Teror i láska decibelů

Teror i láska decibelů

Jak věci zní, má zásadní vliv na to, jak se cítíme, jak se léčíme, jak pracujeme a jak se množíme, samozřejmě.

Nikdy v dějinách jsme nebyli konfrontováni s takovým množstvím hluku. Randál začal s průmyslovou revolucí… jenže kdo tehdy mohl tušit, co se stane, až nastoupí open office a rock`n`roll.

Světová zdravotnická organizace zkoumala v roce 2011 vliv hluku z prostředí na naše zdraví. Spočítala náklady za ztracené pracovní dny, zdravotní péči a sníženou pracovní produktivitu. Jenom v Evropě jí vyšly celkové roční náklady na 30,8 miliard dolarů, což je v přepočtu 615 miliard korun.

Asi už jste možná četli, že spojené kancly, tzv. open office, jsou v mnoha ohledech blbina. V rušném prostředí, když slyšíte konverzace kolegů ve svém okolí, klesá schopnost soustředěného psaní nebo čtení až o 66 procent. Několik studií taky ukázalo, že hluk v kanclu taky vede ke zvýšené hladině stresu a v důsledku toho k nižší ochotě komunikovat se svým okolím. Právě kvůli vzájemné komunikaci (a špehování) se přítom open office budují.

Když se v kancelářích aplikovala metoda potlačení hluku (podobná, jako bývá v některých sluchátkách), stoupla o 48 procent schopnost soustředění a zaměstnancům se taky o deset procent zlepšila přesnost krátkodobé paměti.

V německých učebnách naměřili vědci průměrný hluk 65 decibel, což může vést po určité době i ke ztrátě sluchu. Už ve čtvrté lavici studenti nejsou schopní slyšel polovinu výkladu vyučujícího. Haha… v kterých ročnících to vědci měřili. Kolik by to bylo v průměrné devítce na české základce?

Až padesát procent učitelů ztráci pravidelně hlas překřykováním hluku v učebně. Kdo by si nepamatoval na sýpající učitelky. Proto je na školách asi tak častá přezdívka Kačer Donald.

V Německu spočítali, že 3 procenta srdečních onemocněních je způsobeno hlukem z dopravy, hlavně u lidí, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti dopravních tahů a jsem mu vystavení dlouhodobě.

V kalifornském městě Lancaster udělali zajímavý experiment. Kolem hlavní ulice tam nainstalovali zvukový systém, který přehrával zpěv ptáků. V dané oblasti klesla kriminalita o 15 procent. Podobně v londýnském metru začali v nejvíce problémových stanicích přehrával vážnou hudbu. Počet krádeží klesnul o 33 procent a fyzických napadení na 25 procent. Nikde jsme nenašli, kolika lidem ukápla při poslechu Čajkovského slza dojetí…

Zjistěte víc z infografiky nebo se podívejte se na celou studii Building In Sound v originále.

building-in-sound-infographic

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Další epický skok ze střechy, tentokrát rovnou do přístavu

VIDEO: Další epický skok ze střechy, tentokrát rovnou do přístavu

Magora, který vystupuje na Youtube pod přezdívkou 8Booth jsme vám ukazovali už nedávno, ale teď prostě musíme znovu.

Číst více
VIDEO: Úctyhodný polykací talent jedné drobné blondýnky

VIDEO: Úctyhodný polykací talent jedné drobné blondýnky

Máme tu video jedné dívky, která si nás okamžitě získala pro svou neobyčejnou schopnost polknout vcelku kostku másla.

Číst více
GALERIE: Přituhlo a holky vytáhly flanelky

GALERIE: Přituhlo a holky vytáhly flanelky

Naštěstí ale zatím není taková kosa, aby se zachumlaly od hlavy k patě, takže i přes teplé košile pořád zbylo dost prostoru pro ...

Číst více
VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více