Reklama
KINO: Iron Man 2

KINO: Iron Man 2

Železný superhrdina se vrací, ale úspěchaností mu skřípou plechy

Tony Stark je Iron Man. V jedničce to byla nejutajovanější informace na světě, ve dvojce už to ví celá planeta, a proto úvodní půlhodinu strávíme v americkém senátu, který chce brnění pro armádu a ruském pajzlu, kde Mickey Rourke staví konkurenční, o dost prostší brnění, pomocí know-how svého otce (který kdysi dávno do výroby generátoru, co má Stark v hrudníku, taky dost mluvil - neříkejte, že nemilujete tahle nečekaná odhalení?). Zkrátka král je nahý a žraloci si přišli ukousnout díl jeho slávy. Zatímco konkurenční magnát Justin Hammer je neúspěšný jak v napodobování Tonyho playboy stylu, tak ve výrobě robotů, Rourkeův ruský záporák si to napochoduje doprostřed závodního okruhu v Monte Carlu, a začne Starkovi vysvětlovat, že copyrighty z dob studené války nemají prošlou lhůtu. To na čem Starkův otec zbohatl prý mělo patřit jemu, takže se není co divit, že je trochu naštvaný. Což je jedině dobře, protože tenhle duel je po bezmála čtyřiceti minutách první scéna, která vám trochu vyžene adrenalin.Iron Man 2 je totiž docela ukecaný. Zatímco jiné komiksové dvojky se lehkonoze pouštějí do velkých akčních scén, vědomy si toho, že všechno podstatné se odříkalo v předchozím díle, Iron Man se snaží sahat do Starkova nitra a opatrně odhaluje zákulisí zbrojního průmyslu i Tonyho nitra, ve kterém se playboy pere s workoholikem, sžíraným účelem vlastního díla. Velká škoda, že scénář psal rutinér Justin Theroux (Tropická bouře), který jednoduše neumí vytáhnout na světlo to podstatné. Proto jsou důležité linie pouze naznačeny a často úplně opuštěny (Rourke na začátku filozofuje a stylizuje se do role tragického antihrdiny, aby se v druhé půli překlopil do jednrozměrného záporáka, který toho moc nenamluví). Částečně je to i proto, že se ve filmu snaží prodat hrozně moc témat. Spolupráce se SHIELD, zmínky o Avengers, Tonyho chátrající zdraví a snaha odkázat světu mír a nikoliv válku. Výsledkem je roztěkanost, kterou režisér Jon Favreau neschovává za akční scény. Místo toho nechá postavy dál cintat pentli, což začíná otravovat i ve filmu, který sotva líže dvouhodinovou stopáž.

Už jednička byla na akci skoupá, jako by si Favreau v tomhle ohledu moc nevěřil, ale vyvažoval to Downeyho raketometný styl, zběsilé tempo a hrsti nápadů, ať už vykradených z předlohy nebo nějak zimprovizovaných. Dvojka má se svým předchůdcem společné jen kvalitní herce, rozdíl je v tom, že nemají moc co hrát, hlavně kvůli slabým dialogům. Scarlett Johansson si s tím poradí tak, že vypadá sexy, Sam Rockwell v roli Justina Hammera úmyslně svou postavu přehrává do karikatury, což je sympatické, ale zabrání vám to v tom, abyste jí fandili, což není od věci v momentě, kdy se Tony opíjí a chová se jako magor.

V závěru se množství poletujícího a pochroumaného kovu zvyšuje exponenciálně, ale ani představení War Machine, ani Rourkův nový robomodrýř už nesmáznou dojem spálené šance, tím spíš, že Favreau neumí akci pořádně nakopnout. Mnohem nadšenější budete ze Starkovy další inženýrské koláže, při které vyrábí nový generátor, to co následuje už je pouze povinná zkouška, při které zařve pár velkých robotů.

Přesto byste na Iron Mana 2 vyrazit měli. I když je slabší než předloni, pořád ho drží nad vodou fantastický Downey (pokud tedy nenatrefíte na sál s dabovanou verzí) a když trochu přimhouříte oko, i tenhle sequel pohodlně splňuje kritéria blockbusterového otvíráku sezóny. Jen jsme asi po tom grandiózním vstupu Marvelu na filmovou scénu, čekali trochu větší, hlasitější a lepší film. Starkovu pověst to pravděpodobně neohrozí a peněz to vydělá jako šlupek, ale až se bude připravovat trojka, možná by stálo za úvahu popřemýšlet o pár upgradech. Především za kamerou.

Hodnocení: 60%

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více