Reklama
ROZHOVOR s Vladimirem 518: Klasik českého rapu si podá festival světla

ROZHOVOR s Vladimirem 518: Velikán českého rapu si podá festival světla

Prahu rozsvítí už za pár dní unikátní Signal festival. Audiovizuální poctu Zdeňku Sýkorovi na něm chystá i Vladimir 518, s nímž jsme dali řeč.

Provařené klišé „tohle tady ještě nebylo“ tentokrát stoprocentně platí. Festival světla se ještě nikdy nekonal v tak atraktivní světové lokalitě, jakou je Praha. Celkem 25 míst a významných staveb promění ve dnech 17. až 20. října vždy po setmění videomappingy a světelné instalace. Na prvním ročníkuSignal festivalu uvidíme díla veličin nového dynamického oboru a připojí se i spousta domácích – třeba Krištof Kintera udělá z Petřínské rozhledny maják, Milan Cajs z mosteckých věží hlídače a František Skála dá život stínům na Kampě. 

Vrací se taky projekt SPAM – společná aktivita rappera a výtvarníka Vladimira 518 s videoartistou Davidem Vrbíkem. Svoji audiovizuální instalaci Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory berou jako poctu českému malíři a architektovi, jenž už od 60. let začleňoval do tvorby vizuálních děl počítače. Vladimir s Davidem vezmou základy Sýkorovy práce a reinterpretují je tak, aby z nich mohla vzniknout zcela originální audiovizuální instalace. Položili jsme Vladimirovi pár otázek.

Nová deska, čerstvý klip Planeta Praha, hodně živo na Bigg Bossu a do toho teď hned dvojitý výboj projektu SPAM. Jak to stíháš? A neodnáší to trochu tvoje okolí tím, že na ně nemáš čas? 

No, po pravdě – takovou dávku workoholismu jsem si už dlouho nedopřál a těším se, až si po Novým roce dám pauzu. Nežije se se mnou asi moc lehce, svoje projekty miluju a podřizuju jim naprosto všechno. Na druhou stranu je to samá zábava, a přestože i za ní je v pozadí spousta práce, furt ty věci dělám, protože chci. Jediná motivace je touha po těch tématech a nadšenost pro věc. 

Proč Zdeněk Sýkora? Sledoval jsi jeho tvorbu nějak podrobněji třeba už v dobách, kdy jsi začínal ‚malovat‘? Je v ní totiž dost grafiky a vědecké fantastiky…

Tvorbu Zdeňka Sýkory sleduju v podstatě od puberty a vždy byla mezi tím, co jsem v rámci českého umění nejvíc obdivoval. U něj se mixuje radikální abstrakce s obdivem k přírodě a vesmíru, matematika s neskutečně originální poetikou. 

Poznal jsi Sýkoru osobně? 

Sýkoru jako člověka jsem měl šanci potkat až v jeho pokročilém věku, a i tak to bylo obohacující. Se Sýkorou umělcem se seznamuju už nějaký čas a je to to hlubší a podstatnější setkání. Umění má schopnost vytvářet nové světy s vlastními pravidly a zrovna v tom sýkorovském je mi skvěle. A nezáleží, jestli se jedná o jeho malby krajiny, černobílé struktury, aplikovanou grafiku do architektury nebo lineární obrazy. 

sykora

Baví tě prokousávat se tím matematickým rozměrem Sýkorových věcí? 

Rozhodně! Čísla jsou překrásný díky svojí exaktnosti, v něčem mnohem zajímavější než slova. Alfanumerické partitury k černobílým strukturám jsou určitý jízdní řády, architektura v pozadí obrazu. Z velký části koncept s prvkem náhody. 

Jak se zachází s odkazem tak významného umělce? Co autorská práva?

Konkrétně projekt pro Signal festival vzniká s požehnáním Lenky Sýkorové a pod dohledem Pavla Kappela, teoretika umění dlouhodobě se zabývajícího dílem Zdeňka Sýkory. 

SPAM je momentálně kdo – jen ty a David Vrbík? Kolik lidí chystá v reálu instalaci na Signalu? Zapojí se i WWWčka? 

SPAM jsme byli vlastně vždy jen já a David Vrbík. Ondřej Anděra z WWW byl pravidelný host. Poslední rok se nám bohužel nedaří sladit svoje diáře, a to předně z důvodů vytíženosti kolem hudebních projektů. 

Na co se na festivalu nejvíc těšíš? 

Na celkovej pocit. Na to, že noční Praha ožije a člověk si ji bude moci projít s nějakým novým a současným zážitkem. Mám určitě i favority v programu, který bych rád viděl, ale nejvíc myslím bude fungovat dojem z celýho festivalu. 

Co jsou tvoje tři největší kulturní zážitky (bez ohledu na médium) z poslední doby? 

Nedefinoval jsi přesně, co je poslední doba, čili sáhnu asi trochu hloub do minulosti, ale k událostem, který mě skutečně silně ovlivnily. Zaprvé je to audiovizuální koncert Ryoji Ikedy na festivalu PAF v Olomouci. Zadruhé je to výstava Postmodernism v Londýně a zatřetí je to koncert Dead Can Dance v Praze. Ten ve mně doznívá do teď.

Interpretaci černobílých struktur Zdeňka Sýkory najdete od 17. do 20. října vždy po setmění na jedné ze zdí u Musea Kampa, kde by měla představit souhru zvuku a světla tak, abyste na ni mysleli ještě po cestě domů. Nezapomeňte se tam na procházce rozsvícenou Prahou stavit!

STRÁNKY SIGNAL FESTIVALU

Stáhněte si festivalovou appku pro iOS a pro Android.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Lukáš Tomšů a Anna Černá se stali mistry České a Slovenské republiky v surfingu

Lukáš Tomšů a Anna Černá se stali mistry České a Slovenské republiky v surfingu

Mekka evropského surfingu, francouzské městečko Seignosse na pobřeží Atlantského oceánu se během uplynulého týdne stalo opět hostitelem ...

Číst více
Desperados High Jump představuje hudební program

Desperados High Jump představuje hudební program

Neopomenutelnou součástí každoročního programu cliffdivingových závodů Desperados High Jump, kde nikdy nechybíme, je vytříbený ...

Číst více
Jak se staví největší lyžařský skok střední Evropy?

Jak se staví největší lyžařský skok střední Evropy?

Když Hanzi Prouza začínal s pořádáním závodu Excelent Soldiers, umínil si, že do Deštné v Orlických horách přiveze ...

Číst více
Prolapse of Love - Vyhřeznou prasečí vnitřnosti, obrazy i instalace

Prolapse of Love - Vyhřeznou prasečí vnitřnosti, obrazy i instalace

Jan Poope, aka exmaximák Honza Strmiska vás zve na vernisáž výstavy Prolapse of Love. A nebude to nic pro slabé nátury!

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více