Kam jít na Hobita?

Kam jít na Hobita?

Kinofilova statečnost versus bičování sítnic

V aktuálním vydání Maxima jsme se Hobitovi a jeho neuvěřitelně "realistickému" obrazu:


Fanoušci Tolkiena se 13. prosince konečně dočkají. Premiéru totiž bude mít Hobit, první ze tří (!) dílů filmové adaptace stejnojmenné Tolkienovy knihy. Znovu režíruje Peter Jackson a všechny známé tváře jsou na svých místech, to je rána do černého, ne? Z uměleckého hlediska asi ano, ale Jackson se rozhodl startrekovsky vkročit tam, kam jiní jen koukají, a natočil Hobita ve 48 snímcích za vteřinu. To je dvakrát víc snímků (a tedy obrazových informací) než u běžného kinofilmu.

James Cameron, který se o něco podobného pokouší už několik let, kdysi prohlásil: „Koukat na film ve 3D, to je, jako když koukáte skrz okno do jiného světa. Když zvýšíte počet snímků za vteřinu, je to, jako kdybyste z toho okna vyndali sklo.“ A podle reakcí z promítání testovacích záběrů měl naprostou pravdu. Hobit ve vyšším snímkování totiž vypadá hrozně realisticky. A to je právě problém. Ze vší té plynulosti najednou máte pocit, že koukáte na televizní telenovelu. Filmová patina je najednou fuč a vás zrazují vaše vlastní oči. Jestli si chcete ten pocit vyzkoušet, nemusíte čekat na Hobita. Stačí mít moderní LCD televizi se 100/200/600 Hz. Určitě bude mít funkci jako Super Smooth, Frame+ apod. Zapněte ji a pusťte si třeba Kmotra. Bude vypadat jako laciné německé porno. Možná to Jackson nakonec vychytal, ale až půjdete do kina, pečlivě rozmýšlejte, pokud budou na výběr obě verze. První dojem z filmu už ničím nepřemažete.Od napsání tohoto článku se změnilo mnohé, v českých kinech nakonec bude na výběr tolik verzí, že z toho jde hlava kolem… konkrétně si můžete vybrat, jestli chcete jít na 3D nebo 2D, na dabing či titulky, do normálního kina nebo IMAXu, jestli uvidíte verzi s normálním snímkováním nebo dvojnásobným, případně si můžete Hobita vychutnat v revolučním zvukovém mixu Dolby Atmos. A aniž bychom chtěli být pragocentričtí, většina těch extra buřtů je omezena právě na pražské multiplexy.

V Praze je jediný IMAX v republice, takže musíte tam - zvlášť pokud chcete bonusově vidět devět minut z chystaného druhého Star Treku (premiéra až v květnu 2013). Budou je tu promítat vždy od desíti dopoledne a osmi večer. Stejně tak možnost vidět Hobita v onom revolučním dvojitém snímkování nebo zvukovém orgasmu Dolby Atmos (repráky i na stropě a mnohem větší hloubka zvuku) je omezena na jedno jediné kino a to sice Premiere Cinemas v Hostivaři. Předem upozorňujeme, že dvojité snímkování běží jen s dabingem a Dolby Atmos zase jen ve 2D, takže možná na toho Hobita budete muset jít víckrát.Pokud vás tyhle bazmeky netrápí, klidně se vydejte do libovolnému republikového multiplexu, kde najdete 2D s titulky a 3D s dabingem (3D s titulky je exkluzivně pouze v IMAXu). Premiéra je už 13. prosince, přičemž půlnoční projekce už jsou beznadějně vyprodané (ale možná ještě kina přidají pár sálů, tak jako to bylo v případě bondovky Skyfall). Hobit bude mít nakonec tři díly, zbylých dvou se dočkáme vždy s ročním odstupem, v prosincích 2013 a 2014.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více