Reklama
KINO: Rychle a zběsile 5

KINO: Rychle a zběsile 5

Hezké holky,velké zbraně a rychlá auta. Stará parta se schází na další fušce.

A když mluvíme o staré partě, myslíme tím úplně všechny. Poté co obsazení z jedničky ve čtvrtém díle nakoplo sérii jako řezník bígla, co užírá v krámě špekáčky, objednal se pro pětku nejen vyšší rozpočet, ale vůně dolarů přivábila i Tyrese Gibsona a Ludacrise z dvojky, Sung Kanga ze trojky (ta se ovšem odehrává až po čtyřce a pětce, to abyste v tom měli pořádný bordel) anebo Matta Schulze z jedničky. To už je velká rodina pouličních závodníků, ale každá ruka bude dobrá, protože Diesel, Walker a spol. si chtějí pro sebe ukrást macatých sto milionů dolarů, aby se mohli přestěhovat na tropický ostrov a mít konečně pokoj od amerických zákonodárných pitbullů, co je chtějí nakrájet na nudličky. Motivace je o to větší, že je po brazilském Riu honí Dwayne "The Rock" Johnson - lovec hlav s umanutostí Tommy Lee Jonese z Uprchlíka a tělesnou konstitucí Arnoldovy T-800. Nespí, nejí, jen štěká rozkazy, nadávky a náboje, dokud svou kořist nedopadne.V záplavě jmen a dějových linií vás možná nepřekvapí, že auta tu jedou výhradně v odstavném pruhu. Hrdinové se po brazilských favelách pohybují spíš v ošuntělých sporťácích, aby nevzbuzovali pozornost, a i když rychlé vozy potřebují na onu milionovou fušku, jde jen o nutný prostředek, nikoliv modlu odsouzenou k leštění a vychvalování. Pátí Rychlíci tak spíš připomínají Dannyho parťáky - spousta pestrých charakterů, které hrají staří známí, co tentokrát dostali o něco líp zaplaceno. Vyšší honoráře se pozitivně odrážejí i na schopnostech režírujícího Justina Lina. Třetí díl dost fláknul, což šlo možná přičítat nezkušenosti s hollywoodským stylem práce a mizernému scénáři, ale ve čtyřce už s Diesel a Walkerem předváděl psí kusy, takže jsme na pětku byli patřičně natěšení.Je to bezchybné řemeslo, jehož hrany tupí snad jen příliš velkorysá stopáž (zjevná snaha dát každému jeho patnáct minut slávy). Nudit se ale nebudete hlavně díky účasti Johnsona. Na duel Diesel vs. Rock všichni v publiku podvědomě čekají od první chvíle, kdy se dvoumetrový wrestlingový obr objeví v záběru (a vedle brazilského šéfa policie s vizáží dvanáctiletého kluka vypadá obzvlášť majestátně).


 
Když k tomu dojde a vzduchem létají končetiny, trámy, kusy zdí, oken a okolo stojících lidí, tají se při tom dech. Nejde ale ani zdaleka o jedinou atrakci filmu. Lin zkušeně střílí od boku honičky, přestřelky, bitky a v bočních liniích stíhá vykreslovat jak zlovětsného drogového cara, tak Rockův elitní tým, co je hrdinům neustále v patách. Obojí tak přesvědčivě, že by z toho šikovnější scenárista vykouzlil celovečerní sólovky pro každou z postav. Tenhle filmový svět prostě žije a pulzuje, jakkoliv jeho hrdinové příliš máchají rukama, mluví kryptickým slangem a snaží se být tak cool jako tuningová samolepka na reznoucí škodovce.

Díky sympaťákům před kamerou, co místo dlouhých kšiltů nosí dlouhé brokovnice, je ovšem snadné na všechna pravidla přistoupit, přimhouřit oči nad chartností dialogů a předvídatelností zápletky, a nechat se svézt... pardon... svést bezhlavou adrenalinovou smrští, která k letní filmové sezóně, jež Rychlíci předčasně otvírají, nedomyslitelně patří. Je fajn, že jsme jí dostali právě ve chvíli, kdy sluníčko začíná pařit a provokuje k tomu, abyste auto vytáhli dál než na parkoviště nejbližšího supermarketu.

Hodnocení: 70%

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

GALERIE: Máme 25 důkazů, že pihaté holky jsou strašně sexy

GALERIE: Máme 25 důkazů, že pihaté holky jsou strašně sexy

Ve škole si možná užily svoje a z narážek na Pipi Punčochatou už jim asi naskakují další pihy. My, znalci z Maximu, už ale dávno ...

Číst více
Holky z Instagramu - Kristina Basham

Holky z Instagramu - Kristina Basham

Kristina Basham má na Instagramu skoro tři miliony pravidelných slintalů. Doma nad ní momentálně ale slíntá Scott Adams, ...

Číst více
Páteční gify nekončí

Páteční gify nekončí

Dneska jsme se zase nechali trochu unést a těch gifů jsme vám naložili pořádnou hromadu. Tak odložte práci a kochejte se.

Číst více
Holky z Instagramu: Mathilde Goehler

Holky z Instagramu: Mathilde Goehler

Tahle třiadvacetiletá dánská senzace v poslední době pořádně vytěžuje servery Instagramu. Kdo by si nepoklikal, že jo.

Číst více