Reklama
Na odstřel

Na odstřel

Vraždy a investigace, při níž končí legrace

State of Play, USA,VB,Francie, 2009

Verdikt
Hutný a napínavý thriller oslavující novinářský boj za pravdu, nebezpečí, i uzávěrkám navzdory.

RECENZE PREMIERE

Novináři coby hlavní hrdinové už stříbrné plátno přiliš nenavštěvují. O to vítanějším hostem je poctivý thriller, jenž dává vzpomenout na slávu Všech prezidentových mužů a který vrací do kin ideál člověka pachtícího se za zásadním odhalením, o němž se potom u stánků překvapeně dozvídají první ranní chodci. Kevin Macdonald (Poslední skotský král) ve svém remaku stejnojmenné britské minisérie dokazuje, že takové postavy mají pořád velké kouzlo – i když jedním dechem přiznává, že jejich zlatá éra už pominula.

Cal (Russell Crowe) je ostřílený, mírně obtloustlý a výjimečně schopný redaktor deníku Washington Globe. Své město zná dokonale: když na začátku dorazí na místo dvojnásobné vraždy, ví, kterému detektivovi koupit kafe a jak se ho ptát. I jeho nicméně rozhodí hned příští případ. V metru zahyne mladá asistentka kongresmana vedoucího vyšetřování privátní armádní korporace, která by mohla přerůst státu přes hlavu. Politik (Ben Affleck) nevydrží veřejný tlak a přiznává, že měl s dívkou poměr. Na tom by ještě nebylo nic výjimečného – kdyby to nebyl Calův starý kamarád z univerzity. A kdyby ho teď nepřišel požádat o pomoc.

Že smrt v metru nebyla náhodná, jistě tušíte. Stejně jako asi odhadnete, že ačkoli Cal pohrdá redakční bloggerkou v podání Rachel McAdams, nakonec v ní objeví šikovného spoluinvestigativce. Ve scénáři, na němž se podílel také čím dál viditelnější Tony Gilroy, však číhají i značně působivé zvraty. A starosvětský novinář-hrdina se jimi svědomitě probojovává k pravdě, byť někdy zdánlivě zapomíná, že „dobrý zpravodaj nemá přátele, pouze zdroje.“ Hlavně žádné zbrklé a povrchní internetové pisálkovství…

Uprostřed informačního shonu je úsporně, a přece plnohodnotně načrtnut vztah mezi kongresmanem, jeho podvedenou ženou a Calem, jenž s ní kdysi dávno prožil vlastní románek. A k přesvědčivé atmosféře přispívá i kamera, která se sice dokumentárně kinklá a pracuje s paletou tlumených a tmavých barev, ale nehraje si přitom na amatérské video od náhodného svědka. Moc ‚žánrově‘ působí snad jedině postava záhadného zabijáka, jenž dostává více prostoru v druhé části snímku a který jde obětem po krku s terminátorskou vervou. Na druhou stranu, když hraje s Calem na smrtící schovávanou v podzemní garáži, příjemně vám zrychlí tep. To neznamená, že předtím či pak by snímek nudil; Na odstřel ale buduje napětí převážně v úvodním dějství, a potom už ‚jen‘ udržuje jeho hladinu, na niž si víceméně zvyknete.

Croweovo buldočí charisma, ještě umocněné občasnou hláškou („Jsem tady patnáct let a mám šestnáct let starý počítač. Ona je tu patnáct minut a má výbavu, že by mohla vypustit družici.“), funguje jako obvykle na výbornou. Vynikající je ovšem i Helen Mirren coby přísná šéfredaktorka. Ta Calovi spílá za to, že se dlouze honí za ‚celým příběhem‘, zatímco bulvárnější konkurenci každým dnem zvyšují náklad pikantní drby, jež se kolem kauzy vyrojily. Ne že by přímo zpochybňovala jeho principy, pouze se mu snaží natlouct do hlavy, že jdou proti zákonitostem trhu, a tím teď vážně ohrožují samotnou existenci titulu. Když mluví o tom, že nové majitele nezajímá prestiž, ale jasná a okamžitá čísla, zaznívá z jejího hlasu spíš vlastní zoufalství.

V Macdonaldově thrilleru skutečně sledujeme ještě jedno úmrtí, respektive umírání. Na odstřel ani nepředstírá nějaké nezaujaté zkoumání vztahů mezi ‚printem‘ a ‚webem‘. Je, a to včetně závěrečných titulků, otevřeně láskyplným vyznáním médiu, jež zvolna, ale nevyhnutelně vyklízí pole. V tomto případě nemá cenu hledat vraha. Zbude jen lehká nostalgie a němá paměť rotaček.

Němec Pavel


Režie: Kevin Macdonald

Hrají: Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Robin Wright Penn, Helen Mirren, Wendy Makkena, Jason Bateman, Zoe Lister Jones, Arabella Field, Maria Thayer, Viola Davis


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více