Pivní atlas #2

Pivní atlas #2

Další zápisy z toulek plných vitamínů

Břevnovský klášter (Markétská 1, Praha)

 Už někdy před šesti lety šeptaly v minipivovarské komunitě hlasy, že brzy v jednom pražském klášteře vznikne nový pivovar. „Hlavně to ale nikomu neříkejte…” přikazovaly ty hlasy. „Je to tajný!” Dnes už to ‚tajný‘ není, protože pivovar se nakonec opravdu otevřel, a to v Břevnovském klášteře.

Ten tu stojí už víc než tisíc let (založen byl roku 993) a jako v každém podobném zařízení fungoval v jeho rámci i pivovar. Až do roku 1889, kdy byl zrušen, protože jeho prostory už nevyhovovaly k výrobě tehdy stále oblíbenějších ležáků. Pivovarská budova zde vydržela až do 70. let, kdy musela ustoupit výpadovce na Karlovy Vary. Pak se dokonce uvažovalo o tom, že se tahle silnice ještě rozšíří – a dálnice tak povede prakticky až pod Pražský hrad. Proto byla také vydána stavební uzávěra, což znamená, že se v těchto místech nesmělo nic nového stavět. Což ostatně platí dodnes, i když úvahy o prodloužení dálnice už jsou dávno passé.

Myšlenka na nový pivovar v Břevnově je už skutečně stará mnoho let, jenže právě ona stavební uzávěra její uskutečnění poněkud pozdržela. Když totiž chcete stavět v oblasti stavební uzávěry, musíte žádat o výjimku. V jejím případě neplatí žádné lhůty jako u běžného stavebního povolení, kdy je úřad povinen vyjádřit se vám do 30 dnů. Pivovar byl už ‚nakreslen’, stavba vyprojektována a jeho autoři nakonec zkusili o výjimku zažádat. Žádost byla podána 20. prosince 2010, příslušný úřad výjimku udělil 20. března 2012. A tak tu nový pivovar bohudík konečně stojí, v prostorách bývalého hospodářského dvora, zrekonstruovaného za použití historických stavebních technik a materiálů (oni by to ani jinak památkáři nepovolili, protože se jedná o národní památku prvního stupně).

Vaří tu několik druhů vynikajících piv včetně dvacítky Imperial Pilsner, do které se zamiloval i místní převor. Zatím je zde jen prodejna, otevřená kromě víkendů každý den od dvou do sedmi – na požádání vás ale již teď pivovarem provedou. Do budoucna se počítá s regulérní prohlídkovou trasou a pivním programem. A pokud prošvihnete nebo nestíháte otevírací dobu, můžete si dát čerstvé místní pivo v nedalekém Klášterním šenku přímo v areálu kláštera.

Další info: www.brevnovskypivovar.cz


Sentický Kvasar (Sentice)

Pan Jelínek je koryfej českého (mini)pivovarnictví. Zpočátku na nás sice hleděl dost podezřívavě, když jsme se neočekávaně objevili před jeho "garážovým" pivovarem, dokonce nechal svého mohutného ovčáka (vykastrovaného), aby očuchal Bohdanu, protože prý pozná dobrého člověka. Bohdana mu moc nevoněla. Nakonec se ale ochotně rozpovídal o tom, jak své pivo vyrábí - zdůraznil hlavně to, že med se přidává do zrající mladiny studenou cestou, čímž se zachovají všechny zdravé látky. Nově taky vaří skvělou bylinkovou pivní limonádu.

Další info: www.kvasar.vyrobce.cz

Vítek z Prčice (Sedlec-Prčice)

Tady se ocitnete v dobách slávy rodu Vítkovců. Sládek Petr Kroužil, který zná podrobně historii tohoto rodu (když o nich mluví, stále používá "my", takže ho podezříváme, že je jejich potomek, jen to nechce prozradit), vybudoval věrnou repliku interiérů z románské doby. Taky vaří vynikající desítku, piva mapující vítkovský rod (třeba polotmavé bavorské nebo červené vídeňské), a k tomu speciály jako žitné či nakuřované. Dobře se u něj také najíte. Jídlo je tu středověce opulentní.

Další info: www.vitekzprcice.cz

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Velká barová revoluce: Teď už se můžete opít i dýcháním

Velká barová revoluce: Teď už se můžete opít i dýcháním

Londýnský podnik s krásným jménem Alcoholic Architecture nabízí zcela unikátní způsob, jak se pořádně ožrat!

Číst více
Legendární branická Bába nově na Putyky.cz

Legendární branická Bába nově na Putyky.cz

Náš web putyky.cz stále roste, nově si teď můžete přečíst třeba o legendě všech legend, branické Bábě.

Číst více
Heineken představuje první audiovizuální mapu na světě. Vyzkoušejte ji!

Heineken představuje první audiovizuální mapu na světě. Vyzkoušejte ji!

Heineken představuje první audiovizuální mapu na světě. Vyzkoušejte ji!

Číst více
Severský duch ABSOLUT vodky vstupuje do pražského klubu N11

Severský duch ABSOLUT vodky vstupuje do pražského klubu N11

Kdo někdy navštívil vyhlášený Music club N11 nedaleko Národního divadla v samém srdci Prahy, našel přesně to, co hledal – ...

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více