Reklama
Vědecky potvrzeno! Facebook podporuje samolibost

Vědecky potvrzeno! Facebook podporuje samolibost

Všichni jsme si to mysleli, ale vědci na to teď dali štempl a přidali pár zajímavých poznatků. Like!

Všichni je známe: hluboké komentátory, hlásiče, opinion makery, pipinky mající každou fotku na fb profilu prohnanou retuší, mladá, věčně našpulená kachňátka nebo zuřivé diskutéry, kteří musejí mít vždycky pravdu. Studie americké University of Michigan ukázala, že vysokoškolští studenti častěji postující na Twitter jsou větší narcisové než jejich umírněnější vrstevníci. Narcisové střední generace se zaměřují spíše na Facebook, což má taky svoje hlubší důvody.

„Lidé středního věku už většinou mají vytvořená svá sociální já, takže obvykle hledají uznání od těch, které už znají,“ vysvětluje v tiskovém prohlášení jedna z autorek studie Eliot Panek. Právě k tomu se hodí více Facebook. Naopak studenti se snaží rozšířit svoje vazby a prezentovat se před co největším publikem, a pro to je ideální Twitter – i když spíš v Americe. U nás je totiž Twitter pořád spíš záležitostí "internetové buržoazie".

Vědci se na vzorku 468 studentů a 93 dospělých snažili zjistit, které konkrétní projevy narcistního chování souvisí s používáním sociálních sítí. Zaměřili se na exhibicionismus, nadřazenost, nárokování si druhých, ješitnost, samostatnost, autoritativnost a využívání druhých. Ve dvou dotaznících měli vybírat z prohlášení, která je nejvíce vystihují – od odpovědi „Vždycky vím, co dělám“ (narcisistní) až po „Někdy si nejsem jistý, co dělám“ (nejméně narcisistní).

Zjistili, že některé vlastnosti mají souvislost s věkem a upřednostňovanou sociální sítí. Studenti postující na Twitter projevili nejčastěji nadřazenost, zatímco Facebook je spojil spíše s exhibicionismem. U dospělých to bylo přesně naopak. Facebook používali spíše ti, kdo chtějí dát najevo svou nadřazenost (soutěže o nejhezčí fotku dítěte a postřehy z co nejdražší dovolené?).

Ale ne všechny narcisistní vlastnosti souvisejí s častým používáním Facebooku. „Nenašli jsme žádnou spojitost mezi autoritativním nebo soběstačným způsobem chování a častějším používáním sociálních sítí,“ upřesnila autorka výzkumu a dodala, že u starších je to dokonce tak, že vůdcovské typy Facebook využívají méně než ostatní. Pak každopádně nechápeme, co dělá na fb Hitler.

A vlastně proč nebýt trochu narcis? Třeba protože se vám budou hůře navazovat blízké a dlouhotrvající vztahy, budete agresivně reagovat na kritiku a budete volit takové způsoby chování, kterými pošlapete své okolí na úkor vlastního povýšení. Ale zase si jako narcis můžete užívat vyšší sebevědomí a sebeúctu, stejně jako méně úzkostí.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více