Reklama
Proč jsou lidé nasraní? Protože megera!

Proč jsou lidé nasraní? Známe jádro pudla!

Nebo jsou snad nakrknutí? Koupili si snad demižon burčáku za bůra či za pětku, ale nebylo to to pravé ořechové? Místo aby byli namol, je jim šoufl? A nejsou to magoři? Známe překvapivé původy slov a rčení.

Pravé ořechové:

Podle nábytku z drahého ořechu, který se často falšoval přebarvením lacinějších dřev z plevelných stromů jako akát nebo olše. Podobně ke svému jménu přišel vořech (voříšek), protože srst nečistokrevných psů měla stejně jako ořechové dřevo měňavou barvu přecházející od šedobílé po načervenalou.

Bůr:

Pochází z německého argotového výrazu Bargeld (bar Z holý, geld Z peníze) pro hotové peníze, potažmo mince, jejichž kov měl na rozdíl od papíru svou hodnotu. Pětikoruna totiž byla u nás dlouhou dobu mince s nejvyšší nominální hodnotou. (Viz též Blixa Bargeld, frontman skupiny Einstürzende Neubauten, i když to s etymologií úplně tak nesouvisí.) 

Demižon: 

Původně anglický demijohn, který pochází z francouzského Dame-Jeanne - doslova „paní Jana“. Ovšem proč to tak je, zda svými křivkami připomínala proutím opletená nádoba nějakou ženu, to nevíme ani my, ani jazykovědci. 

Na mol: 

Od staročeského slova molek, které označovalo opilce. To vzniklo od označení podobnosti s molem, jehož dráha letu (např. když ho vyrušíte ve skříni při rozkouskovávání vašeho ošacení) není zrovna ukázkově přímá. 

Netopýr: 

Zde jsou možné dva původy: od starořeckého nyktopteros (doslova „noční křídlatec“). Pravděpodobnější je ale odvození od slov ne a peří (dnes je to nejlépe vidět v polštině - nietoperz Z něco jako „nemá peří“ (a přesto lítá). Pozn. slovo nyktopteros žádné slovníky starořečtiny ani antické řečtiny neuvádějí, pro netopýra existuje jen výraz nykteris (i z něj by při troše fantazie mohl náš netopýr vzniknout; ale teorie „nemá peří“ je přece jen hezčí). 

Nakrknutý:

Krkat znamenalo dříve totéž co krákat ve významu krákat hovadiny, nesmysly nebo nadávat. Čili když jsme nakrknutí, někdo do nás nebo směrem k nám něco kráká, čímž nás zákonitě štve. 

Nasraný: 

nasran_copy

Doslova „nevysraný“, plný hoven Z nervózní, napjatý následkem nedostatečné defekace (každý známe ten blažený pocit, když se dobře vysereme). I lékaři potvrzují, že nevyprázdněnost se projevuje psychickou podrážděností. 

Pětka: 

Pětka se kdysi lidově říkalo rakouské bankovce v nominální hodnotě pěti zlatých. V roce 1892 byla v našich zemích zavedena korunová měna, přičemž přepočet byl 1 zlatý Z 2 koruny. Lidské zvyky mají však velkou setrvačnost, takže název pětka přešel plynule i na novou bankovku v hodnotě deset korun. 

Paškál:

Původně označoval velikonoční svíci - z latinského paschalis, které pochází z řeckého pascha, a to zas bylo přejato z hebrejského pesah neboli přechod - památka na odchod Židů z Egypta, kryjící se s křesťanskými Velikonocemi). 
Rčení vzniklo na základě toho, že se lidé k velikonoční svíci přiváděli, když měli složit přísahu, že budou mluvit pravdu a nic než pravdu. Tedy „Vezmu si tě na paškál“ znamená něco jako „A teď mi, ty hajzle, řekneš, kohos opravdu vojel!“

Nešvar: 

Švarný je dnes synonymum pro slovo hezký, ale dříve to znamenalo i čistý, upravený atd. Když byl někdo naopak neupravený a špinavý, byl nešvarný. Proto i nešvar je něco nečistého. 

Zblo: 

Titěrná, bezcenná, bezvýznamná věc, prostě nic. Pochází ze staročeského podstatného jména stblo, z něhož vznikla později dvě slova - zblo a stéblo. 

Burčák: 

Podle bouře, tedy bouřlivého kvašení. Podobnou etymologii má i německý Sturm, označující totéž mladé víno. 

Magor & megera: 

Občas se píše, že tahle slova pocházejí z hebrejského mČgôr (mužský rod) Z strach, bázeň/megôrČ (ženský rod) Z předmět strachu, bázně. Jenže tahle slova se přestala používat dávno před tím, než vůbec vznikla nějaká čeština. Megera je ve skutečnosti odvozena od jedné z řeckých fúrií (vlastním jménem Mégaira). A magor? Ten to má o poznání spletitější. Pochází z fantasmagorie, což je původem také řecké slovo. Češi si to ovšem poněkud popletli. Rozložili si slovo na dvě - fantas (odtud rčení „chytá fantas“) a magor (lidově „blb“), ale udělali to úplně blbě. Je to totiž složenina z fantasma = vidina + agorie = mluvit na veřejnosti. Aspoň že ten význam pochopili víceméně správně. 

Šoufl: 

Dostalo se k nám z německého slova schofel Z podlý, sprostý, mizerný. 

Schwarzenegger:

Na svahu Černé hory je evidentně úrodno

Správně se čte jako (švarcn-égr). Egg je hornoněmecky (tedy jihoněmecky) Ecke, Z roh nebo také svah, hora, moravsky kotár. Egger je člověk, který tam žije. Schwarzenegger = člověk, který žije na černém svahu. Reálně to je příjmení toho, kdo pochází ze Schwarzeneggu, což je místo ve spolkové zemi Salzburg. 

Mikina: 

Všechna dlouhá trika či bundy s kapucou se označují podle Mikimauze, což je český unikát. Anglicky je mikina hoodie. 

Jádro pudla:

Ze stěžejního díla Faust od J. W. Goetha. K doktoru Faustovi se jednou na ulici začal lísat černý pudl. Faust ho vzal k sobě do studovny. Tam se pes zvětšil a proměnil se v Mefistofela, načež doktor překvapeně i pobaveně zvolal: „Tak tohle bylo to jádro pudla!?“ („Das also war des Pudels Kern?“

Etymologie slova etymologie je následovná: z řeckého etymon (pravý smysl) a logie (zkoumání), tedy dohromady zkoumání pravého smyslu. 

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více