Reklama
Marosana po dvanácté!

Marosana po dvanácté!

 

Velký report s fotkami pro všechny, co nezvládli dorazit...

Už po dvanácté Michal Maroši nadělil velkolepé zakončení sezóny. Ani letošní Marosana se neobešla bez velkého závodu ve sjezdu po čtyřech a dvou večerů kolosální párty. Pro většinu účastníků akce začala pátečním tréninkem a později dvou kytarových koncertů v podání Status Praesents a pankáčů Normals?! Bere se to jako samozřejmost, ale přesto se hodí zdůraznit, že Maroši drží vstupné v ceně nula korun pro každého!

Sobotní ráno vypadalo jako v říjnu na horách. Bylo pod mrakem, ale nepršelo. Vzhledem k tomu, že předpověď slibovala zimu a sněžení, vypadalo to jako idylka. Bajkeři se tvářili, jako kdyby žádný večírek nebyl, a od časných hodin sjížděli kopec jako naprogramovaní. A co víc: do závodu se jich přihlásilo přes dvě stě. Smeknout musíme před osmi statečnými ženami, které se nebály pánské konkurence a z kopce se spouštěly rychlostí laviny!Michal se svou stavební crew natáhl trať na prověřené sjezdovce Portášky, která se již několikrát ukázala jako ideální místo pro sebevražedný vyřazovací sjezd 4Down. Proti loňsku se jezdilo víc lesem a přibyly i nové, hodně zajímavé skoky s dřevěnými odpaly. Nejrychlejším závodníkem sobotní kvalifikace se stal Matěj Charvát, který trať zdolal za 2.13 minuty.

Zatímco před jinými závody se bajkeři alespoň trochu šetří, na Marosaně jsou sobotní akce napsány podle scénáře ‚destroy self’. K rozohnění atmosféry přispěl i Dj Davídek, hostesky a profesionální tanečnice na tyči, které do Úpy přivezl mediální partner akce časopis MAXIM, a po nich skáčková formace The Spankers s charismatickou zpěvačkou Terezkou. Večer se bohužel neřádilo pouze v klubu, ale i v prostorech, kam si někteří závodníci zaparkovali svá kola. Neznámí zloději jich do rána několik ukradli, takže pár bajkerů nemělo na čem nastoupit na start. Po odcizeném vybavení se stále pátrá, mimo jiné i za pomoci Policie ČR.Ti šťastnější se probudili v lepší náladě do jasného podzimního dne s modrou oblohou bez jediné poskvrny. Pro všechny, kdo do Úpy dorazili se sněhulemi a teplým oblečením, to bylo příjemné překvapení, protože předpověď hrozila pravou ruskou vánici. Meteorologové se naštěstí sekli a Krakonoš se rozhodl, že se s bajkery pro letošek rozloučí  azurem.

Kolem dvanácté byli všichni rozehřátí a mohlo se začít závodit naostro. V elitě i v kategorii open se vytvořilo 16 čtveřic a počet žen stačil tak akorát na dvě skupiny. Už v prvních kolech se ukázalo, že den nebude přát hvězdám. Maroši, který jezdil pro diváky a každý skok ozdobil nějakou srandou, si během každé své jízdy alespoň jednou ustlal. V postupovém pavouku propadl i Lukáš Měchura, ale vůbec nejhůř si smůlu vyžral Tomáš Datel Slavík, který přepálil let na Rubena skoku, po nejméně desetimetrovém poletu přistál na hlavu, a když se konečně zvedl, prohlásil, že má asi zlomená žebra. Ze své první jízdy nepostoupili ani Michal Prokop nebo Richard Gasperotti.

V elitě si naopak výborně vedli Ory Bárta, Matěj Charvát nebo Hynek Hájek alias Krab. Rozjížďky ve všech kategoriích postupně přitrvrzovaly a ke konci se už jela čistokrevná vražda. Po dvou skocích za startovní rampou následovala ostrá pravotočivá zatáčka kolem sloupu lanovky, kterou se projíždělo pouze jednou úzkou stopou. Problém byl, že v ní nikdo nechtěl být až jako druhý. Tento fakt se nejdramatičtěji projevil ve finálové jízdě kategorie elite. Hájek, Charvát, Třešňák a Bárta se do ní řítili jako dostihoví chrti. Hromadná srážka nejvíc postihla Charváta, který zůstal ležet na zemi s velkým blátivým drnem narvaným v hledí helmy. Chvíli nebylo jasné, jestli z toho bude nějaké zranění, ale po minutě odpočinku se Matěj oklepal a důstojně dojel do cíle, kterým již před ním prolétli tři další finalisté v pořadí: Bárta, Třešňák a Hájek.

Jak je na Marosaně zvykem, vítěz si domů opět odvezl originální, ručně vyráběnou trofej z dílny benáteckého uměleckého kováře ‚Jeana Jarre’ Jaráka. Všichni, kdo se nějak umístili, byli zasypáni hromadou darů od štědrých sponzorů. Bez Kony, Rubeny, Gambrinusu, Vansu, LTB, Salebry a spoustu dalších by žádná Marosana nebyla. Akce stojí samozřejmě nejvíc na osobě Michala Marošiho, který spolu s věrným realizačním týmem stihl vyšvihnout velkolepý závod pouhých deset dní poté, co se vrátil z Red Bull Rampage. Každý, kdo se přijel podívat do Velké Úpy, může potvrdit, že lepší akce u nás letos nebyla. Takže za rok zas?


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Lukáš Tomšů a Anna Černá se stali mistry České a Slovenské republiky v surfingu

Lukáš Tomšů a Anna Černá se stali mistry České a Slovenské republiky v surfingu

Mekka evropského surfingu, francouzské městečko Seignosse na pobřeží Atlantského oceánu se během uplynulého týdne stalo opět hostitelem ...

Číst více
Desperados High Jump představuje hudební program

Desperados High Jump představuje hudební program

Neopomenutelnou součástí každoročního programu cliffdivingových závodů Desperados High Jump, kde nikdy nechybíme, je vytříbený ...

Číst více
Jak se staví největší lyžařský skok střední Evropy?

Jak se staví největší lyžařský skok střední Evropy?

Když Hanzi Prouza začínal s pořádáním závodu Excelent Soldiers, umínil si, že do Deštné v Orlických horách přiveze ...

Číst více
Prolapse of Love - Vyhřeznou prasečí vnitřnosti, obrazy i instalace

Prolapse of Love - Vyhřeznou prasečí vnitřnosti, obrazy i instalace

Jan Poope, aka exmaximák Honza Strmiska vás zve na vernisáž výstavy Prolapse of Love. A nebude to nic pro slabé nátury!

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více