Reklama
Hanebný pancharti jsou tu

Hanebný pancharti jsou tu

Recenze na novinku, v níž Tarantino přepsal dějiny

Tarantino se vrací a po ukecaných kaskadérkách z Auto zabiják přináší o dost výživnější materiál. Brad Pitt a jeho vybíjecí židovské komando si vyšláplo na Hitlera a jeho pohůnky. Budou padat hlavy. Možná i únavou z dloooouhatánských dialogů... Ale popichování stranou: nová tarantinovka není vyprávěná na přeskáčku, odehrává se za druhé světové a nabízí tradičně efektní finále. Fanoušci Quentinových filmů z ní budou na větvi, ostatní si oproti roztahanému Autu zabiják minimálně polepší, a to i navzdory faktu, že Pancharti mají dvě a půl hodiny.

Střihačovy nůžky se opravdu mohly činit o poznání víc, ale až budete sledovat nádherně úlisného Hanse Landu, elitního lovce skrývajících se Židů, kterak v úvodní scéně psychicky rozkládá francouzského rolníka, rozhodně nebudete pošilhávat po hodinkách. Dialogy jsou hutné, dlouhé, ale vždycky se vyplatí si je poslechnout až do konce. Věčná škoda ovšem je, že slibně se rozvíjející drama o pomstychtivé blondýně je narušováno Pittem a jeho židovskými parťáky. Ostří chlapci jsou dominantou plakátů, ale v ději spíš překážejí. Kdyby se vystříhaly všechny jejich scény, film by měl rozumné dvě hodinky a atmosféra by z něj kapala snad víc než z obou Kill Billů dohromady. Jenže Tarantino si chtěl hrát, takže Pitt se všelijak ksichtí a drmolí nepřeslechnutelných akcentem hlášky, které by mu v reálu vysloužily okamžité odhalení a rychlý konec před popravčí četou.

Na tahle pravidla se ale v komiksovém vesmíru Panchartů nehraje, což je občas ku prospěchu věci, jindy to zas přispívá ke zlověstnému skřípotu. To když z mrazivých scén s Mélanie Laurent (bohyně pomsty Shosanna) a Christophem Waltzem (Hans Landa) snímek přejde k Elimu Rothovi s baseballovou pálkou. Musí to být a odrostlejším ročníkům v tomhle kolotoči absurdit a brutalit pomohou alespoň vložené citace z filmových kultů (Leone opět dostane zabrat), případně odkazy na dobovou kinematografii. Pokud jste na ně alergičtí, užijete si alespoň poslední dvacetiminutovku, kdy logika letí z okna a Pancharti se konečně stávají třeskutě akční zábavou, kterou slibovaly trailery.

Mírnou tvůrčí nerozhodnost Tarantino maskuje perfektně zvládnutou vizuální složkou a nádhernými kulisami. Dokonce i ta kostra příběhu, obohacená o alternativní výklad dějin, mu hraje do karet a nenechává ho lacině ujíždět na banálních slovních průjmech. Všechno má svůj smysl a řád, jen je to trochu moc dlouhé a sebestředné, možná až arogantní. Nakonec ale Pitt inkasuje pár nacistických skalpů, Shosanna si přijde na své a Třetí říše se otřese v základech. Fanoušci hodnověrných válečných filmů se možná v kině sesypou, ostatní vyjdou ze sálu s úsměvem. Jeho šířka závisí na tom, jak moc máte Tarantina rádi a jste ochotni mu tolerovat prohřešky a ústřely. V Panchartech jich není málo. Naštěstí tam není málo ani toho ostatního.

Verdikt: Fandové karikatur, krátkých akčních scén, dlouhých dialogů a pomsty podávané za studena, budou v sedmém nebi. Ostatní musí chtě nechtě akceptovat, že Tarantino už ze své fascinace sebou samým asi nevyroste.

Oficiální trailer:
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Zapomeňte na Borata, je tu Nobby, buranský fotbalový fanoušek

Sacha Baron Cohen má po Alim G, Boratovi, Brünovi a Diktátorovi nové alter ego – prostšího fanouška fotbalu a piva Nobbyho.

Číst více
5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

5 důvodů, proč milovat nového Šíleného Maxe

Viděli jsme nejosobitější akčňák posledních let. Proč se nám tak líbil?

Číst více
Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Jak by vypadali hrdinové a padouši současnosti, kdyby žili v 17. století?

Seznamte se s vévodou Batmanem a vojevůdcem ve službách impéria lordem Darthem Vaderem.

Číst více
TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

TOP 10 erotických filmových scén roku 2014

Které herečky nám letos zvedly tlak v kavernózních tělískách?

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více