Zduř bul!

Zduř bul!

Slzy dělají z lidí oteklé obludy. Jak to funguje a k čemu to vlastně je?

Proč člověku, když chvíli brečí, najednou oteče obličej a zduří mu sliznice v nose?
poslala: Hanka L., Praha


Důvody jsou hned tři – zvýšený proud kapaliny, sůl a adrenalin.

Nejdřív ale co jsou to vlastně slzy. Roníme totiž hned dva druhy slz. Za prvé běžné, zvlhčující. Ty se tvoří v malém množství neustále, a pokud povrch oka přirovnáme k podlaze a oční víčka k hadru, pak tyhle slzy fungují jako voda v kýblu, tzn. zvlhčují a čistí rohovku.

Druhý typem jsou slzy reflexní. Slzné žlázy jich v jednom okamžiku vyrobí mnohonásobně více než těch běžných, zvlhčujících, a taky je v nich jiný podíl různých solí a bílkovin. Reflexní slzy se tvoří jako reakce na náhlý podnět, ať už fyzický (pyl z rostlin, a následně prsty urputně si mnoucí oči), nebo duševní.

Proč vlastně pláčeme, není zatím úplně jasné (viz Info na závěr dole), ale to, proč při tom otékáme, už prozkoumáno bylo. Protože se reflexní (emoční) slzy tvoří najednou ve velkém množství, musejí se rozšířit i slzné kanálky, kudy proudí. To je ten první důvod.

Slzy vytékají ven a ‚zasychají’ na kůži. Sůl v nich obsažená se vstřebává, a jelikož je to sůl, přitahuje vodu z hlubších vrstev, takže se povrch kůže opticky zvětší. To samé se děje i v nose – slzy totiž neproudí pouze ven z oka, ale část jich je slzovodem svedena přímo do nosní dutiny, kde se sůl vstřebává do mukózní tkáně.

A třetím důvodem je adrenalin, který vám mozek vypumpuje do krve při každé emočně vypjaté příhodě. Jeho úkolem je připravit vaše svaly na boj nebo útěk, a stručně řečeno to probíhá tak, že se do nich napumpuje co nejvíc krve, aby měly dostatek energie a kyslíku. I to pak přispívá k oteklému vzhledu při pláči.

Řešení je jednoduché – čistá, nejlépe ledová voda, která zbaví kůži přebytečné soli a smrští adrenalinem roztažené cévy.

Info na závěr:
Pláč, stejně jako smích, prý léčí – díky němu se mozek lépe vyrovná s emočně vypjatou událostí, a navíc slzy obsahují imunologicky aktivní látky. Existuje ale i jiné vysvětlení – pláč se u lidí vyvinul jako sociální strategie – když brečíme, dáváme ostatním ve své tlupě najevo, že jsme bezbranní a potřebujeme pomoc.

Ne vždy to ale zafunguje, jak dokazuje tohle úpěnlivé video:


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více