V kterých profesích je nejvíce psychopatů?

V kterých profesích je nejvíce psychopatů?

A kde jich je nejméně?

Aby bylo jasno, psychopati nejsou jen lidé, kteří vás chtějí naporcovat motorovkou nebo jim den prozáří polévání spoutaných spoluobčanů kyselinou a sledování, jak pomalu hynou. Jedná se o poruchu osobnosti, kterou charakterizují mělké emoce (zejména nížší míra strachu), odolnost vůči stresu, nízká míra empatie, odtažitost, chybějící vina, sebestřednost, povrchní charakter, manipulativnost, nezodpovědnost, impulzivnost a asociální chování jako parazitický životní styl a slast z překračování pravidel.

Které profese (kromě vrahů se sekerou) mají nejvíce psychopatů? A které nejméně?

Nejvíce psychopatů

1. CEO (ředitelé)
2. Právníci
3. Média (TV/rádio)
4. Obchodníci
5. Chirurgové
6. Novináři (psavci)
7. Policisté
8. Duchovenstvo
9. Šéfkuchaři
10. Státní úředníci

Nejméně psychopatů

1. Pečovatelé
2. Zdravotní sestry
3. Terapeuti
4. Řemeslníci
5. Stylisté/Kosmetičky
6. Charitativní pracovníci
7. Učitelé
8. Umělci
9. Praktičtí lékaři
10. Účetní

A proč zrovna tyhle profese? Žebříček sestavil známý psycholog Kevin Dutton na základě statistik a vlastních výzkumů. Na první pohled je jasné, že většina profesí z druhé části vyžaduje lidské propojení a využití citů - a nenabízí bezprostřední pocit moci (i když, kdo kdy měl ču*áka za učitele, asi bude oponovat).

Psychopati ze své podstaty nejsou takovými profesemi přitahováni, protože je neumí. Láká je pocit moci a vynikají ve schopnosti objektivně a chladnokrevně rozhodovat, aniž by byli příliš ovlivňování momentálními city. A to je přesně vlastnost, kterou potřebují ředitelé, právníci nebo obchodníci.

Dutton je označuje jako funkční psychopaty, aby je odlišil od vrahounů, kteří mívají navíc silnější násinické a patologické sklony a nížší schopnost sebekontroly. Pozoruje, jak v určitých oborech platí pravidlo - čím víc jsi psychopat, tím jsi úspěšnější. Třeba citlivý ředitel dříve nebo později na svou charakterovou "vadu" dojede. Ve své knize "The Wisdom of Psychopats: What Saints, Spies and Serial Killers Cat Teach Us About Success" tvrdí, že je momentálně společnost více psychopatická, než kdy dřív. Psychopati jsou nebojácní, sebevědomí, okouzlující, nekompromisní a koncentrovaní - což jsou přesně vlastnosti, které současnost nesmírně cení.

Polemika: Moc nechápeme, proč v žebříčku psycho-profesí chybí politici a proč jsou na nepěkném šestém místě (před policisty!) žurnalisti (třeba redaktoři Maxima). Jasně, musejí se umět emocionálně odpoutat od tématu, ale opravdu jsou bezcitnější než třeba duchovní nebo zombie státní úředníci? A co tam proboha dělají šéfkuchaři - protože pracují s noži?

Napište, co si o žebříčku myslíte a které profese v něm podle vás přebývají a které naopak chybí.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více