Reklama
Stíhač tornád

Stíhač tornád

Prohlédněte si obrněný vůz, který přežije i zuřivé rány boží

Nejsme žádní meteorologové, ale jsme si celkem jistí, že kdybyste viděli tornádo, budete prchat směrem od něj, a ne naopak. Každý průměrný občan amerického Středozápadu by vám popsal, co všechno takový zuřící větrný býk dokáže zničit, zabít a spolykat. Za posledních 200 let tornáda prokazatelně zabila na 100 tisíc lidí. Rychlostí až 500 km/h zmasakrují vše v okruhu 80 metrů od svého středu. Tyto statistiky ale rozhodně nenaženou strach dvěma lovcům tornád ze Spojených států. Jmenují se Sean Casey a Greg Eliason. Třebaže to zní značně nerozumně, oba nadšenci jsou připraveni ve svém novém vozidle zvaném TIV (Tornado Intercept Vehicle čili vůz pro zachycení tornád) najet přímo do epicentra prvního savého víru, který zaútočí na stát Oklahoma.

„Možná jsem blázen, ale ne idiot,” směje se lovec tornád Sean Casey. „Tornáda jsou nelítostná. Proto jsme postavili auto schopné odolat větrnému běsnění.” TIV je navrženo tak, aby mohlo beztrestně podniknout cestu do středu slabšího tornáda (o síle F0 až F1, přičemž nejničivější tornáda mají stupeň F6) a zde nasbírat vědecky významná data a natočit záběry na IMAX kameru. Za tímto účelem Greg Eliason přestavěl svůj pick-up Ford F-450 z roku 1997 na hranatou obludu ‚opancéřovanou’ více železnými pláty, než mají vojenské Humvee v Iráku. „Až s TIV vjedeme do tornáda, spustíme stabilizátory, sedneme si a budeme dělat, jako by se nic nedělo,” říká.

Pokus z roku 2005 napovídá, že zas tak jednoduché to s údajně houževnatým obrněncem nebude. „Víko od motoru se nadzvedlo, praštilo do našeho čelního skla a ulítlo,” vzpomíná Greg. „Sbírání částí auta po silnici mi přijde poněkud ponižující. Tak jsme hauptnu přidrátovali k autu a vydali se vstříc bouři, aniž bychom si všimli, že nám během opravy vytekla nafta. Stáli jsme bezmocně uprostřed cesty. Naštěstí tornádo vzalo jiný směr.”

A jakým způsobem se lovci dozvědí, kde tornádo bude? K jeho vzniku přispívá mnoho faktorů, a když jeden z nich selže, tornádo jednoduše nevznikne. V zásadě platí, že tornáda vznikají v instabilních (labilních) vzdušných masách. V amerických podmínkách to znamená, že vlhký tropický vzduch pocházející z karibské oblasti se nad pevninou amerického Středozápadu střetne s velmi suchým a teplým vzduchem. To jsou ale jen obecné předpoklady pro vznik tornád.

Greg se Seanem především sledují, zda nezaznamenají pod základnou oblaků typu kumulonimbus pomalu rotující tzv. ‚wall cloud’ (oblačný výběžek pod základnou oblaku tmavě fialové až černé barvy, z kterého se spouští typická nálevka). Pak mají téměř jistotu, že tornádo vznikne. Ale jen téměř. Tornáda jsou totiž opravdu nepředvídatelná.

Nemáme žádné zprávy, co o Gregově a Seanově práci soudí jejich zdravotní pojišťovna. Jistě ale víme, že i přes jejich dosavadní neúspěchy se jim mailem přihlásil dobrovolník ochotný dát 145 000 dolarů za to, že se s nimi vydá do ostré akce. Dáte víc?

TIV v akci:
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
V Turecku vyrábějí skutečné Transformery!

V Turecku vyrábějí skutečné Transformery!

Toužili jste mít jako malí v garáži vlastního Transformera? Jestli ano, může vám teď jeden turecký start-up splnit váš dětský...

Číst více
Sbohem traktoristé! Přichází autonomní traktor

Sbohem traktoristé! Přichází autonomní traktor

Ještě, že už je plukovník Šlachta u celníků, protože jako traktorista by asi brzo přišel o práci.

Číst více
Tisícikoňová motorka Triumph Rocket si brousí zuby na rychlostní rekord

Tisícikoňová motorka Triumph Rocket si brousí zuby na rychlostní rekord

Je fakt, že Triumph Rocket vypadá spíš jako bezkřídlá stíhačka, ale technicky vzato je to pořád ještě motorka. V blízké...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více