KINO: Robin Hood

KINO: Robin Hood

Ridley Scott prý nabízí legendu, jakou jste neviděli.

A rozhodně nepřehání. Jeho Robin Hood s Russellem Crowem v hlavní roli a věčným záporákem Markem Strongem (letos pouštěl hrůzu i v Kick-Ass nebo Sherlocku Holmesovi), se totiž odehrává předtím, než se Robin stal lidovým hrdinou, a tak se tu převážně mluví, utíká a učí zacházet s lukem v kulisách a "looku", který nápadně připomíná Gladiátora posunutého do středověku. To všechno jsme samozřejmě čekali, jenže Scott nedovede přijít s žádným zásadnějším nápadem, kromě toho, že odvypráví všechno nepodstatné z Robinova života. Tuhle prequelovou omáčku by snesl televizní projekt, ale velkofilm za 200 milionů dolarů? Na každém kroku jsou vidět škrty ve scénáři, který měl být původně o něčem úplně jiném, akční scény připomínají starší Scottovu práci, ale tentokrát jim chybí šťáva, jíž obvykle dodávají silné charaktery. Postav je tu příliš a žádná nedostane prostor, na kterém by šlo uhrát víc než pouhou karikaturu.Scott se po premiéře přiznal, že Robin měl být jen první částí velké mytologie, která by popsala Anglii v oněch pohnutých dobách. To vysvětluje, proč se ve filmu nestane lautr nic zajímavého a jediným světlým bodem je finální bitva a desetiminutová vyjížďka Robina a Marianny na koních, která zaujme hlavně proto, že Russell Crowe má na sobě péřovku, která vypadá jako aktuální sortiment od North Face. S výjimkou tohohle přešlapu si nelze na kulisy nebo řemeslo jako takové stěžovat, ale v příběhu o nejslavnějším banditovi starého kontinentu prostě čekáte klíčové zvraty a okamžiky, které nepřicházejí. Všechno se táhne tak líně, jako by se opravdu čekalo, že další epizoda - v níž už bude všechno to podstatné a zajímavé - dorazí do kin už o týden později. Vzhledem k nepříliš přesvědčivým tržbám na ni můžeme zapomenout. Byl by ale film lepší, kdyby se hlavní hrdina nejmenoval Hood a celé to bylo jen o nějakém mírně schizofrenním anglickém vojákovi, co dělá bugr a není spokojený s nadřízenými?

Krátká odpověď zní ne. Ta dlouhá by zahrnovala výpis všech scenáristických zkratek a průšvihů, kvůli kterým působí i dvouapůlhodinový film jako narychlo přepisované a přestříhávané torzo. Děj vůbec nedává smysl, přičemž na tuto "maličkost" budete myslet pořád, protože vše se odehrává pomalu a tvůrci nedonutí diváka vypnout mozek ani během akčních scén. Jsou kratičké, zatímco vše ostatní je nafouklé a upovídané, snažíc se vlít alespoň krapet smyslu do dialogů. Obrovské tvůrčí ambice lze však jenom tušit, tedy v případě, že se rozhodnete přimhouřit oko a důvěřovat tomu, že Scott měl nějakou vizi. Ani tenhle optimismus vás ale v kině nespasí, protože po úvodních třiceti minutách budete mít sto chutí přeběhnout do vedlejšího sálu na Iron Mana. Klidně to udělejte, protože tady vám nic neunikne a pravděpodobnost, že byste se ztráceli v následných debatách o démonovi z lesa je mizivá. Prostě jen říkejte, že to byla děsná nuda. Určitě nebudete sám.

Hodnocení: 50%
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více