Tajemství šustícího pytlíku

Tajemství šustícího pytlíku

Za všechno můžou miliony mikroskopických plošek

Proč šustí sáček? A proč neexistuje nešustící sáček? V kině to ruší, když se něco rozbaluje.
poslal: Ondra Nedoba, Ostrava

Co je šustění? Zvuk. A co je zvuk? Vlnění hmoty, v našem případě vzduchu. I když sáček by šustil i pod vodou, a právě na ní se dá dobře demonstrovat, jak takové vlnění vzniká. Hoďte něco do rybníka (cihlu, mobil, kemra…), a z místa dopadu se budou kruhově rozestupovat vlny. Tleskněte rukama, a ve vzduchu se začne dít něco podobného, jen s tím rozdílem, že vlny budou kmitat daleko větší rychlostí (v rozsahu zachytitelném lidským uchem je to dvacetkrát až dvacettisíckrát za vteřinu).

Zvukovou vlnu ale vyvoláte stejně jako tlesknutím i jiným ‚prudkým‘ pohybem. Vezměte si třeba víčko od okurek a zacvakejte jím. Cvakání vzniká tak, že pomocí prstu přinutíte vydutou část víčka opustit jeho stabilní rovnovážnou polohu a zaujmout co nejrychleji jinou stabilní polohu. Víčko se zkrátka ‚vyduje‘ na druhou stranu a při tomhle ‚přeskoku‘ rozechvěje okolní vzduch, tedy vyprodukuje slyšitelný zvuk.

To samé se děje i u plastových sáčků. Jejich povrch se v mikroskopickém pohledu skládá z mnoha malých rovných plošek. Ty se při manipulaci se sáčkem chovají jako již zmíněné uzávěry od okurek – jsou nuceny opustit svoji původní rovnovážnou polohu a zaujmout jinou. Na rozdíl od víčka vyvolá mikroskopická ploška daleko slabší vlnění, jenže takovýchto plošek deformujete při pohybu svými prsty stovky až tisíce. Výsledkem hromadných změn rovnovážných poloh je pak to vaše rušivé šustění.

Kdybyste dokázal zdeformovat větší množství plošek přesně v jednom momentu, vydával by pytlík jeden čistý tón, stejně jako to dělají víčka. Jenomže to je prakticky neuskutečnitelné – plastové plošky přeskakují rychle za sebou v různých časových intervalech, takže sáček vydává šum obsahující mnoho frekvencí.

Nejčastěji se můžete setkat se dvěma typy plastových obalů – polyetylenovými (PE, lidově mikroten),
a polypropylenovými (PP). Ty první jsou tenké, velmi pružné a jemně šustí, ty druhé jsou silnější a méně pružné, takže se snadno trhají, nebo spíše lámou. Navíc při manipulaci vydávají hlasitější zvuky podobné praskání. Existují i nešustivé plasty, ale dělat z nich obyčejné pytlíky na jedno použití by byla ekonomická neuváženost – jejich výroba je daleko dražší.


Jistý druh plastových sáčků lze použít i k tomuto efektnímu triku:


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více