Na půdě

Na půdě

 

Je mnoho tajů, které jsme všichni chtěli obejvit

Recenze Premiere

Plyšový medvěd Mucha, plastelínový skřítek Šubrt a loutkový rytíř Krasoň se každého rána probudí v otlučeném, leč útulném kufru na staré půdě. Než vyrazí do zaměstnání mezi ostatní hračky, hodí si kostkou: kdo vyhraje, má ten den narozeniny, a tedy i nárok na dort od panenky Pomněnky. Na laskavou krásku si teď ale dělá zálusk zákeřná bronzová Hlava, jež má na povel celou armádu půdních ošklivostí…

Z nástinu děje ovšem jen stěží vyzní, nakolik je pookénkově animovaná pohádka Jiřího Barty pozoruhodným dílem – a také protipólem běžné digitální produkce. Zatímco Pixar a jeho epigoni usilují o nápodobu reálného světa (byť třeba v rámci stylizace) a zaběhnutých žánrů, podkrovní království si pěstuje svá vlastní pravidla. A velká část diváckého zážitku spočívá čistě v tom, že je objevujeme a kocháme se jimi. Podivné rituály hraček se neomezují na hru o narozeniny: je také třeba starat se o železnici, po níž se mimo jiné prohání i vlak složený ze starých jízdenek a jejíž koleje se nepokládají, nýbrž kreslí křídou. Krasoň zase den co den bojuje s nafukovacím drakem – a když ho náhodou probodne mečem, tedy ořezanou tužkou, vyleze z hory opičí doktor, prohodí cosi o příplatku, draka opraví, a souboj může pokračovat. Ne, bližší vysvětlení nečekejte. Je to učiněný příval takřka snové atmosféry, perfektní animace (kratičká, ale skvělá scénka, kdy se rozplácnutý Šubrt skládá dohromady), nepřeberného množství detailů (obstarožní vysavač je přebudován na letadlo i ponorku) a vtipných nápadů (Muchova kreslená noční můra, v níž je upečen v motorestu).

Až je tak trochu škoda, že tvůrci to všechno nenavěsili na o něco důmyslnější příběh. Na půdě je totiž v jádru pořád jen prostinké a černobílé dětské vyprávění, kde parta snaživých Pomněnčiných zachránců putuje z bodu A do bodu B a kde je zlo zlikvidováno až příliš snadno a důsledně. Hlava v podání Jiřího Lábuse je přitom padouch, který bude bavit i dospělé; vyjadřuje se jako kovaný totalitní vládce („Kdo nebrání mě, nebrání sebe!“) a obklopuje se rozkošně hrůznými potvorami, jichž si však bohužel příliš neužijeme. Útok netopýřích hadrů na létající lux klidně mohl být delší – a černý kocour, co rád nosí falešný plnovous, určitě neměl jen tak bez vysvětlení zmizet z finálního dějství. Ale to už ze mě začíná mluvit děcko, jemuž se pohádka líbila natolik, že chce „ještě!“… A teď už prosím někdo dejte Jiřímu Bartovi peníze na Golema. Je ve vrcholné kondici.    Verdikt: Omšelé harampádí se mění v živoucí svět plný tolika detailů, že je napoprvé ani nebudete stíhat sledovat.

Němec PavelSdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více