Reklama
Voda je jak kyselina

Voda je jak kyselina

Po delší době pobytu v ní se člověk začne nechutně rozpouštět

Jak dlouho by šlo držet člověka po bradu ponořeného ve vodě, než by se rozmočil? poslal Petr S. z Ostravy

Dejme tomu, že ta voda by byla ‚tak akorát‘, abyste nezemřel na podchlazení, nebo naopak přehřátí. Taky byste netrpěl žízní ani hladem, protože bychom vás pravidelně napájeli a krmili. V takovém ideálním případě byste vydržel naživu nejvýše pár týdnů. A příjemně by vám bylo pouze prvních pár dnů.

Už za několik hodin se objeví neblahé příznaky dlouhodobého pobytu ve vodě – kůže na těle vám začne krabatět, zejména na dlaních a ploskách chodidel. Tam je totiž až čtyřicetkrát tlustější než jinde. Jde o to, že normálně na vzduchu nemáte v kůži zas tak moc vody, naopak je v ní látka zvaná sebum, která kůži promašťuje a činí ji voděodolnou. Sebum ale voda během pár hodin vyplaví a sama se vsákne do svrchních vrstev kůže. Pod nimi už je hojně prokrvená škára, která tvoří bariéru mezi vnitřním prostředím těla a okolím, a ta vodu nepropouští – člověk zkrátka neumí pít skrz kůži jako někteří obojživelníci.

Vodou nacucaná kůže se zvětší a ztěžkne. Pak se začne odlupovat – nejdřív sotva viditelně, později ve velkých cárech. V místech ‚odlupu‘ vzniknou otevřené, mokvající puchýře. I kdyby totiž byla voda naprosto čistá a sterilní (což bychom pojistili tím, že bychom vaše exkrementy odváděli pryč soustavou plastových hadic a trubic), stejně máte v kůži miliony spor nejrůznějších plísní, kvasinek a bakterií.

Ty ve vodě ožijí, začnou se množit a prožírat se vám do těla. Řešením by bylo podávat antibiotika, ale tím bychom váš neodvratný konec jen o něco oddálili.

Raději vás tedy vytáhneme zase ven, i když ani to nebude bez potíží. Tlak vody totiž sníží prokrvení končetin a spolu se schopností kapalin snižovat působení gravitační síly způsobí rychlé ochabnutí vašich svalů. Už za pouhých pár dní nebudete schopen se postavit na vlastní nohy – jak v praxi zjistili Číňané, kteří své vězně trestají dlouhodobými pobyty ve vodě.

Mimochodem, zkuste sami na sobě provést tenhle pozoruhodný pokus: Než půjdete do sprchy či do vany, zvažte se na ultrapřesné váze. Po vykonání hygieny se zvažte znovu (pozor, během sprchování/koupání nesmíte močit!). Garantujeme vám, že budete o pár desítek gramů těžší – tenhle rozdíl tvoří voda, která se vám vsákla do vrstev mrtvé kůže (nebojte, odpaří se).

A teďněco, co se jen volně týká i předchozí otázky a odpovědi – bojovná děvčata na souši i pod vodou:

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více