Vypněte počítač dřív, než vás zavraždí!

Vypněte počítač dřív, než vás zavraždí!

Vyhoďte ten krám z okna a vyběhněte řvát svobodně do divokých hvozdů!

Většinou víme, co nám škodí, a co je naopak prospěšně. Jenže narozdíl od požírání hranolek od Mekáče nebo pravidelného posedávání za barem, si v případě počítače prostě nemůžem moc vybírat. Většina z nás si za kompem vydělává. Tady je 5 důvodů, proč bysme měli po svých zaměstnavatelích vyžadovat rizikové příplatky, třeba jako výškoví pracovníci nebo horníci. Jak nám počítače plíživě usilují o život?

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu

Asi nejznámější kancelářská nemoc, která průměrně vede až k měsíční pracovní absenci. Nejčastěji bývá postižené zápěstí, předloktí a záda, když se křivíte u počítače, křečovitě klikáte (na padesátý nevyřízený mail) nebo zoufale bušíte do klávesnice. Projevuje se pálivou bolestí v ramenou, loktech nebo zápěstí, která postupně činí práci nesnesitelnou. Jedinou léčbou je nechat ruku odpočívat, fixovat ji a docházet na injekce kortikoidů a fyzioterapie. Občas je nutná i operace.

Prevence
Vzpomeňte si, co vám říkala máma a "Narovnejte se!". Používejte podložky pod zápěstí (dodávají se k myším i klávesnicím), kupte si lepší židli nebo si pořiďte speciální pracovní stůl, u něhož se stojí a tělo se tak přirozeně rovná a zapíná všechny svaly (kromě pánevního dna?). U nás ho má kolega Honza Strmiska a při psaní občas i potrénuje taneční kreace, což se může taky hodit. Doporučujeme zkusit třeba aplikaci Posture Analysis

Rozšlehaný mozek

multitasking

Hyperkinetická porucha neboli ADHD, je ultimátní dagnóza hromady děcek na školách. Prostě hyperaktivita. Neustálý multitasking, kterým se náš mozek přizpůsobuje principu práce na počítači, vede k efektu, který by šel pojmenovat titulem Havlovy divadelní hry Ztížená možnost soutředění (v ní jde ale o chlapa mezi dvěma babama). Zkoumání procesů v mozku lidí,kteří neustále přepínají mezi emailem, prací nebo rozkoukaným seriálem, se zabývala profesorka fyziologie na Oxfordu Susan Adele Greenfield. Dokázala, že technologie nutí mozek, aby neustále toužil po okamžitém uspokojení a klesá v něm schopnost rozlišovat emoce. Vědec David Levy prohlásil, že neustálý multitasking, vytváří přestimulovaný "popcornový mozek".

Prevence
Pokud potřebujete makat na kompu a nechcete být v internetovém pokušení, existuje třeba aplikace Freedom, kde si nastavíte, jak dlouho chcete být offline, nebo Anti-Social, co zakáže jen sociální sítě. Nebo prostě vypojte kabel z počítače/ wifiny, což vás donutí alespoň vstát ze židle.

Monitorová insomnie

insomnie

Je dokázané, že světlo z obrazovek potlačuje produkci hormonu melatoninu. Ten reguluje spánek a když ho máme rozhašený, jsme taky náchylnější k nemocem. Civění na podsvícené displeje prokazatelně zhoršuje následnou rychlost usínání.

Prevence
Můžete zkusit aplikaci f.lux, měnící teplotu barev monitoru v závislosti na denním cyklu - v noci omezuje modré odstíny, což nemate mozek a pomáhá i očím. Dobré je taky v noci zhasnout světla v pracovní místnosti a hodně ztlumit jas monitoru. Že to vypadá hnusně? Chutná vám snad úžasně zdravý celerový salát nebo rybí tuk?

Digi špeky

Světová zdravotnická organizace vyhlásila hraní počítačových her největší příčinou dětské obezity. Vyžeňte děti (nebo věčné dítě v sobě) na písek a nebudou pak alergicky chrchlat pokaždé, kdy projdou kolem rozkvetlé louky!

Prevence
Až vám někdo bude tvrdit, že poskakování před Kinectem nebo PS Move je sport, dejte mu facku. "Zkus to v reálu, hajzle!"

FALCON from Ondrej Hudecek on Vimeo.

Oční mimóza

Oční vyšetření

Podle American Optometric Association je v Americe 14% případů problémů se zrakem přímo navázáno na používání počítače. Řeč je o těkajících očích, zamlženém vidění, únavě očních svalů atd.

Prevence

Umístěte monitor, aby měl okno na straně. Večer používejte tlumené světlo na pozadí. Sviťte taky podlahovými lampani, ne jen stropními zdroji. Minimalizujte odrazy na obrazovce. Každých dvacet minut se podívejte do dálky mimo monitor, abyste omezili únavu očí. Promítejte na obrazovku obrázky krásných žen a ladně klouzejte po křivkách, očím se uleví.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Je mír při prkénkových válkách v nedohlednu? Vyřešte to domácí pisoárem

Je mír při prkénkových válkách v nedohlednu? Vyřešte to domácí pisoárem

Zvedání prkénka, je pro mnohé z nás věčný boj. A většinou zakládá na boj další a to se ženou. Tam už jdou ...

Číst více
Víme, proč ženy při sexu sténají. Ale radši to nečtěte

Víme, proč ženy při sexu sténají. Ale radši to nečtěte

Britští vědci přišli se studií, která vysvětluje, proč ženy u sexu kříčí, sténají a hekají. Ale moc líbit se ...

Číst více
Pánové, tady končí sranda, prohrábněte si pořádně koule

Pánové, tady končí sranda, prohrábněte si pořádně koule

Muži si prý šahají na koule až 369x za měsíc. A to jsou, prosím, jen vlastní dotyky, ty cizí jsou mimo statistiky. Málokdo už ale ...

Číst více
Mají zvířata orgasmus?

Mají zvířata orgasmus?

Léňa nám poslala tenhle záludný dotaz a tak se naše zodpovědnice pořádně zapotila.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více