Škodí kuřáci přírodě?

Škodí kuřáci přírodě?

Životní prostředí ovlivňujeme už jen tím, že dýcháme a vylučujeme. A když si k tomu ještě zapálíme...

Že si kuřáci zasviňují plíce, cévy a vůbec celé tělo, je jasné, ale přispívá kouření třeba i ke znečištění ovzduší?
poslala čtenářka Radka z Prahy

Ano. Otázka je, jak moc. Existuje na to hromada studií, jejichž závěry si ovšem odporují co do dopadu kouření na znečištění životního prostředí.

Z každé vykouřené cigarety se do okolí uvolní v průměru 14 mg pevných prachových částic. Ročně se u nás vyhulí něco kolem devatenácti miliard cigaret, takže kuřáci vypustí do ovzduší 266 tun polétavého prachu. Když to ale srovnáte s tím, kolik pevných prachových částic vyprodukuje průmysl a automobilová doprava (kolem 60 tisíc tun), zdá se být podíl kouření velmi nepatrný (není to ani půl procenta).

Jiné to je, pokud nekouříte venku, ale v uzavřené místnosti. Tam může množství prachových částic z jedné vykouřené cigarety zvýšit bezpečný limit (u nás 50 mikrogramů na metr krychlový) až desetinásobně, a i když mají poměrně rychlý ‚poločas rozpadu’, ještě za několik hodin se může i ve větrané místnosti pohybovat jejich koncentrace nad 50 mikrogramy. Prachové částice se navíc usazují v miniaturních rýhách a prasklinách na omítce nebo dřevěném nábytku. Ale to je koneckonců každého věc, jestli si nechá kouřem nasáknout svou ložnici, případně hospodu, to životní prostředí prakticky moc neovlivní.

Nejde však jen o prachové částice, ale také o oxid uhelnatý, benzen, rtuť a další stovky jedovatých chemikálií, které při kouření unikají ven. Jejich množství je možná ve srovnání s dalšími zdroji nepatrné (i když pozor, díky moderním katalyzátorům jsou dnes výfukové plyny z motorů desetkrát ‚čistší‘ než cigaretový dým), ale zůstávají tu vajgly. Látky, které se v nich zachytí, se mohou dostat například do spodních vod nebo se postupně uvolňovat do okolí – typický vajgl se podle podmínek rozpadá několik měsíců nebo až desítek let.

Info na závěr: Pevné prachové částice v cigaretovém kouři mají různé velikosti. Některé jsou natolik velké, že odrážejí světlo – a díky tomu můžeme dým vidět. Viditelná je ovšem jen jeho menší část, daleko více polétavého prachu produkovaného kouřením oko nezachytí, stejně jako plynnou složku dýmu, sestávající hlavně z jedovatého oxidu uhelnatého.


A na úplný závěr pár důkazů, že i zabíjení sama sebe může vypadat elegantně a sexy:Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více