Reklama
Stalin – skutečný Muž z oceli

Stalin – skutečný Muž z oceli

Superman je proti němu ořezávátko!

Do kin se řítí nový film o Supermanovi s názvem Muž z oceli. Světa znalí borci by přitom pod tímhle titulem čekali spíše nové životopisné drama o jednom z nejkrutějších diktátorů dějin Stalina (v hlavní roli Mirek Donutil?). Množství osudů, které vzal tenhle kníratý pán do svých rukou, přitom předčí všechny komiksové hrdiny… a moc se s nimi nepáral.

Tady je o něm pár zajímavostí, které jste možná nevěděli:

Muž z oceli

Narodil se v Gruzii jako Josif Vissarionovič Džugašvili, ale během jednoho z pobytů ve vězení adoptoval přízvisko Stalin, což je přeloženo Muž z oceli. Cítil, že sedne k jeho drsné a opravdu nelístostné image a taky znělo víc rusky, jelikož jako Džugašvili byl braný jen jako gruzínská náplava.

Stalin_1902_-_hipster_jak_ze_urnlu

V mládí, kdy vypadal jako ruský hipster, se nechával oslovovat Koba (Vyznamenaný). Ne všechny přezdívky měl ale rád, jeho odpůrci mu říkali „malý tatík lidu“ v narážce na jeho nízký vzrůst 162 cm. Americký prezident Truman ho posměšně označoval  „prcek“, respektive „prceček“ (little squirt).

Muž víry

Ačkoli svou politikou šel tvrdě proti náboženství a církvím, byl Stalin v době, kdy se přidal k revolučnímu hnutí, studentem teologie. Jeho matka z něho chtěla kněze, aby ho vytáhla z rodinné chudoby. Ještě mnohé jeho rané práce inklinují k teologii. Dokonce dostal plné stipendium na teologický seminář ve Tbilisi, ale byl vyhozen za propagaci marxismu (nebo spíš proto, že nechodil ke zkouškám?).

Měl jednu ruku dlouhou

Stalinova levá ruka byla znatelně kratší než pravá. Na rozdíl od císaře Wilhelma II, který měl podobnou vadu, ale ta Stalinova nebyla výsledkem komplikací při porodu, ale pravděpodobně jako následek srážky s koňským povozem, když mu bylo dvanáct. Následná nepovedená operace mu zkřivila a zkrátila levou ruku.

Mindráky

Kromě problémů s výškou byl Stalin taky dost nejistý svým fyzickým zjevem. Na tváři měl následky neštovic z dětství,  proto každá jeho fotka musela projít důkladnou retuší. Zřejmě v odkazu na dřívějšího bojovníka s monarchií Olivera Cromwella, nechal Stalin zastřelit několik portrétistů, kteří ho nezobrazili v dostatečné kráse.

Nobelovka

stalin_1

Ačkoli v roce 2007 ruská organizace Memorial vypracovala jmenný seznam 2,6 milionu obětí stalinského teroru, který se dále mocně rozrůstá, byl Stalin dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu míru, a to v letech 1945 a 1948 - za jeho příspěvek k ukončení 2. světové války.

Jeho negativní nebo přinejlepším pragmatický vztah k míru dokazuje třeba tahle hláška: „Jakmile jakýkoli ministr zahraničí začne do úmoru hájit mírovou konferenci, můžete si být jistí, že jeho vláda už dávno objednala nové křižníky a letadla.“

Prolhaná statistika

Nemyslíme, že lžou stastitiky přisuzující Stalinovi podíl na milionech životů, ostatně u takového diktátora se těžko rozlišuje, za jaké životy může přímo a nepřímo. Mluvíme o známém citátu: „Smrt jednoho je tragédie. Smrt milionů je statistika." Neexistují totiž důkazy, že by ho Stalin někdy vyslovil. Větu zato prokazatelně řekl německý spisovatel a pacifista Erich Marie Remarque.

Divoký východ

Kníratý diktátor byl velikým milovníkem amerických westernových filmů. Pořádal projekce ve svém soukromém kině, kde měl neustále k dispozici tlumočníka.

Nový supertupec

Zní to jako příběh nějaké béčkové videohry, ale Stalin pověřil ruské vědce, aby stvořili hybrida opice a člověka. Moskevské noviny citovaly jeho slova: „Chci nového neporazitelného člověka, co nebude cítit bolest, bude nesmírně odolný a s nízkými nároky na kvalitu stravy“. Na základě rozkazu dalo politburo příkaz Sovětské vědecké akademii, aby stvořila živoucí válečný stroj.

Stalinův opo-člověk s mimořádnou silou, ale nevyvinutým mozkem, měl kromě válečného využití taky budovat ruský průmysl nebo třeba stavět železnice. Výzkumy vedl přední přirodovědec Ilja Ivanov. Ani jeden z jeho pokusů s uvězněnými šimpanzi nevedl k úspěchu, takže byl nakonec uvězněn a pak vyhnán do Kazachstánu.

Dvojník přežil Stalina

Stalin si pečlivě hlídal, aby nikdo neohrozil jeho moc, proto pravidelně pořádal čistky, kdy v jeho okolí nezbyl prakticky nikdo, kdo by mu mohl být konkurencí. Jedinou nepřímou připustil v podobě Mikheila Gelovaniho. V roce 1938 se Gelovani, filmový herec se vznešeným gruzínským rodokmenem, chopil role Stalina ve filmu Velká záře s takovým nasazením, že zaujal samotného vůdce sovětského lidu, který ho učinil jediným státem schváleným hercem do této role. Kvůli diktátorově poctě ale nemohl Gelovani hrát obyčejné smrtelníky a v poválečných portrétech Stalina ukazoval doslova jako sochu z čítanek a živého boha (např. Přísaha z roku 1946 nebo Pád Berlína I a II).

Gelovani měl sice štěstí, že ho Stalin nenechal popravit a dokonce ho i přežil, ale po Stalinově smrti už si u filmů ani neškrtnul a zbyly na něho jen divadelní roličky - převážně romantických milovníků. Zemřel roku 1956 přesně v den Stalinových narozenin.

Jako nejvýznamnější Gelovaniho role každopádně vnímáme trilogii Mládí Maxima, Maximův návrat a Spiknutí. Jestli očekáváte, že zde Gelovani ztvárnil našeho šéfredaktora Pavla Vondráčka, tak těsně vedle. Takovou konkurenci by si Stalin nikdy nepřipustil!

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více