Reklama
Zduř bul!

Zduř bul!

Slzy dělají z lidí oteklé obludy. Jak to funguje a k čemu to vlastně je?

Proč člověku, když chvíli brečí, najednou oteče obličej a zduří mu sliznice v nose?
poslala: Hanka L., Praha


Důvody jsou hned tři – zvýšený proud kapaliny, sůl a adrenalin.

Nejdřív ale co jsou to vlastně slzy. Roníme totiž hned dva druhy slz. Za prvé běžné, zvlhčující. Ty se tvoří v malém množství neustále, a pokud povrch oka přirovnáme k podlaze a oční víčka k hadru, pak tyhle slzy fungují jako voda v kýblu, tzn. zvlhčují a čistí rohovku.

Druhý typem jsou slzy reflexní. Slzné žlázy jich v jednom okamžiku vyrobí mnohonásobně více než těch běžných, zvlhčujících, a taky je v nich jiný podíl různých solí a bílkovin. Reflexní slzy se tvoří jako reakce na náhlý podnět, ať už fyzický (pyl z rostlin, a následně prsty urputně si mnoucí oči), nebo duševní.

Proč vlastně pláčeme, není zatím úplně jasné (viz Info na závěr dole), ale to, proč při tom otékáme, už prozkoumáno bylo. Protože se reflexní (emoční) slzy tvoří najednou ve velkém množství, musejí se rozšířit i slzné kanálky, kudy proudí. To je ten první důvod.

Slzy vytékají ven a ‚zasychají’ na kůži. Sůl v nich obsažená se vstřebává, a jelikož je to sůl, přitahuje vodu z hlubších vrstev, takže se povrch kůže opticky zvětší. To samé se děje i v nose – slzy totiž neproudí pouze ven z oka, ale část jich je slzovodem svedena přímo do nosní dutiny, kde se sůl vstřebává do mukózní tkáně.

A třetím důvodem je adrenalin, který vám mozek vypumpuje do krve při každé emočně vypjaté příhodě. Jeho úkolem je připravit vaše svaly na boj nebo útěk, a stručně řečeno to probíhá tak, že se do nich napumpuje co nejvíc krve, aby měly dostatek energie a kyslíku. I to pak přispívá k oteklému vzhledu při pláči.

Řešení je jednoduché – čistá, nejlépe ledová voda, která zbaví kůži přebytečné soli a smrští adrenalinem roztažené cévy.

Info na závěr:
Pláč, stejně jako smích, prý léčí – díky němu se mozek lépe vyrovná s emočně vypjatou událostí, a navíc slzy obsahují imunologicky aktivní látky. Existuje ale i jiné vysvětlení – pláč se u lidí vyvinul jako sociální strategie – když brečíme, dáváme ostatním ve své tlupě najevo, že jsme bezbranní a potřebujeme pomoc.

Ne vždy to ale zafunguje, jak dokazuje tohle úpěnlivé video:


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více