Reklama
Teror i láska decibelů

Teror i láska decibelů

Jak věci zní, má zásadní vliv na to, jak se cítíme, jak se léčíme, jak pracujeme a jak se množíme, samozřejmě.

Nikdy v dějinách jsme nebyli konfrontováni s takovým množstvím hluku. Randál začal s průmyslovou revolucí… jenže kdo tehdy mohl tušit, co se stane, až nastoupí open office a rock`n`roll.

Světová zdravotnická organizace zkoumala v roce 2011 vliv hluku z prostředí na naše zdraví. Spočítala náklady za ztracené pracovní dny, zdravotní péči a sníženou pracovní produktivitu. Jenom v Evropě jí vyšly celkové roční náklady na 30,8 miliard dolarů, což je v přepočtu 615 miliard korun.

Asi už jste možná četli, že spojené kancly, tzv. open office, jsou v mnoha ohledech blbina. V rušném prostředí, když slyšíte konverzace kolegů ve svém okolí, klesá schopnost soustředěného psaní nebo čtení až o 66 procent. Několik studií taky ukázalo, že hluk v kanclu taky vede ke zvýšené hladině stresu a v důsledku toho k nižší ochotě komunikovat se svým okolím. Právě kvůli vzájemné komunikaci (a špehování) se přítom open office budují.

Když se v kancelářích aplikovala metoda potlačení hluku (podobná, jako bývá v některých sluchátkách), stoupla o 48 procent schopnost soustředění a zaměstnancům se taky o deset procent zlepšila přesnost krátkodobé paměti.

V německých učebnách naměřili vědci průměrný hluk 65 decibel, což může vést po určité době i ke ztrátě sluchu. Už ve čtvrté lavici studenti nejsou schopní slyšel polovinu výkladu vyučujícího. Haha… v kterých ročnících to vědci měřili. Kolik by to bylo v průměrné devítce na české základce?

Až padesát procent učitelů ztráci pravidelně hlas překřykováním hluku v učebně. Kdo by si nepamatoval na sýpající učitelky. Proto je na školách asi tak častá přezdívka Kačer Donald.

V Německu spočítali, že 3 procenta srdečních onemocněních je způsobeno hlukem z dopravy, hlavně u lidí, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti dopravních tahů a jsem mu vystavení dlouhodobě.

V kalifornském městě Lancaster udělali zajímavý experiment. Kolem hlavní ulice tam nainstalovali zvukový systém, který přehrával zpěv ptáků. V dané oblasti klesla kriminalita o 15 procent. Podobně v londýnském metru začali v nejvíce problémových stanicích přehrával vážnou hudbu. Počet krádeží klesnul o 33 procent a fyzických napadení na 25 procent. Nikde jsme nenašli, kolika lidem ukápla při poslechu Čajkovského slza dojetí…

Zjistěte víc z infografiky nebo se podívejte se na celou studii Building In Sound v originále.

building-in-sound-infographic

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

Ne, tyhle holky se nespotí, ani když do toho budou šlapat hlava nehlava. Ale mohly by ofouknout, tak bacha.

Číst více
Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více