Co se nesmí fotit?

Co se nesmí fotit?

Jaká právní pravidla platí při pořizování otisků světla…

Celý problém, co můžu fotit, a co ne, upravuje stručně několik paragrafů občanského zákoníku. Ten stanoví, že člověk má právo na ochranu své osobnosti a že fotit, natáčet nebo nahrávat „záznamy osobní povahy“, a pak je ukazovat, je možné se svolením toho, kdo je focen či natáčen. Souhlas stačí ústní („Můžu si tě vyfotit? – „Klidně.“), ten se ale později blbě dokazuje. Jestli tedy tušíte, že by focená osoba mohla prudit, vyžádejte si svolení písemně. Je ale nutné se ptát každého, koho fotím? Ne. Když je někdo zjevně focen a neprotestuje proti tomu, bere se to jako ‚konkludentní‘, mlčenlivý souhlas.

Vůbec žádný souhlas nepotřebujete ve dvou případech. Při focení pro úřední účely na základě zákona (např. ohledání mrtvoly) nebo pokud se fotka pořizuje pro vědecké nebo umělecké účely nebo pro zpravodajství. Pokud vyfotíte holky v plavkách na přehradě a fotky dáte do blogu o koupání, je to zpravodajství, tedy informování ve veřejném zájmu. Když je umístíte na stránku kundatka.com, je to neoprávněné použití.

Ovšem ani zpravodajské použití nesmí porušovat oprávněné zájmy foceného. Když pořídíte zpravodajskou fotku sádelníka v restauraci a umístíte ji do článku o tom, že jsou tlustí lidi hnusní, porušujete tlouštíkova práva. I focení pro zpravodajské účely tedy musí být přiměřené a nesmí zasahovat do osobnostních práv.

Navíc práva na ochranu své osobnosti se nikdo nemůže vzdát jednou provždy. Takže i když vám dívka dala souhlas (třeba i písemný) s focením jejího trávníčku, může tento souhlas kdykoli odvolat! V praxi, když se dělají smlouvy s modelkami, se to řeší tak, že fotografovaná má sice možnost kdykoli souhlas odvolat, ale pak musí počítat s rizikem vysokých sankcí.

Velmi důležité je, že focení policistů ve službě je naprosto legální. Vykonávají veřejnou službu a jejich kontrola je ve veřejném zájmu. Policajti vám tedy například při odtahování vozu rozhodně nemůžou bránit ve focení ani natáčení. Bránit ve focení mohou pouze z vážného důvodu, například kvůli ochraně obětí trestného činu či v zájmu vyšetřování. V právu nejste ovšem tehdy, když si fotíte policajta, byť v uniformě, mimo službu – pokud by to nebylo v rámci zpravodajské licence, museli byste mít jeho souhlas.

Ten, který se zveřejněním fotky cítí ublížený (tedy zkrácený na právech), se může bránit hned na místě, tj. fotografa vyzvat, ať toho okamžitě nechá. Pokud přesto fotka vznikne nebo je zveřejněná, může se postižený u soudu jednak domáhat, aby byla stažená, jednak se může domáhat přiměřeného zadostiučinění, tj. omluvy.

Podstatné ale je, aby opravdu došlo k zásahu do práva na soukromí. Pokud vás tedy televize natočí do pořadu o chůzi po chodníku, stěžovat si nemůžete, protože a) je to zpravodajský záznam, b) nedošlo k porušení vašich práv. Stejně by nedošlo k porušení práv výše uvedeného tlouštíka v putyce, pokud by nebyl na fotce z restaurace dominantní (byl by vidět jen jako jeden z hostů) a fotka by byla například u recenze oné restaurace. Soud tedy musí rozhodnout, jestli je fotka zpravodajská (nevyžaduje souhlas foceného), nebo ilustrační (vyžaduje souhlas) a jestli došlo k zásahu do oprávněných zájmů. Hranice není úplně vždycky jasná.

Pokud fotkou byla „ve značné míře snížena důstojnost fyzické osoby nebo její vážnost ve společnosti“ (například když Maxim otiskne váš portrét, jak v nacistické uniformě s penisem v zadku své sestřenice zvracíte z okna), máte právo i na náhradu újmy v penězích. Výši náhrady určí soud.

Pokud jde o focení věcí, je třeba vždycky posoudit, jestli vaše focení (baráku, auta, atd.) nějak poškozuje oprávněné zájmy vlastníka, nebo ne. Na soukromých nemovitostech může vlastník těchto nemovitostí focení zakázat. Z letadla se ovšem může fotit všecko! Tedy dokud se nějaký přízemní jouda neozve, že znevažujete jeho osobu.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Mají zvířata orgasmus?

Mají zvířata orgasmus?

Léňa nám poslala tenhle záludný dotaz a tak se naše zodpovědnice pořádně zapotila.

Číst více
Zbaví vás orgasmus škytavky?

Zbaví vás orgasmus škytavky?

Broza85 nám poslal(a) tenhle záludný dotaz, a tak jsme zapátrali...

Číst více
Jak si pořádně vycpat trenky ve stylu Dalibora Jandy

Jak si pořádně vycpat trenky ve stylu Dalibora Jandy

Vycpávat si boxerky ponožkami, abyste dosáhli rozkrokové boule á la Dalibor Janda sice funguje, ale co si narvat do trenek třeba kytaru nebo vlastní ...

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více