Scénář nezkušeného Granta Nieporteho měl proškrtat celý tým hollywoodských ‚doktorů‘, ale zřejmě bylo všem líto osekat tenhle ultimátní doják o hlášky šustící papírem a situace, které možná fungují na papíře, zatímco na plátně působí jako zbytečné tlačení na pilu.

Z cílovky vyzbrojené kapesníky asi Sedm životů kýžené slzičky vymámí, ale po nevtíravém sociálním dramatu Štěstí na dosah bych čekal víc než jen jistou rukou natočený kýč. Bez ohledu na kvalitní řemeslo a obsazení se tak snímek poslušně řadí do šedé, vzájemně zaměnitelné žánrové masy.

Václav Rybář


Režie: Gabriele Muccino
Hrají: Will Smith, Rosario Dawson, Woody Harrelson, Barry Pepper, Elpidia Carrillo, Michael Ealy, Robinne Lee, Bojana Novakovic, Michael Spellman
Scénář: Grant Nieporte
Kamera: Philippe Le Sourd
Hudba: Angelo Milli
Distribuce: Falcon, 123 minut, od 12 let


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více