Reklama
Kam jít na Hobita?

Kam jít na Hobita?

Kinofilova statečnost versus bičování sítnic

V aktuálním vydání Maxima jsme se Hobitovi a jeho neuvěřitelně "realistickému" obrazu:


Fanoušci Tolkiena se 13. prosince konečně dočkají. Premiéru totiž bude mít Hobit, první ze tří (!) dílů filmové adaptace stejnojmenné Tolkienovy knihy. Znovu režíruje Peter Jackson a všechny známé tváře jsou na svých místech, to je rána do černého, ne? Z uměleckého hlediska asi ano, ale Jackson se rozhodl startrekovsky vkročit tam, kam jiní jen koukají, a natočil Hobita ve 48 snímcích za vteřinu. To je dvakrát víc snímků (a tedy obrazových informací) než u běžného kinofilmu.

James Cameron, který se o něco podobného pokouší už několik let, kdysi prohlásil: „Koukat na film ve 3D, to je, jako když koukáte skrz okno do jiného světa. Když zvýšíte počet snímků za vteřinu, je to, jako kdybyste z toho okna vyndali sklo.“ A podle reakcí z promítání testovacích záběrů měl naprostou pravdu. Hobit ve vyšším snímkování totiž vypadá hrozně realisticky. A to je právě problém. Ze vší té plynulosti najednou máte pocit, že koukáte na televizní telenovelu. Filmová patina je najednou fuč a vás zrazují vaše vlastní oči. Jestli si chcete ten pocit vyzkoušet, nemusíte čekat na Hobita. Stačí mít moderní LCD televizi se 100/200/600 Hz. Určitě bude mít funkci jako Super Smooth, Frame+ apod. Zapněte ji a pusťte si třeba Kmotra. Bude vypadat jako laciné německé porno. Možná to Jackson nakonec vychytal, ale až půjdete do kina, pečlivě rozmýšlejte, pokud budou na výběr obě verze. První dojem z filmu už ničím nepřemažete.Od napsání tohoto článku se změnilo mnohé, v českých kinech nakonec bude na výběr tolik verzí, že z toho jde hlava kolem… konkrétně si můžete vybrat, jestli chcete jít na 3D nebo 2D, na dabing či titulky, do normálního kina nebo IMAXu, jestli uvidíte verzi s normálním snímkováním nebo dvojnásobným, případně si můžete Hobita vychutnat v revolučním zvukovém mixu Dolby Atmos. A aniž bychom chtěli být pragocentričtí, většina těch extra buřtů je omezena právě na pražské multiplexy.

V Praze je jediný IMAX v republice, takže musíte tam - zvlášť pokud chcete bonusově vidět devět minut z chystaného druhého Star Treku (premiéra až v květnu 2013). Budou je tu promítat vždy od desíti dopoledne a osmi večer. Stejně tak možnost vidět Hobita v onom revolučním dvojitém snímkování nebo zvukovém orgasmu Dolby Atmos (repráky i na stropě a mnohem větší hloubka zvuku) je omezena na jedno jediné kino a to sice Premiere Cinemas v Hostivaři. Předem upozorňujeme, že dvojité snímkování běží jen s dabingem a Dolby Atmos zase jen ve 2D, takže možná na toho Hobita budete muset jít víckrát.Pokud vás tyhle bazmeky netrápí, klidně se vydejte do libovolnému republikového multiplexu, kde najdete 2D s titulky a 3D s dabingem (3D s titulky je exkluzivně pouze v IMAXu). Premiéra je už 13. prosince, přičemž půlnoční projekce už jsou beznadějně vyprodané (ale možná ještě kina přidají pár sálů, tak jako to bylo v případě bondovky Skyfall). Hobit bude mít nakonec tři díly, zbylých dvou se dočkáme vždy s ročním odstupem, v prosincích 2013 a 2014.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více