Bez Fabie RS nedá ani ránu!

Bez Fabie RS nedá ani ránu!

Komerční článek - O fabii se říká, že je to auto pro rodiny a firmy a týpci jako vy nebo my by si přece jenom zasloužili něco krapet ostřejšího.

Propagace značky Škoda.
Maxim.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Pavel Valoušek musí nejmenším autem z mladoboleslavské fabriky jezdit v práci i doma. Že je to na jednoho trochu moc? A co když tenhle závodník přesedá z nabroušené Fabie RS do ještě nabroušenější závodní Fabie S2000? 

FabiaPavel Valoušek sice bydlí v Otrokovicích u Zlína, ale jinak je to Čech jako poleno. Jezdí českým autem, závodí v českém rallye mistrovství a líbí se mu české holky. Život se mu změnil na začátku letošního roku, kdy se dostal do továrnou podporovaného Škoda Delimax Teamu, kde má se svým spolujezdcem Zdeňkem Hrůzou (také Čech) za úkol dovézt závodní Fabii S2000 pro český mistrovský titul. To je slušná výzva. Zvlášť pro chlapíka, o kterém se říká, že umí zajet i na vratech od stodoly a fanoušky podél českých erzet baví rozevlátým stylem jízdy. Stejně rozevlátě jezdí i v civilu. Nejčastěji za volantem první generace Škody Fabia RS. Ano, to je ten český hot hatch na naftu. „Tohle auto mě ještě nikdy nenechalo ve štychu, a to se přitom k němu občas chovám jako prase – v zimě s ním chodím blbnout na zasněženou okresku a v létě jej používám jako tréninkové auto na závody. Dokonce jsem v něm odvezl několik závodních motorů a stohy závodních pneumatik. A levně, protože motor 1.9 TDI vůbec nežere,“ pochvaluje ‚Valda‘ auto, které má najeto už 350 tisíc kilometrů.

FabiaPřestože se naftové RS netváří, že by se v dohledné době chystalo do důchodu, dostane Valda na takové to ‚obyčejné domácí ježdění‘ novou eresku. A bude to znovu fabie, tentokrát ve své druhé generaci, kde pod přední kapotou pracuje dvakrát přeplňovaná benzinová čtrnáctistovka 1.4 TSI, která na přední kola posílá 180 koní. „Už jsem s ní jel, a hned mě chytla, hlavně hravý podvozek. Jenom teď řeším dilema, jestli naskočím do krátké verze, nebo do kombíku, kam bych naložil ještě více náhradních dílů a krámů, které s sebou tahám po závodech,“ uvažuje nahlas Pavel Valoušek, jinak vedoucí muž průběžného hodnocení českého rallye mistrovství.

FabiaAť už se Valda nakonec rozhodne jakkoli, jisté je, že nějakým škodováckým eresem bude jezdit i nadále. A kámoši v Otrokovicích mu to už teď závidějí. Tady v těch končinách má totiž označení RS vysoký pouliční kredit, a když v eresu vyrazíte na jakoukoli místní diskotéku, nikdy neodjedete s prázdnou. Valda to nekomentuje. Má holku, takže si nechce přes Maxim nabourávat vztah. Mimochodem, Valdova holka je z RS odvařená také, takže faktor přitažlivosti všech škodovek RS tady vážně funguje.

Dá se ale civilní RS použít i na trénink pro jízdu se závodní Fabií S2000? „Rychlostní zkoušky se dají najíždět bez problémů, ale chování podvozků obou aut je odlišné – S2000 je čtyřkolka se sekvenčním řazením a závodním podvozkem. Obě auta ale mají podobnou maximální rychlost. Diametrálně se ovšem liší v tom, jak této rychlosti dosahují,“ vysvětluje Valda.

FabiaKdo by chtěl chování Fabie S2000 poznat na vlastní kůži, má šanci. Škodovka připravila soutěž o místa spolujezdců. Posadit se do horkého křesla není složité. Stačí kliknout na www.RSjizda.cz a na on-line počítačové hře zajet s virtuální Fabií RS co nejlepší čas. Tři nejrychlejší závodníci měsíce vyhrávají testovací jízdu ve voze Fabia Super 2000 s Pavlem Valouškem.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
V Turecku vyrábějí skutečné Transformery!

V Turecku vyrábějí skutečné Transformery!

Toužili jste mít jako malí v garáži vlastního Transformera? Jestli ano, může vám teď jeden turecký start-up splnit váš dětský...

Číst více
Sbohem traktoristé! Přichází autonomní traktor

Sbohem traktoristé! Přichází autonomní traktor

Ještě, že už je plukovník Šlachta u celníků, protože jako traktorista by asi brzo přišel o práci.

Číst více
Tisícikoňová motorka Triumph Rocket si brousí zuby na rychlostní rekord

Tisícikoňová motorka Triumph Rocket si brousí zuby na rychlostní rekord

Je fakt, že Triumph Rocket vypadá spíš jako bezkřídlá stíhačka, ale technicky vzato je to pořád ještě motorka. V blízké...

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více