Prostředí v hubě a pěnivost pasty

Prostředí v hubě a pěnivost pasty

Jak jedno ovlivňuje druhé a naopak

Každý den si čistím zuby stejnou pastou (vždy vytlačím stejné množství, velké asi jako zrnko hrachu). Někdy pasta pění víc, ale někdy o dost míň. Čím to je?
poslal: Kryštof Hofman

Může to být z několika důvodů. Vaše pasta pění díky detergentu, kterého je v ní – v závislosti na konkrétní značce – 1 až 3 %. Aby ovšem napěnila, je třeba ji nejdřív smísit s vodou (případně slinami) a mechanickým pohybem do ní vehnat vzduch. Výsledná pěna je pak stejnorodá směs kapalných a pevných částic pasty se vzduchem, který je v ní ‚chycen’ ve formě malých bublinek.

Takže první dva důvody různé pěnivosti mohou být tyhle – buď nevědomky používáte při čištění různé množství vody, nebo máte vyschlou ústní dutinu. Anebo si z nějaké nám neznámé příčiny čistíte zuby někdy rychleji, jindy pomaleji.

Další možné příčiny spočívají v mechanismu, jakým fungují molekuly detergentu. Tvorba pěny je užitečná k tomu, že se vám čisticí a ochranné složky zubní pasty (abraziva a fluoridy) dostanou i do nejmenších otvůrků v zubech a mezi nimi. Dostane se tam i detergent, který se naváže na nečistoty a vytvoří miniaturní kuličky zvané micely. Tím se ovšem zvyšuje povrchové napětí v pěně – a čím je vyšší, tím méně účinkuje detergent, bublinky plynu v pěně se zmenšují a pěna se stává tekutější a je jí logicky méně. Čili dalším důvodem nižší pěnivosti může být i to, že máte někdy v puse větší bordel než jindy.

Povrchové napětí ovšem může zvyšovat i nízké pH v ústech, které vzniká, když máte dutinu moc suchou, jíte kyselé věci, pijete víno nebo tvrdý alkohol, máte angínu nebo jinou infekci, kouříte… Jak vidíte, důvodů je mnoho, navíc v jedné konkrétní situaci pravděpodobně spolupůsobí více příčin.

Mimochodem, všimli jste si, že jakákoli pěna, ať už v zubní pastě, nebo třeba v koupelové pěně, je vždy bílá bez ohledu na barvu výchozí substance? Je to dáno tím, co pěna z fyzikálního hlediska vlastně je – směs kapalných/tuhých látek s plynem, v našem případě vzduchem. Miniaturní bublinky odrážejí světlo všemi směry, čímž vzniká směs všech viditelných vlnových délek. A všechny viditelné vlnové délky dávají dohromady bílé světlo.


Pěna vs. olej, tentokrát ne na čištění zubů, nýbrž na holení:

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více