Reklama
Pochyby

Pochyby

Co se odehrává pod povrchem v církevní škole?

Snímek, který vás ohromí hereckými výkony (nejen) ústředního dua a naštve absencí uspokojivých odpovědí.

RECENZE PREMIERE

Pět let stará divadelní hra ověnčená Pulitzerovou cenou dorazila na plátno v režii svého autora Johna Patricka Shanleyho. Děj komorního majstrštyku je na pohled velmi jednoduchý: počátkem 60. let vzplane na malé církevní škole v Bronxu boj mezi ředitelkou instituce sestrou Aloysií a otcem Flynnem – místním farářem a pedagogem, kterého podezřívá ze zneužívání černošského studenta.

Zásadní je ovšem to, co se odehrává pod povrchem. Shanley ani ve filmu neprozrazuje, na čí straně je pravda; místo toho rozehrává konflikt dvou osobností, které jsou sice součástí jedné a té samé katolické hierarchie, ale které přitom nahlížejí své povinnosti vůči Bohu a bližním radikálně jinak. Meryl Streep se fascinujícím způsobem proměnila v přísnou ženu, jež metá z očí blesky, zakládá si na tom, že se jí žáci bojí, bere dívkám světské cetky, jako jsou sponky do vlasů… Když pak pojme podezření vůči Flynnovi, bez jediného důkazu ho ve svém srdci odsoudí a za každou cenu se ho snaží z farnosti odstranit. Zároveň však není pouze konzervativním přízrakem: film ji v náznacích ukazuje jako živoucí, složitou osobnost poznamenanou nám neznámou minulostí. Stejně brilantní je i Philip Seymour Hoffman coby otec Flynn, který se hlásí k větší otevřenosti církve (děj se ostatně odehrává v době, kdy zasedal druhý vatikánský koncil) a jemuž jde o blaho žáků, ale kolem něhož film také ponechává auru zasutých tajemství.

Vedle ‚pětihvězdičkových‘ herců nicméně pokulhává Shanley coby režisér. S filmovými prostředky neumí v adaptaci naložit vynalézavě, a současně je na několika místech staví na odiv. Ve výsledku to působí, jako by ztrácel víru v čirou moc vlastního materiálu a obsazení. Opakovaně naklání kameru, aniž by tím sděloval cokoli navíc; zbytečně vyzní i potřeba doslovně ilustrovat nedělní kázání o tom, že vzít zpět klevety je podobně těžké jako vrátit peří do rozpáraného polštáře. Nejlepší scény nakonec stejně přicházejí v podobě dialogů, ať už mezi sestrou Aloysií a otcem Flynnem, či s matkou údajně zneužívaného hocha, jež do přemítání o celé situaci vnese novou perspektivu.

Snímek nekončí tečkou, nýbrž otazníkem, který nás nutí dále přemýšlet. S tím ale souvisí i možná největší výtka. Ať si totiž zvolíte jakoukoli interpretaci, ‚neodemkne‘ vám film při zpětném pohledu hlouběji, zůstane jenom vaší ničím nepodepřenou hypotézou. Je to frustrující. Jak lépe však mohl John Patrick Shanley doložit své ústřední téma, tedy sílu pochyb?

Režie: John Patrick Shanley
Hrají: Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams, Viola Davis, Paulie Litt
Scénář: John Patrick Shanley
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Howard Shore
Distribuce: Falcon, 104 minut, od 12 let


Trailer:


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více