Reklama
10 nejlepších filmů o autech a závodění

10 nejlepších filmů o autech a závodění

Hádali jsme se o nejlepších filmech s vůní benzínu a řevem motorů. Tyhle jsme vybrali.

Formule 1 (1978)

ČSFD 

Celovečerní italský dokument, stavěný hlavně na záběrech ze sezóny 1977, ukazuje, že podobnost rakve a kokpitu formule tehdy nebyla čistě náhodná. Za komančů vysoce ceněný, protože nic moc jiného k vidění tady nebylo. Až na některé dobové filmařsko/televizní manýry obstojí i dneska. Super pro ilustraci motosportu na konci sedmdesátých let.

Italian Job (1969)

ČSFD

Jasně, není to úplně závodní film, ale po něm už nikdy nebudete vnímat Mini Cooper jako dřív. Navíc to celé i díky Michaelu Caineovi pěkně odsýpá, tedy až na závěrečnou honičku, která v roce 2013 působí srandovněji než filmaři zamýšleli.

Grand Prix (1966)

ČSFD

Triumf filmařiny, který dokázal přenést pocit z rychlosti na plátno jako žádný film předtím a od kterého opisují od té doby všichni. Závodní scény jsou úžasné, děj o čtveřici rozdílných pilotů zestárnul celkem dost. Jenže po skvostné úvodní sekvenci už to prostě dokoukáte jenom ze zvědavosti, jestli ještě nepřijde něco podobného.

Rychle a zběsile (2001)

ČSFD

Street racing ve žvýkačkové podobě pro kluky odkojené Need For Speed. Nic víc, ale taky sakra nic míň. Jedničku dáváme prostě proto, že se v ní nejvíc závodí. Celkově by to z celé série vyhrála asi čtyřka.

Nejrychlejší (2011)

ČSFD

Rossimu říkají GOAT, neboli Greatest of all Time, a tenhle dokument je hlavně, ale nejenom, o něm. Pokračování předchozího povedeného Moto GP: v zajetí rychlosti (2003) se kromě Rossiho portrétu snaží stručně popsat celý motosport, což dělá občas trochu křečovitě, až obsesivním babráním se v karambolech. Z odpůrců Rossiho neudělá jeho fandy (a proč taky?), ale rozhodně přiblíží, proč je takový, jaký je... nejrychlejší.

Le Mans (1971)

ČSFD

Božský Steve McQueen má závodníka fakt v krvi, takže mu roli bez problémů uvěříte. Láska k motorům z celého filmu řve jak rozzuřená Ferrari 458. Točil se při skutečných závodech Le Mans, první dva roky natáčení (!) chyběl scénář, dialogy v celém filmu dohromady mají tak pět minut a závodí v něm skvosty jako Ferrari 512 S, Ferrari 312, Porsche 917, Porsche 908, Lola, Chevron, Alfa Romeo P33, Ford GT 40... Top z hraných filmů!

TT3D : Closer To The Edge

ČSFD

Proč někdo soupeří v nejnebezpečnějším závodě světa na Isle of Man, kde to může každou vteřinu položit nadobro? Skvělý dokument s krásným trendy vizuálem a vhledy do duší těch největších moto šílenců.

Zlato získává: Senna (2010)

ČSFD

Znáte to klišé, že "největší dramata píše skutečný život"? V dokumentárních filmech platí, že je musíte umět odvyprávět, což se v jednom z top biografických snímků, co jsme kdy viděli, fakt povedlo. Hezčí pomník si možná vůbec nejlepší závodník formule v dějinách nemohl přát. Sennova zarputilá a do morku kostí soutěživá osobnost i jeho charisma jsou cítit z každé scény. Navíc nechybí skutečný osudový soupeř Alain Prost, který během rozhovorů prozradí o složitém vztahu k Sennovi i o sobě možná víc, než si původně přál. Rozhovory a zákulisní záběry odhalují politickou stránku závodění, ale všechno ve výsledku přebijí emoce. Tohle strhne i holku, co dostává při kontaktu s volantem kopřivku. Delší speciální verze je povinnost!

Na plný plyn (2003)

ČSFD

Nablblá závodnická komiksárna, co se točila během skutečných závodů Le Mans. Produkoval a napsal jí adrenalinový kýčař Luc Besson, takže nemůže chybět ani otravná romantická linka. Závodní scény mají každopádně solidní švih a motofetišista si nad hromadou nabušených kár pochrochtá blahem.

Jednohubka: Dalibor Janda - Hurikán (1983)

Retro memento pro všechny motorkáře, co závodí za provozu. Dalibor "HadiceVMrkváčích" Janda zvedá varovný prst a dělá osvětu pro Besip. Škoda, že vážnosti poselství moc nepomáhá bizarně natočený smrťák, který kdosi na YouTube okomentoval: "Původně to chtěl natočit, jak to ve 200 km/h napálí čelně do protijedoucího náklaďáku, ale ten jezdec, co to měl jet, dostal rýmu a sehnali jenom toho, kterýho vidíš v klipu..."

Něco chybí, něco přebývá? Dejte vědět!

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
V Turecku vyrábějí skutečné Transformery!

V Turecku vyrábějí skutečné Transformery!

Toužili jste mít jako malí v garáži vlastního Transformera? Jestli ano, může vám teď jeden turecký start-up splnit váš dětský...

Číst více
Sbohem traktoristé! Přichází autonomní traktor

Sbohem traktoristé! Přichází autonomní traktor

Ještě, že už je plukovník Šlachta u celníků, protože jako traktorista by asi brzo přišel o práci.

Číst více
Tisícikoňová motorka Triumph Rocket si brousí zuby na rychlostní rekord

Tisícikoňová motorka Triumph Rocket si brousí zuby na rychlostní rekord

Je fakt, že Triumph Rocket vypadá spíš jako bezkřídlá stíhačka, ale technicky vzato je to pořád ještě motorka. V blízké...

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více