Reklama
Harry Potter a Princ dvojí krve

Harry Potter a Princ dvojí krve

Šestý Potter má konečně premiéru - a Premiere přináší recenzi!

Když Prince dvojí krve loni Warneři odložili z podzimu na léto příštího roku, rvala si většina potterofilů vlasy nedočkavostí. A přece to uběhlo jako voda a za pár dní je premiéra. Harryho (před)předposlední dobrodružství přináší lásku i nenávist, humor i napětí, ale především sérii, která se svým čtvrtým režisérem dospěla do fantastické formy.

David Yates dal Fénixovým řádem dospívajícím hercům pořádnou herdu do zad a za ručičku je dovedl k událostem, které Bradavice vrhly do stínu Voldemortovy smrtonosné náruče. Ta se pomalu, ale jistě svírá. Ačkoliv v šestém díle pána zla vůbec neuvidíte, díky flashbackům z jeho mládí získáte slušný přehled o tom, že ho maminka málo řezala a tatínek zřídka okřikoval. Harry se všechny nové informace o svém úhlavním nepříteli dozvídá z pravidelných schůzek s Brumbálem (který k němu chová o poznání větší náklonnost, že by reakce na prohlášení spisovatelky J.K. Rowling o tom, že Brumbál je gay?), ale jeho hlava plná tisícovky dalších myšlenek. Cloumají s ním hormony, zamiluje se a musí mít oči i na zádech, protože Draco Malfoy má něco za lubem.

Yates si vykračuje s až omračující jistotou. Moc dobře ví, že se může spolehnout jak na britskou dospěláckou elitu (Michael Gambon, Maggie Smith, Alan Rickman a nově i Jim Broadbent jako Horácio Křiklan jsou bez výjimky vynikající), tak kdysi dětské herce, kteří úspěšně plní čím dál tím větší střevíce (...a výstřihy). Temné scény maluje až divadelně dramatickým nasvícením, zvládá i trikově náročné sekvence (famfrpál připomíná finále Ligy mistrů, ale je ho dohromady jen pět minut). Průšvih přichází až se scénářem. V pětce si totiž dal Steve Kloves, dvorní scenárista filmové série, malou přestávku, což mělo za následek o dost svižnější tempo a chytřejší okleštění "přebytečných" linií. Jenže teď je Kloves zase zpátky na koni a tak stránky létají ven po tuctech. Voldemortovo dětství a jeho původ, propojení britské mudlovské vlády s tou čarodějnou a spoustu dalších věcí prostě ve filmu nenajdete. Yates sice zdařile krotí hned několik milostných linií a koncovka donutí každého nedočkavě vyhlížet další dva díly (resp. dvě půlky), ale na hlavu tvůrců se bezesporu snese spravedlivý hněv všech čtenářů předlohy.

Tím spíš, že ono prořezávání nepřispívá ani k razantnějšímu sledu událostí, ani k upevnění oblíbené mytologie. Film má tučných 153 minut, ale když seškrtáte zaláskované hrdiny a jeden zásadní zvrat, je jasně vidět, že šestka je spíše symbolickým nádechem před velkou show. Trochu se tu přešlapuje na místě, což je ve filmu, kvůli absenci scén s Voldemortem (a Tomem Raddlem), ještě mnohem patrnější než v knížce. Tím nechci Yatesovo druhé celuloidové dítko nějak hanit. Naopak, povedlo se mu stejně jako první potomek a je jasné, že finále série je v těch nejpovolanějších rukou. Skalní fandové budou na větvi alespoň z toho zbytku scén, který se do filmu dostal, ostatní se mohou na dvě a půl hodiny ponořit do fascinujícího světa zas o něco zajímavějších charakterů. Pořád lepší přešlapování než couvání, kterého jsme byli svědky např. u čtyřky. Jen nás prostě předchozí kapitola příliš zhýčkala. Snad ten trénink Brumbálova vojska v komnatě nejvyšší potřeby Yates trumfne v sedmičce. Příležitostí tam bude mít víc než dost.

Verdikt: Brilantně natočená kapitola, která sice nelítostně znásilňuje předlohu, ale dá mudlům (nečtenářům) i čarodějům (fanouškům) nekonečně mnoho důvodů, proč otočit na další stranu.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více